[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۹
  • دوره جدید

سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: کاهش حقوق در کار نیست، روزنامه شیراز نوین

به دنبال انتشار خبرهایی مبنی بر اعلام کاهش حقوق کارکنان دولت، سازمان برنامه و بودجه آن را کذب اعلام کرده است، ولی در هر حال هزینه‌های سنگین در پرداخت حقوق و دستمزد و منابعی که پایدار و قابل تحقق نیست، از چالش‌های پیش ‌روی دولت در نیمه دوم امسال خواهد بود.
به گزارش ایسنا، اخیراً مطالبی درباره کاهش حقوق کارمندان و کارکنان دولت در برخی از شبکه‌های اجتماعی به نقل از میرکاظمی -رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور- منتشر شد، ولی این سازمان بر کذب بودن چنین موضوعی تأکید کرده است.
سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است که اصلاحات ساختاری و افزایش بهره وری با اتکا به نیروهای توانمند کشور از جمله کارکنان دولت از جمله برنامه‌هایی است که این سازمان در قالب برنامه و همچنین بودجه سال آینده با جدیت آن را دنبال می‌کند.
اما حواشی حقوق در حالی مطرح می‌شود که در بودجه سال جاری افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان تا ۲۵ درصد پیش بینی و مقرر شد که دریافتی‌های بالای ۱۰میلیون تومان مشمول این ۲۵ درصد نشده و فقط به میزان ثابت دومیلیون و ۵۰۰هزار تومان افزایش حقوق داشته باشند. این در حالی است که هزینه‌های جاری دولت به طور قابل توجهی در بودجه امسال افزایش داشت؛ به طوری که در لایحه پیشنهادی دولت تا دو برابر رشد داشته و به ۶۳۷هزار میلیارد تومان رسیده بود؛ ولی در نهایت با مصوبه مجلس در قانون بودجه هزینه‌های جاری که عمده آن را پرداخت حقوق در بر می‌گیرد، به بیش از ۹۱۸هزار میلیارد تومان رسید.
افزایش تند هزینه‌های جاری در حالی صورت گرفته که در سوی دیگر منابع پایدار و تضمین شده‌ای در بودجه پیش بینی نشده بود ‌و موجب شده دولت در سال جاری نیمی از هزینه‌های خود را از محل استقراض از بانک مرکزی و فروش اوراق تأمین کند که منابع ناپایدار و عامل افزایش تورم است.
در همین رابطه اخیرا - رئیس سازمان برنامه و بودجه - در اظهاراتش نسبت به نحوه بودجه‌ریزی و افزایش قابل توجه هزینه‌ها انتقاد کرده و گفته بود که مگر چه اتفاقی در وضعیت اقتصادی رخ داده بوده که چنین افزایش مصارف و هزینه و از سویی دیگر پیش‌بینی منابع در بودجه امسال گنجانده شده است؟
وی البته نقدی هم بر نحوه اقدام دولت برای همسان سازی و پرداخت فوق‌العاده‌ها در حقوق به ویژه حقوق فرهنگیان داشت که در مواردی خارج از چارچوب و منابع بوده است و گفته بود که برخی اقدامات و هزینه‌تراشی در روزهای پایانی دولت گذشته اخلاقی نبوده است.
میرکاظمی که وعده ترمیم وضعیت بودجه در سال‌های بعد را داده است اعلام کرده که چند ماه باقی مانده سال جاری با توجه به وضعیت موجود بودجه را به صورت انقباضی و با کنترل هزینه‌ها پیش خواهد برد و احتمالا اصلاحیه یا متمم ارائه نمی‌شود مگر در صورت ضرورت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی