[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۷۱
  • دوره جدید

۵ جمله کاملاً غلط والدین در نصیحت فرزندشان، روزنامه شیراز نوین

نصیحت والدین همیشه با هدف مثبت و سازنده انجام می‌شود اما گاهی با ناآگاهی مسیر را اشتباه سپری می‌کنند. به گزارش نمناک، اکثر والدین می‌خواهند که فرزندشان در زندگی موفق باشد، در این مقاله ما نگرش‌هایی را به والدین خواهیم داد که به اعتقاد ما به اهدافشان کمک می‌کند.
مطمئناً ممکن است که در مدت کوتاهی نتایجی به‌دست آورید. چند مورد از آسیب پذیرترین موارد که در حال حاضر به فرزندانمان در مورد موفقیت می‌آموزیم و چه چیزهایی باید جای آن‌ها به آن‌ها بیاموزیم؟
چیزهایی که ما به فرزندانمان می‌آموزیم: به آینده تمرکز کن!
چیزهایی که باید به آن ها بگویید: در لحظه زندگی کن!
حتماً این کار سختی خواهد بود که دائماً در حال تمرکز کردن باشید. محققان به ما نشان می‌دهند که ذهن‌های ما تمایل دارد تا 50درصد از زمانی که ما بیداریم را به خود اختصاص دهند.
و زمانی که ذهن ما این تمایل را داشته باشد اغلب ما شروع به نگرانی در مورد آینده‌مان نمی‌کنیم که در نتیجه این عمل باعث ایجاد احساسات منفی می‌شود و استرس کل وجودمان را در بر می‌گیرد. تمرکز بیش از حد بر روی اینکه در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و چه اتفاقی نخواهد افتاد عملکرد ذهن را مختل می‌سازد و همچنین به توانایی‌های فکری ما آسیب خواهد رساند.
اگر بچه‌های‌تان یاد بگیرند که در لحظه زندگی کنند می‌توانند بهتر از پس کارها برآیند و احساس بهتری خواهند داشت و زمانی‌که آن‌ها احساس شادی بیشتری کنند قادر خواهند بود که سریع‌تر یاد بگیرند.
می‌توانند خلاقانه‌تر فکر کنند و راحت‌تر می‌توانند مشکلاتشان را حل کنند. حتی مطالعات نیز نشان می‌دهند که شادی 10 درصد بیشتر باعث می‌شود که فعال‌تر باشید، در نتیجه انرژی مثبت باعث افزایش یادگیری شما خواهد شد.
مطمئناً این خیلی خواهد بود که فرزندانتان برای کاری که انجام می‌دهند هدف داشته باشند.
چیزی که شما به فرزندانتان می‌گویید: استرس اجتناب ناپذیر است - خودتان را تحت فشار قرار دهید.
چیزی که باید به فرزندتان بگویید: استرس اجتناب پذیر است - سخت‌گیر نباشید.
کودکان در سنین نوجوانی احساس اضطراب می‌کنند و احساس فشار سنگین انجام تکالیف مدرسه به بهترین نحو را دارند. این کار خیلی ناراحت کننده می‌باشد چرا که ما شاهد خودکشی در آن‌ها هستیم. چون که ما زندگی خود را همچون زندگی بزرگ‌سالان داریم به فرزندان و مدام می‌گوییم که استرس یک چیز اجتناب ناپذیر است و باید استرس داشته باشند تا در زندگی‌شان موفق باشند. در کل این سبک زندگی برای مدل دادن و فرم دادن زندگی آن‌ها مناسب نیست؛ ما توصیه می‌کنیم که والدین برای آموزش دادن فرزندان خود مهارت‌های لازم را کسب کنند تا فرزندانشان در آینده دچار مشکل نشوند، برای کاهش استرس می‌توانیم کارهایی چون مدیتیشن، یوگا و تنفس آزاد استفاده کنیم تا فشارهای وارد شده بر ما کاهش یابند. با آموزش دادن این کارها به فرزندانتان نحوه هضم مسائل و استرس‌ها را یاد می‌گیرند. حتی در اوقات فراغت‌مان افراد در جوامع غرب تمایل دارند تا عواطف مثبت و انرژی بخش را احساس کنند و این به این معناست که فرزندانمان برنامه‌هایی با فعالیت‌های اضافی دوست دارند که زمان کمتری صرف کنند. با تفریح هیچ مشکلی نیست خیلی هم خوب می‌باشد که انسان می‌تواند از لحاظ روحیه و انرژی بیشتر و مثبتی به دست آورد اما هیجان و استرس باعث بروز برخی مشکلات می‌شود که حل کردن آن یا فراموش کردن آن کار مشکل خواهد بود. تحقیقات نشان می‌دهد که مغز ما تمایل به رشد بیش از حد دارد، پس شما با راهنمایی فرزندانتان بهتر می‌توانید آن‌ها را پرورش دهید و ذهن آن‌ها بهتر می‌تواند رشد و برنامه‌ریزی کند. کودکان برای پیدا کردن آرامش اغلب یا کتاب می‌خوانند یا تمایل به بودن با دوستشان دارند یا که به پیاده‌روی می‌روند یا زیر یک درخت دراز می‌کشند و به آسمان خیره می‌شوند و حرکات ابرها را بررسی می‌کنند.
چیزی که ما به فرزندانمان می‌گوییم: با قدرت خود عمل کنید.
چیزی که باید به فرزندانمان بگوییم: اشتباه کن و از اشتباهات درس بگیر.
والدین تمایل دارند تا فرزندانشان را از طریق نقاط قوتشان و فعالیت‌هایی که می‌توانند از پس آن بربیایند به جامعه و اطرافیان‌شان معرفی کنند. آن‌ها به فرزندانشان اسم‌هایی چون «فرد مردم دار»، « فردی دارای حساب کتاب»، « هنرمند» و «همه چیز دان» نام می‌برند. محققان دانشگاه استنفورد طی بیانیه‌ای بیان کردند که این اسم‌ها ذهنیت آن‌ها را تغییر می‌دهد و آن‌ها را از امتحان کردن و پی‌گیری چیزهای دیگر منع می‌سازد. این کار می‌تواند اضطراب و استرس را درون آن‌ها زنده سازد، چندین سال آن را به دوش خواهند کشید و فردی افسرده خواهند بود. مغز ما برای یادگیری چیزهای جدید برنامه‌ریزی شده است که این یک امر طبیعی می‌باشد، ما می‌توانیم کارهای زیادی انجام دهیم اگر چه شاید شکست بخوریم ولی باید از آن‌ها درس بگیریم که دوباره مرتکب آن‌ها نشویم، بهتر است با فرزندانمان به گونه‌ای برخورد کنیم که آن‌ها حق انتخاب داشته باشند و بتوانند تجربه‌های جدید کسب کنند و به تکامل شخصیت سیر کنند.
آنچه که ما به فرزندانمان می‌گوییم: ضعف‌هایی داری ولی زیاد به آن‌ها فکر نکن.
آنچه که ما باید به فرزندمان بگوییم: ضعف‌هایت را بدان و برای غلبه بر آن‌ها کارهای زیادی انجام بده. 
ما همچنان گمان می‌کنیم که انتقاد برای بهبود و پیشرفت‌مان حائز اهمیت است. والدین اکثراً دوست ندارند که ضعف فرزندانشان یادآوری شود تا آن ضعف‌ها در وجودشان گسترش نیابد. بهتر است که از خودشان انتقاد کنند، البته نکته مهمی ‌هم وجود دارد که آن نکته مهم این است که ابتدا باید دارای منطق صحیح باشند و سپس از خود انتقاد کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی