[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

ویروسی به نام سهل‌انگاری ، روزنامه شیراز نوین

مریم کشاورز
چه ازدحامی در پشت درهای اصلی مراکز معرفی شده برای انجام تست PCR وجود دارد! هرچند مدت‌هاست به ‌دلیل رسالت خبری، در حال تهیه گزارش‌های مرتبط با انتشار ویروس کووید 19 هستم، اما چنین ازدحامی به نظر نگران‌کننده است.
 هراس در صورت‌های یکایک حاضران در این اماکن بهداشتی موج می‌زند. رنگ از رخساره‌شان پریده، همدیگر را دلداری می‌دهند و دعا می‌کنند که علائم مشاهده شده در آنها، بی‌ارتباط با کرونا باشد. در حالی ‌که برای سلامتی خود نگران هستند، غم غریبی در چشم‌هایشان موج می‌زند که اگر کرونا باشد، چه می‌شود؟ مبادا فرزندان و سایر اعضای خانواده‌مان درگیر بیماری شده باشند! چراکه بر اساس هشدار پرسنل این مراکز، از هر پنج مراجعه‌کننده، احتمالاً چهار نفر به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. با دنیایی از ترس و تردید به پیش می‌روند تا نمونه‌ای از منافذ باز تنفسی آنها گرفته شود و مورد بررسی آزمایشگاهی قرار گیرد. در دل آنها چه می‌گذرد؟ خدا می‌داند! شاید ملتمسانه در راز و نیاز با خدای خود می‌گویند: پروردگارا ما سر تعظیم در برابر مقدراتت فرود آورده‌ایم، اما به فریادمان برس و از این بیماری منحوسی که بی‌رحمانه یکه‌تازی کرده و جان میلیون‌ها انسان را در سراسر کره خاکی به‌مخاطره انداخته، در امانمان نگه دار. خدایا به ما رحم کن و کمک کن به این ویروس آلوده نشده باشیم و فقط دچار یک تلقین یا حساسیت ساده باشیم! شاید بارها و بارها اتفاقات روزها و هفته‌های اخیر زندگی‌شان را مرور می‌کنند و با خود می‌گویند: کاش پروتکل‌های بهداشتی را به‌میزان بیشتری رعایت می‌کردیم! کاش در مکان‌های شلوغ و دورهمی‌ها حضور نمی‌یافتیم! کاش زمانی‌که با مصادیق عدم رعایت دستورات بهداشتی از سوی دیگران روبه‌رو می‌شدیم، سکوت نمی‌کردیم و با زبانی نرم و دلسوزانه، اطرافیان را به رعایت دستورالعمل‌ها دعوت می‌کردیم! و هزاران افسوس و حسرت دیگر که در نگاه این افراد موج می‌زند. 
می‌دانم که خسته شده‌اید، اما همه ما در برابر انتشار این بیماری مسئول هستیم. همه باید ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی، خود را با زندگی در دوران کرونا سازگار کنیم. عادی‌سازی بیماری کرونا، خیانتی بزرگ به افراد بی‌پناهی است که بی‌خبر از همه چیز و همه جا، با ما در تعامل هستند. عادی‌انگاری شرایط بحرانی کنونی، حاصلی جز مرگ و نیستی عزیزان این سرزمین به همراه نخواهد داشت. کسی چه می‌داند سایه شوم مرگ ناشی از ابتلا به بیماری کرونا، فردا بر کدام بام‌ خواهد نشست و کدام بزرگ خانواده، نان‌آور خانه، مادر ایثارگر یا فرزند جوان و مالامال از آرزو را از آغوش گرم خانواده جدا می‌کند؟ کسی چه می‌داند که درگذشتگان کرونایی چه آرزوهایی را با خود به خاک می‌برند! چه کارهایی را ناتمام گذاشته‌اند و برای فرداهای نه چندان دور چه رؤیاهایی داشته‌اند! هرچند نادانسته‌ها زیاد هستند اما زیرنویس‌های تلویزیونی، اخبار رسانه‌ها، پیامک‌های هشدار‌دهنده و... در خصوص انتشار هراسناک ویروس کووید 19 اطلاعات دقیق و قابل تأملی را در اختیار ما قرار می‌دهند. چرا برخی از مردم عزیز کشورمان، با تکیه بر غروری کاذب و جهلی مرکب، مرگ را به سایران هدیه می‌دهند؟ شاید اگر عمق فاجعه را درک می‌کردند، به خود آمده و بادی به غبغب نمی‌انداختند که همه این‌ها سیاه‌نمایی است و کرونا را بیش از حد بزرگ کرده‌اند! شاید اگر از مرگ و میرهای خانوادگی مطلع می‌شدند، برای شرکت در دورهمی‌های خانوادگی و محافل دوستانه داوطلب نمی‌شدند و مهمان ناخوانده کرونا را بر سر سفره خانواده بی‌گناه خود دعوت نمی‌کردند! 
حسین یوسفی، کارگر ساختمانی که به اتفاق همسر جوانش در راهروی سرباز مرکز تست کرونای حضرت ابوالفضل(ع) حضور داشت، گفت: بیش از 20 نفریم که در یک مجتمع عظیم تجاری کار می‌کنیم و برایمان خیلی سخت است که در گرمای 40 درجه ماسک بزنیم؛ پس با این تصور که در گرما، این ویروس ملعون از بین می‌رود، ماسک نمی‌زدیم. اما ناگهان چهار نفر از کارگرهای مجموعه مبتلا شدند! من هم از دو روز پیش سرفه‌ می‌کنم و دردی را در ریه‌هایم احساس می‌کنم. دعا کنید که این فقط یک تلقین باشد و من به این بیماری دچار نشده باشم!
مریم حسینی که شغل خود را پرستار معرفی می‌کند، می‌گوید: در حال مراقبت از مادر خود که گرفتار کووید 19 شده، بودم که حس کردم علائمی در خودم مشهود شده است و احتمال می‌دهم این بیماری از مادرم به من سرایت کرده باشد. به خاطر خدمات‌رسانی به بیمارانی که به من نیاز دارند و به خاطر کودک سه ساله‌ و همسرم، امیدوارم نتیجه آزمایش‌ام منفی باشد.
سمیه یزدان‌پرست، خانم خانه‌داری که به همراه دخترش روی نیمکت نصب شده در حیاط مجتمع نشسته با ناراحتی به خبرنگار ما می‌گوید: همسرم کارمند یکی از بانک‌های شیراز است و الان چند روز است که علائمی شبیه سرماخوردگی دارد و این بیماری را به شوخی گرفته و هرچه می‌گوییم تو کرونا گرفتی، مسخره می‌کند و دائم به سمت صورت دخترم و من سرفه می‌کند و می‌گوید نترسید سرماخوردگی است و هرچه می‌گوییم برو تست بده، امتناع می‌کند و ما هم یواشکی آمده‌ایم تا تست بدهیم. 
جمیله همایونفر، دیگر بانوی میانسالی که در مرکز حضور دارد، پیش از گفت‌وگوی خبری، درباره شایعه پخش شده در بین عموم می‌پرسد: این خبر حقیقت دارد که از یارانه معیشتی افراد واکسینه شده، مبلغ یک‌میلیون ریال کسر خواهد شد؟ وی ادامه می‌دهد: «ننه قربونت برم این درسته که بخواهند با منی که هیچ ممر درآمدی ندارم، اینگونه رفتار کنند؟ حالا هم که فکر می‌کنم مبتلا شدم. خانم‌های همسایه از روی دلسوزی هی بهم سر می‌زنند و دورم جمع می‌شوند، فاصله هم که خیلی درست‌درمون رعایت نمی‌کنند و من‌ هم نمی‌تونم بیرونشون کنم؛ زشته! به مسئولان برسون که با ما بی‌بضاعت‌ها اینگونه رفتار نکنند.»
ناگهان رحیم امیدی‌فر از داخل ساختمان اصلی انجام آزمایشات PCR به داخل جمعیت به صف شده برای انجام آزمایشات می‌رود و با صدای بلند فریاد می‌زند: «خانم‌ها، آقایان نایستید و بهتر است350 تا 380هزار تومان هزینه کنید و به آزمایشگاه‌های خصوصی بروید. اینجا درست است که رایگان است، اما جواب‌دهی شش روز طول می‌کشد؛ آن هم اگر بعد از شش روز جواب آماده باشد! این کرونای دلتا و... امان ندارد و مبتلا باشید، فاتحه‌تان خوانده است؛ پس تا دیر نشده و حسابی ریه‌هایتان درگیر نشده، به سراغ آزمایشگاه‌های خصوصی بروید و معطل نتیجه نشوید.»
فرد دیگری که روی دیگر نیمکت این مجموعه درمانی نشسته است، مردم را به آرامش فرامی‌خواند و با صدای رسا عنوان می‌کند: «دوست من! خوش شانس بود یا نبود، در همین آزمایشگاه‌ آزمایش داده و سه روز بعد، نتیجه را به صورت پیامکی دریافت کرده. ان‌شاءالله ما هم شانس بیاریم و زود اعلام کنند که جواب تست، منفی یا دور از جانمان مثبت است.»
یک معلم دبیرستان، زهرا احمدی، با متانت خطاب به من می‌گوید: «طبق دستور عمومی در خصوص اولویت‌دهی به واکسیناسیون فرهنگیان، بنده هم توفیق دریافت واکسن را داشتم، منتها دو هفته‌ای است که درگیر عارضه سرفه‌های خشک هستم و طبق نظر پزشک معالج به این مرکز آمده‌ام.»   وی در بخشی دیگر از صحبت‌های خود پیشنهاد داد: «شرایط عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مناطق فقیرنشین و اقشار ضعیف جامعه، فاجعه‌بار است؛ چه خوب می‌شد اگر بعد از کادر درمان، واکسیناسیون اقشار محروم و ساکنان مناطق حومه و فقیرنشین کل کشور در دستور کار وزارت بهداشت و درمان قرار می‌گرفت و در کنار اولویت بیماران خاص و افراد سالخورده، واکسن این افراد زده می‌شد و چه خوب می‌شود اگر خیران بیشتری داوطلب امدادرسانی بهداشتی به این قشر ‌شوند.»
 20 فوتی در هر روز؛ متوسط مرگ‌ومیرهای ناشی از کرونا 
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تأسف گفت: متوسط مرگ‌ومیرهای ناشی از کرونا به 20 نفر فوتی در روز و تعداد مبتلایان به 1800 نفر در هر روز رسیده است. روح‌الله حسینی در ادامه با اشاره به آمار بالا، افزود: بیشترین عامل گسترش نابهنجار و افزایش این بیماری، انجام سفرهای غیرضروری است که ضربه مهلکی بر نظام سلامت استان فارس وارد کرده است. مردم باید سفرهای خود را حذف کرده و آن را به زمان دیگری موکول کنند و تا عادی شدن اوضاع و گذار موفقیت‌آمیز از بحران ناشی از بیماری کرونا، برنامه‌ای برای مسافرت در نظر نگیرند.
وی هشدار داد: همه ما باید بدانیم که واکسیناسیون تضمین قطعی برای عدم ابتلا و جلوگیری از مرگ نیست. تعداد قابل تأملی از افراد واکسینه شده با سهل‌انگاری و عدم رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی، به کرونا مبتلا شده‌اند و در مواردی نادر، موجبات مرگ خود را رقم زده‌اند.
مسئول روابط‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این باره توضیح داد: پروسه چند هفته‌ای میان تزریق دوزهای اول و دوم که بگذرد، ایمنی لازم در فرد ایجاد می‌شود، منتها در آن شرایط نیز هیچ شرکت سازنده‌ای با قاطعیت اعلام نمی‌کند که افرادی که واکسینه شده‌اند، دیگر مبتلا نخواهند شد. واکسینه شدن به این مفهوم است که در صورت ابتلا به بیماری، احتمال درگیری بالای ریه یا مرگ افراد دریافت‌کننده واکسن کووید 19 کمتر است و خوشبختانه باید اذعان نمود که واکسن‌های موجود در دنیا موفق بوده و ایمنی لازم را ایجاد کرده‌اند.
وی با تأکید دوباره گفت: متأسفانه بسیار پیش آمده که افرادی که تنها دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند و هنوز ایمنی کامل را به‌دست نیاورده‌اند، از عمل به توصیه‌های بهداشتی سر باز می‌زنند. این دسته از افراد، به‌دلیل اینکه هنوز از ایمنی مناسب برخوردار نشده‌اند، ممکن است شرایط شدید بیماری را تجربه کنند یا خدای ناکرده به کام مرگ فرو روند. بنابراین، ضرورت دارد که تا پایان پاندمی، شیوه‌نامه‌های بهداشتی به صورت جدی و دقیق رعایت شوند. حسینی در ادامه اشاره‌ای به مراکز دولتی انجام تست کرونا در استان کرد و گفت: آزمایشگاه‌های دولتی والفجر یک و دو در شیراز با حداکثر ظرفیت تقریبی پنج‌هزار تست در هر روز و آزمایشگاه‌های علوم پزشکی فسا، جهرم و لار از آزمایشگاه‌های دولتی 16ساعته ما می‌باشند که به انجام تست‌های PCR به صورت رایگان اختصاص یافته‌اند.
وی در پاسخ به خبرنگار ما که آیا احتمال افزایش این مراکز وجود دارد، پاسخ داد: فعلاً مراکز نام‌برده، حجم مراجعات را پوشش می‌دهند اما در صورت نیاز به توسعه آنها، مقدمات لازم را تدارک دیده و به گسترش مراکز می‌پردازیم. سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز درباره وحشت ناشی از تأخیر شش روزه در جواب‌دهی به تست‌های کرونا نیز توضیح داد: فرایند انجام تست، نیازمند برخورداری از نیروهای فنی آموزش‌دیده و حرفه‌ای است. متأسفانه ابتلای برخی همکاران مجرب و حرفه‌ای به بیماری کرونا، موجب ایجاد وقفه زمانی در پاسخ‌دهی گردید. خوشبختانه در فاصله‌ای کوتاه با جایگزینی نیروهای آموزش‌دیده و پرتوان این مشکل مرتفع گردید و هم‌اکنون مدت زمان پاسخ‌دهی به سه روز تقلیل یافته است. ضمن اینکه از مراجعه‌کنندگان درخواست می‌شود تا زمان اعلام نتایج، فرض را بر ابتلا به بیماری کرونا گذاشته و با عدم حضور در مجامع عمومی، قرنطینه خانگی و دوری جستن از سایر اعضای خانواده، سلامت سایر افراد را تضمین نمایند. 
وی درباره شایعات بی اساسی که در بین تعداد معدودی از مردم منتشر شده نیز بیان کرد: این یک دروغ و کذب محض است که به ازای واکسیناسیون افراد، مبلغ یکصدهزار تومان از یارانه معیشتی کسر خواهد شد! هزینه‌های واکسیناسیون کاملاً رایگان است که از محل آن، سلامت عمومی جامعه تضمین شود.
حسینی در پایان ضمن درخواست از کلیه هم استانی‌ها برای جدی گرفتن این بیماری گفت: در هیچ کشوری، چه پیشرفته، چه جهان سومی، اجباری در خصوص انجام واکسیناسیون نیست و قانون نیز محدودیتی قید نکرده است؛ مگر یک سری مصوبات مثل مصوبات استانی که آن هم باز، قهری و اجبارآمیز نیست و اجباری بودن واکسیناسیون باید از روح و روان خود فرد نشئت بگیرد و این معطوف به تلاش‌ها در عرصه آموزش، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی است تا کلیه افراد مستعد به ابتلا به این بیماری، به انجام واکسیناسیون ترغیب شوند و البته پیشنهاد ارائه شده توسط دولت مبنی بر انجام برنامه‌ریزی برای واکسیناسیون هوشمند و محدود کردن دامنه خدمات قابل ارائه به افراد واکسینه‌نشده بسیار کارساز خواهد بود و امیدواریم رسانه‌ها با حداکثر توان در این زمینه با ما 
همکاری کنند.
 با سهل‌انگاری و عادی‌اندیشی با زندگی خود بازی نکنیم
پس از چندین ماه پیگیری گرفتاری‌های ناشی از انتشار ویروس کووید 19، عاجزانه از هم‌شهریان و هم استانی‌های گرامی درخواست می‌کنم که: ماسک را زیر چانه و پشت گوش خود رها نکنید. به همت خیران استان، ایستگاه‌های صلواتی متعددی به مواد شوینده مجهز شده‌اند؛ در زمان حضور در اماکن عمومی از این ایستگاه‌ها استفاده کرده و دستان خود را مرتب ضدعفونی نمایید. فاصله‌ها را رعایت کنید! شاید امور روزانه‌تان با تأخیر انجام شود یا مجبور به تحمل خستگی زیاد شوید، اما با آغوش باز به استقبال این بیماری نرفته‌اید. از کنار آگهی‌های ترحیم که این دو سال رنگ سیاهی به دیوارهای دیارمان داده، بدون تأمل نگذرید و نگویید ما به این بیماری دچار نمی‌شویم! در برابر افرادی که شما را به زدن ماسک در محل‌ها و اماکن عمومی دعوت می‌کنند، موضع تند نگیرید و قدردان این‌گونه افراد باشید که به عنوان یک عضو از جامعه، نگران شما و اطرافیانتان هستند. با عدم رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی و با انتقال بیماری، درد و رنج و حتی مرگ را به دیگران تحمیل نکنید. 
کرونای دلتا، لامبدا و... نه دروغ محض قرن و نه پوششی سیاسی است! کرونا، پیر و جوان، فقیر و ثروتمند و... را نمی‌شناسد و بی‌رحمانه جان عزیزانمان را می‌گیرد؛ مگر اینکه تمام دستورالعمل‌ها را رعایت کنیم. انجام سفرهای غیرضروری، شرکت در دورهمی‌های خانوادگی و... می‌تواند مصداقی برای نسل‌کشی باشد! 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی