[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۴
  • دوره جدید

رهایی از دردهای عضلانی بعد از ابتلا به کرونا چالش بسیاری از مبتلایان است ، روزنامه شیراز نوین

پژوهش‌های علمی و تخصصی نشان داده است که درد عضلانی غیرعادی از نشانه‌های کروناست و تا مدت‌ها بعد از بهبودی نیز ممکن است بیماران را درگیر درد کند. محققان دردهای عضلانی مرتبط با رباط‌ها، تاندون‌ها و فاسیا را از جمله دردهایی می‌دانند که بعد از ابتلا به کرونا نیز ممکن است بیماران را بیازارد.
به گزارش روابط عمومی و مرکز ارتباطات مردمی کلینیک درد ناب شیراز، متخصصان حوزه درد و کنترل درد معتقدند کرونا بافت‌های نرم را که در تماس با عضلات استخوان‌ها و ارگان‌های بدن هستند نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد و برای التیام این نوع درد باید با متخصصان این حوزه مشورت کرد و تحت درمان قرار گرفت.
متخصصان کلینک درد ناب شیراز در نشستی تخصصی با بررسی انواع دردهای عضلانی بعد از کرونا به این نتایج دست یافتند که رها شدن بیماران به حال خود بعد از بهبودی از کرونا چندان خوشایند نیست و می‌بایست در مراکز تخصصی به دردهای بعد از کرونا نیز رسیدگی کرد.
شواهد بالینی نشان داده است ۴۰ درصد بیماران مبتلا به کرونا، دردهای عضلانی به‌ویژه درد مفاصل را تجربه می‌کنند. ابتلا به عفونت‌های ویروسی مانند کرونا به ایجاد درد و التهاب عضلات منجر می‌شود و به همین دلیل بروز دردهای عضلانی و مفاصل ناگهانی و بدون زمینه قبلی از علائم احتمالی کرونا محسوب می‌شود.
دکتر حبیب اله ذاکری فوق تخصص کنترل و درمان درد به برخی از پرسش‌ها پیرامون دردهای عضلانی بعد از کرونا پاسخ داد و بیان داشت: اگر دردهای عضلانی شدت بیشتر یافت، می‌تواند نشانه‌ای از تشدید بیماری یا افت سطح اکسیژن خون باشد و باید به پزشک مراجعه شود.
به گفته وی، در بسیاری از بیماران، دردهای عضلانی شدید در ناحیه شانه، کمر و پشت ساق پا حدود یک هفته تا ۱۰ روز ادامه دارد ولی برخی مبتلایان پس از بهبود تا بیش از یک ماه با این دردها دست و پنجه نرم می‌کنند. دردهای عضلانی به‌عنوان یک عارضه تأییدشده برای کووید ۱۹ شناخته می‌شود؛ تا جایی که برخی از افرادی که ناقل کرونا هستند و درد عضلانی کمی دارند نیز باید خود را قرنطینه کنند تا باعث انتقال بیماری به سایر افراد نشوند.
این فوق تخصص کنترل و درمان درد با بیان اینکه درد عضلات ممکن است از هر عضله‌ای در بدن نشئت بگیرد، اضافه کرد: در اصطلاح پزشکی به درد عضلانی میالژیا گفته می‌شود. ممکن است درد عضلانی به علت آسیب دیدگی یا فعالیت بیش از حد عفونت بافت‌های نرم و شرایط التهابی ایجاد شود. در برخی شرایط این درد با دردهای کلی مثل آنفولانزا که به شکل دردهای عضلانی مشاهده می‌شوند، ارتباط پیدا می‌کنند. 
دکتر ذاکری با بیان اینکه درد عضلانی می‌تواند فقط مربوط به یک گروه از ماهیچه‌ها باشد یا پخش شود که شامل گروه‌های عضلانی چندگانه می‌شود، افزود: درد عضلانی که ناشی از آسیب دیدگی یا استفاده بیش از حد اتفاق افتاده است، معمولاً در یک ناحیه متمرکز می‌شود. با توجه به علت این علائم درد عضلانی می‌تواند ملایم، شدید یا ناتوان کننده باشد. درد عضله علامت بارز بعضی از بیماری‌های مزمن مثل فیبرو میالژیا است.
وی با اشاره به برخی از دردهای ناشی از کرونا در عضلات افراد بهبود یافته افزود: وقتی بیمار مبتلا به کووید ۱۹ می‌شود، بستگی دارد سطح ابتلایش چگونه باشد. اگر این ابتلا به صورت درگیری عضلانی و همراه با درد و خستگی عضلات باشد، معمولاً عضلات در ناحیه گردن، زیر قفسه سینه، کمر و عضلات ساق پا را درگیر می‌کند. 
این پزشک فوق تخصص کنترل و درمان درد ادامه داد: گاهی این دردها آنقدر شدید است که حتی تغییر وضعیت در تختخواب هم برای بیمار سخت می‌شود. به علاوه بیمار به واسطه این دردها ممکن است مدتی نتواند حرکت مناسبی داشته باشد و بیشتر در حالت بستری باشد و به این ترتیب پس از گذشت دوره بیماری با ضعف عضلانی مواجه خواهد شد. بر این اساس، بیمار پس از گذشت دوران نقاهت کرونا به بازتوانی و تقویت عضلات مبتلا به ویژه عضلات ناحیه پشتی، گردنی، عضلات ساق پا و اطراف زانو نیاز 
خواهد داشت.
دکتر محمد رادمهر فوق تخصص کنترل و درمان درد نیز با اشاره به برخی از دردهای عضلانی ناشی از کرونا و لزوم درمان آن بعد از بهبودی کرونا اظهار داشت: عفونت‌های ویروسی مانند کرونا باعث درد و التهاب عضلات می‌شود و دردهای عضلانی و مفاصل از مهم‌ترین علائم ابتلا به این بیماری است و اگر فرد مبتلا به کرونا این دردها را احساس می‌کند، باید به پزشک مراجعه کنند.
وی اظهار داشت: احساس درد در برخی از مبتلایان به کرونا در ناحیه شانه و کمر بسیار زیاد است و برخی از مبتلایان نیز در شروع یا طول بیماری از کمردرد شکایت دارند. اگر دردهای عضلانی شدت بیشتر یافت، می‌تواند نشانه‌ای از شدید شدن بیماری یا افت سطح اکسیژن خون باشد و باید به پزشک مراجعه کنند.
دکتر رادمهر با بیان اینکه سهم دردهای عضلانی در مبتلایان به کرونا نسبت به دردهای مفصلی بیشتر است، ادامه داد: دردهای عضلانی در مبتلایان به این بیماری حدود یک هفته تا ۱۰ روز ادامه دارد و این درد تمام اعضای بدن را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی