[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

ضیافت هنرمندان فارس برای روز رستاخیز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی - گروه فرهنگ و هنر
نشست خبری برنامه فرهنگی و هنری فصل شیدایی 2 با عنوان رستاخیز برگزار شد. این مراسم صبح چهارشنبه 10 شهریورماه با حضور معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان فارس، مدیر سازمان بسیج رسانه استان فارس، معاون فرهنگی شهردار شیراز، رئیس بسیج هنرمندان استان فارس و جمعی دیگر از مسئولان  فرهنگی ارشد استان در سالن جلسات دفتر امام جمعه شیراز برگزار شد.
 حمایت از برنامه‌های رویدادساز
معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان فارس در این نشست گفت: همایش رستاخیز بخشی از فصل شیدایی است اما با رویکردی استانی این برنامه برگزار خواهد شد. مصطفی مشفقیان، ادامه داد: نماینده ولی‌فقیه در استان و نهاد نمایندگی رهبری در استان همواره حامی‌ برگزاری مراسم‌های رویدادساز و تأثیرگذار در حوزه فرهنگی بوده‌اند تا امکان هم‌افزایی فرهنگی در جامعه ایجاد شود. به گفته مشفقیان، همدلی و هم‌افزایی و اقدام مشترک بخشی از مطالباتی است که نماینده ولی‌فقیه در استان فارس از دستگاه‌های متولی حوزه فرهنگ دارند.
 جذب جوانان به هنرهای اسلامی‌
در ادامه این مراسم رئیس بسیج هنرمندان استان فارس گفت: همایش چند رسانه‌ای رستاخیز تحت عنوان فصل شیدایی۲، از دوم تا دوازدهم آبان ماه امسال به میزبانی شیراز برگزار می‌شود. مجید میکائیلی افزود: از آنجا که جشنواره فصل شیدایی طی چهار سال گذشته در استان فارس برگزار شده، امسال و در فصل پاییز با عنوان جدیدی برگزار خواهد شد. او با بیان اینکه در این راستا همایش چند رسانه‌ای رستاخیز آبان‌ماه امسال توسط سازمان بسیج  هنرمندان استان فارس برگزار خواهد شد، افزود: سازمان متبوع در نظر دارد با استفاده از ظرفیت‌های موجود در استان نسبت به برگزاری جشنواره‌ها و همایش‌های مختلف اقدام کند که از جمله این برنامه‌ها می‌توان به همایش رستاخیز اشاره کرد. رئیس بسیج هنرمندان فارس ادامه داد: دستگاه‌های مختلفی در برگزاری این همایش سهیم بوده‌اند که از جمله این دستگاه‌ها می‌توان به رسانه‌های رسمی، صداوسیما، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان اشاره کرد. میکائیلی هدف از برگزاری این همایش را جذب جوانان و نسل چهارم انقلاب به هنرهای اسلامی ‌با استفاده از ابزار هنر بیان و اضافه کرد: تلاش جهادگران سلامت، حضرت احمد‌بن‌موسی(ع)، مفاخر استان، مهدویت و دولت مهدوی، حاشیه فرهنگی و تاریخ اسلام از جمله موضوعاتی است که در این همایش مورد توجه است. به گفته رئیس بسیج هنرمندان فارس، این همایش به مدت ١٠ شب در پارک کوهستانی دراک شیراز برگزار خواهد شد. 
 تدارک برای رستاخیز فرهنگی
در ادامه، مسئول سازمان بسیج رسانه فارس نیز گفت: امروز نیاز جامعه و خواسته مقام معظم رهبری در زمینه فرهنگی، یک رستاخیز است که ما این اتفاق را به فال نیک می‌گیریم. محورهای اصلی این نمایشنامه موضوعات کلیدی است که اگر هنر بتواند یک هماهنگی میان تاریخ صدر اسلام، انقلاب و دفاع مقدس، مدافعان حرم و سلامت ایجاد کند قطعاً جای تقدیر دارد. هادی رضایی، از برگزاری نمایشگاه عکس عکاسان خبری در هفته دفاع مقدس خبر داد و آن را نیازمند حمایت واحدهای فرهنگی در شیراز دانست. به گفته مسئول بسیج رسانه استان فارس، سوگواره عاشورایی، کار ملی عکاسان خبری فارس در ایام محرم و صفر است که این کار هم حمایت همه جانبه دستگاه‌ها و متولیان فرهنگی استان را می‌طلبد.
 جریان سازی فرهنگی در شیراز 
در ادامه این مراسم، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: همایش چند رسانه‌ای «رستاخیز» یک برنامه جریان‌ساز فرهنگی در شیراز است.«مرتضی جعفری» در نشست خبری همایش چند رسانه‌ای «رستاخیز» با تسلیت شهادت امام سجاد (ع) گفت: در شرایط کرونا برگزاری برنامه‌های فرهنگی فاخر و فعال کردن ظرفیت‌های هنری شیراز، برنامه‌های جریان‌ساز فرهنگی به شمار می‌رود. وی افزود: چندین ماه جلسات هماهنگی و میدانی برای برگزاری این همایش در حال برگزاری است و در بوستان «دراک» محل برگزاری آن جانمایی شده و لایحه برای مساعدت مالی این برنامه در شورای اسلامی ‌ششم شهر شیراز نیز به تصویب خواهد رسید.رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز اضافه کرد: در شرایط کرونا حضور مردم در عرصه‌های میدانی محدود شده اما برگزاری برنامه‌های فرهنگی در شیراز متوقف نشده و همایش بین‌المللی «غدیر» و اجرای برنامه‌های مفصل در ایام محرم که نسبت به سال‌های قبل چند برابر بود مصداق تداوم برگزاری این برنامه‌ها است. وی اضافه کرد: برنامه سوگ قدسیان، نصب چهار سازه فلزی در شهر و 70 هزار متر ریسه، یک هزار عدد پرچم بزرگ اهتزاز، نصب پرچم «یا حسین» در دروازه قرآن، برپایی خیمه سوگواری اهل بیت (ع) در میدان نمازی شیراز، فضاسازی و حمایت از هیئات مذهبی، چاپ و توزیع پوستر مذهبی «ما ملت امام حسینیم»، طرح «هر خانه یک حسینیه»، برپایی مراسم محرم به صورت خودرویی در کوهستان «دراک» و ... از نمونه این اقدامات مؤثر است. جعفری با تشکر از همراهی سازمان بسیج هنرمندان فارس، نهاد نماینده ولی فقیه در فارس، بسیج رسانه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌فارس، سپاه فجر و .... برای حمایت از برگزاری این برنامه‌های فرهنگی عنوان کرد: بیش از ۵۰ برنامه تعزیه در محلات مختلف شهر در این ایام برگزار شد و در هفته دفاع مقدس شاهد برگزاری جشنواره روزنامه نگاری، رونمایی از ۲ کتاب دفاع مقدس، تولید 20 قصه صوتی، شب خاطره و خاطره گویی، نمایشگاه آثار هنری شهیدان، نمایشگاه عکس و وصیتنامه شهدا، نمایش عملیات دفاع مقدس در دیوار «ارگ»، تقدیر از شهدای سلامت، تولید پازل‌های کودکان با معرفی عملیات دفاع مقدس، نمایشگاه خیابانی، تجلیل از جانبازان اعصاب و روان، اعزام نمادین رزمندگان، مسابقه داستان نویسی، اختتامیه جشنواره دفاع مقدس و ... خواهیم بود. وی اعلام کرد: برنامه‌های دهه محرم در ایام اربعین نیز اجرا خواهد شد که در مجموع شامل 15 برنامه است که تعزیه و پرده خوانی را نیز شامل می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی