[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

قدم های دولت یازدهم برای میراث فرهنگی- از بازگشت آثار تاریخی تا ثبت جهانی در یونسکو، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: از زمان آغاز به کار دولت یازدهم تا امروز قدم هایی که برای میراث فرهنگی در این سازمان عریض و طویل برداشته شده، شاید آن قدر که باید در سطح بالایی نبودند، اما با توجه به وضعیت نابسامان این سازمان در دولت دهم، می توان همین قدم ها را راهی به سوی روشنایی دانست.
استرداد چهار محموله تاریخی ایران از کشورهای دیگر، جهانی شدن هفت اثر تاریخی، طبیعی و ناملموس در چهار سال گذشته تا امروز، برگزاری نمایشگاهی بزرگ از ۴۴۶شیء تاریخی ایران در شهر بُن آلمان و پیگیری ها برای تهیه فهرست قرمز آثار تاریخی ایران را می توان مهمترین اقدامات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در طول چهار سال گذشته دانست.
اواخر سال ۹۳ اتفاقی جدید در دولت و در بخش فرهنگی رخ داد و آن آغاز استرداد یک سری از آثار تاریخی ایران از کشورهای مختلف بود. در قدم نخست دی ۱۳۹۳ آثار «خوروین» از بلژیک به ایران برگردانده شدند. این آثار شامل ۳۶۹شیء فلزی و سفالی از دوره آهن بودند.
چهار ماه بعد در اردیبهشت۹۴ اعلام شد ۱۰۸اثر تاریخی منحصربه فرد از محوطه چغامیش در استان خوزستان که ۵۱سال پیش با هدف انجام مطالعات علمی توسط مؤسسه شرق شناسی شیکاگو از کشور خارج شده بودند، به کشور مسترد و از فرودگاه امام خمینی(ره) به موزه ملی ایران منتقل شدند. آثار تاریخی از جنس گِل و متعلق به شش هزار سال قبل.
۱۹اردیبهشت سال گذشته نیز تعداد ۷۳قطعه مُهر تاریخی باقی مانده از دوره ساسانی توسط دولت آمریکا به ایران عودت داده شده بود که این محموله باارزش باستانی عصر یک شنبه ۱۹اردیبهشت۹۵ در مراسمی از طرف نماینده وزارت امور خارجه به رئیس موزه ملی ایران تحویل شد. این مجموعه در سال ۲۰۰۲ میلادی و زمانی که به صورت غیرقانونی در حال وارد شدن به کشور آمریکا بود، شناسایی شد.
بازگشت آثار تاریخی چغامیش
در چهارمین استرداد آثار تاریخی، ۱۰مرداد۹۴ خبر رسید که در ادامه توافقات یونسکو با کشورهای عضو و به پیوستِ این توافق در کنوانسیون «یونیدروا»، ۲۸قطعه از اشیا و آثار فرهنگی متعلق به دوران قبل و پس از اسلام که به صورت غیرقانونی در سال های گذشته از کشور خارج شده بودند، به ایران برگردانده می شود. تا اینکه ۱۷آبان۹۵ تحویل موزه ملی ایران شد و از ۱۴دی تا ۲۳بهمن۹۵ در موزه ملی ایران به نمایش درآمدند.
این آثار مربوط به هزاره سوم و هزاره اول پیش از میلاد و شامل ۳۰ قلم شیء شامل ظروف سفالی بی لعاب و لعابدار، مهر استامپی، پیکرک، النگو و انگشتری بودند.
و البته پیگیری های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هنوز برای بازپس گیری باقی مانده های الواح هخامنشی به عنوان تنها پرونده ایران از آثار تاریخی در کشورهای دیگر در دستور کار است.
در طول چهار سال گذشته کدام آثار از کدام شهرها جهانی شدند؟
صعود ایران در فهرست ثبت آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی در یونسکو به عنوان یازدهمین کشور پیشرو در ثبت آثار تاریخی از دیگر افتخارات ایران می تواند قلمداد شود. قرار گرفتن ۲۱اثر فرهنگی و ۱۱اثر ناملموس و معنوی در فهرست میراث جهانی یونسکو که جمعاً ۳۲اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی و معنوی ایران را جهانی کرده، حائز اهمیت است.
تیر ۱۳۹۳ محوطه تاریخی و ارزشمند «شهرسوخته» در سیستان و بلوچستان به فهرست آثار جهانی اضافه شد. تیر سال بعد یعنی ۱۳۹۴ محوطه جهانی «شوش» از استان خوزستان و «منظر فرهنگی هنری میبد» در استان کرمان در فهرست میراث جهانی یونسکو نامدار شدند.
آذر۱۳۹۵ پرونده چندملیتی نوروز در فهرست میراث ناملموس جهانی در یونسکو ثبت شد؛ پرونده ای که با افزوده شدن نام پنج کشور به هفت کشوری که در نخستین پرونده ثبت جهانی نوروز حضور داشتند، نیاز به تأیید مجدد یونسکو داشت و این تأیید در آن زمان انجام شد.
در همین روز و تاریخ نیز، در یازدهمین اجلاس بین الدول میراث ناملموس، پرونده «فرهنگ پخت نان لواش» مطرح و پس از بحث و بررسی طولانی به ثبت رسید که با ثبت این پرونده، میراث ناملموس جهانی ایران به یازده عنوان رسید. این پرونده به طور مشترک بین کشورهای ایران، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان و ترکیه ثبت شد.
تا تیر سال گذشته که دو پرونده جدید «پرونده زنجیره ای قنات ها» شامل ۱۱قنات ایرانی با معیارهای شاخص از شهرهای مختلف کشور و «بیابان لوت» که میان سه استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان محصور شده اند، با تأیید یونسکو در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیدند.
آثار مستردشده خوروین از بلژیک
از سوی دیگر و در ادامه تلاش های مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در تیر امسال نیز پرونده «شهر تاریخی یزد» به عنوان نخستین شهر تاریخی ایران به یونسکو معرفی شده و قرار است بررسی شود. همچنین آبان نیز دو پرونده «چوگان ایرانی» و «کمانچه» برای ثبت در فهرست میراث ناملموس در یونسکو بررسی می شوند.
اما اگر از ایرادات وارد شده به برگزاری نمایشگاه «ایران، فرهنگ کهن بین آب و بیابان» در ۲۳فروردین امسال که ۴۴۶شیء تاریخی و ارزشمند ایرانی در تالار و موزه هنر و نمایش جمهوری فدرال آلمان به نمایش درآمدند بگذریم، برگزاری فی نفسه این نمایشگاه به مدت چهار ماه را می توان از دیگر اقدامات این معاونت ریاست جمهوری در دولت یازدهم دانست.
از سوی دیگر برگزاری نخستین شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری در این دولت و در دستور کار قرار گرفتن تهیه «لیست قرمز» توسط «ایکوم ایران» و معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، از دیگر اقداماتی است که باید به ثمر نشستن آن ها را به مرور دید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی