[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۷
  • دوره جدید

کدام کشورها در آفریقا میزبان افغان‌ها خواهند بود؟، روزنامه شیراز نوین

در حالی که اوگاندا در شرق و رواندا در قلب آفریقا با درخواست آمریکا برای اسکان موقت پناه‌جویان افغان موافقت کرده‌اند، در این سو، آفریقای جنوبی می‌گوید این کشور توانایی پذیرفتن افغان‌هایی را که بعد از قدرت‌گیری طالبان از کشور گریخته‌اند، ندارد.
به گزارش ایرنا، طالبان ۲۴ مرداد وارد کابل شد و دولت اشرف غنی در افغانستان سقوط کرد.
به دنبال سقوط کابل و در جریان عملیات تخلیه پناه‌جویان از افغانستان که دو هفته به طول انجامید، واشنگتن به غیر از همسایگان افغانستان، از آفریقایی‌ها نیز خواست که تعدادی از مهاجران را در دوره انتظار برای بررسی درخواست انتقال آن‌ها به آمریکا، بپذیرند.
اوگاندا و رواندا نخستین کشورهای پذیرای مهاجران
اوگاندا و رواندا دو کشور اولی بودند که با میزبانی از مهاجران افغان موافقت کردند.
در اوگاندا ۱۰ روز پیش افزون بر ۵۰ نفر از پناه‌جویان افغان به کامپالا پایتخت این کشور انتقال داده شدند.  
به گزارش خبرگزاری فرانسه، رواندا نیز به نوبه خود قصد دارد از ۲۵۰ مهاجر افغان استقبال کند؛ این‌ها دانش‌آموزان تنها مدرسه شبانه‌روزی دخترانه افغانستان، معلمان، سرپرستان و اعضای خانواده آن‌ها هستند.
دو روز پس از سقوط کابل، دولت اوگاندا، کشوری که تجربه زیادی در پذیرش پناه‌جویان متواری از خشونت دارد و هم اکنون بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از سودان جنوبی در آن سکونت دارند هم موافقت خود با درخواست آمریکا برای اسکان موقت ۲ هزار پناه‌جوی افغان را اعلام کرد.
به گفته سازمان ملل، رواندا در زمان حاضر دست‌کم دو اردوگاه پناهندگان را در خود جای داده است؛ بنابراین به همراه اوگاندا، دومین کشور در قاره آفریقا خواهد بود که از پناهندگان گریخته از افغانستان استقبال می‌کند.
تلاش آمریکا برای استقرار افغان‌ها در سومالی
در شرقی‌ترین نقطه از قاره سیاه، سومالی نیز گفته که در حال مطالعه درخواست آمریکا و آژانس‌های بین‌المللی برای پذیرش مهاجران افغان است.
به نوشته «هییران آنلاین - Hiiraan Online» قدیمی‌ترین تارنمای خبری سومالی که به اخبار این کشور و شاخ آفریقا می‌پردازد، «یوسف عثمان - Yusuf Osman» معاون وزیر امور خارجه سومالی گفته ایالات متحده از دولت متبوعش که دارای وضعیت ویژه‌ای است، خواسته تا پناه‌جویان افغان را بپذیرد.
بر این اساس، عثمان برای استقبال از مهاجران افغان، با مقام‌های آمریکایی و آژانس‌های بین‌المللی دیدارهایی داشته است. به گفته او، دولت سومالی در حال بررسی این درخواست‌هاست و در صورت رضایت، در پذیرش مهاجران افغان شرکت خواهد کرد.
امتناع آفریقای جنوبی از پذیرش درخواست واشنگتن
این در حالی است که در آفریقای جنوبی از پذیرش مهاجران افغان امتناع می‌شود؛ اداره روابط بین‌المللی و همکاری‌های وزارت خارجه آفریقای جنوبی اعلام کرده «از این کشور خواسته شده تعدادی از مهاجران افغان را که بعد از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، از کابل به پاکستان انتقال داده شده‌اند بپذیرد، متأسفانه آفریقای جنوبی در شرایطی نیست که امکان پذیرفتن این پیشنهاد را داشته باشد.»
وزارت خارجه آفریقای جنوبی گفته مهاجران یاد شده تا زمانی در این کشور باید باقی بمانند که زمینه انتقال‌شان به یک کشور سوم فراهم شود.
به گفته واشنگتن، آمریکا و نیروهای ائتلاف در مدت دو هفته موفق به تخلیه ۱۲۵ هزار نفر از افغانستان شدند؛ تعداد زیادی از پناه‌جویان افغان، در انتظار رساندن خود به آمریکا در دیگر کشورها از جمله لهستان، آلبانی، مقدونیه شمالی، مکزیک و پایگاه رامشتاین در آلمان جابه‌جا شده‌اند.
خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل گزارش کرد؛ از ۲۴ مرداد به این سمت شاهد موج گسترده مهاجران افغان نبوده است. پیشتر آژانس پناهندگان سازمان ملل از احتمال ترک ۵۰۰ هزار افغان تا پایان سال میلادی جاری خبر داده بود.
طبق برآورد کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان، از ابتدای سال جاری میلادی حدود ۴۰۰ هزار شهروند افغان بی‌خانمان شده باشند که الزاماً به معنی خروج از افغانستان نیست. این سازمان تعداد آوارگان افغان در سراسر جهان را ۲.۶ میلیون نفر تخمین زده  است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی