[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

روش کاشت هسته انبه در گلدان، روزنامه شیراز نوین

یک ورقه کاغذ یا دستمال کاغذی را مرطوب کنید نه آن قدر مرطوب که باعث پوسیدگی شود. آن را فشار دهید و دانه را درون آن بپیچید.(در این مرحله می‌توانید، دانه را به مدت یک روز در آب گرم خیس کنید و بعد در دستمال مرطوب قرار دهید.)
بعد از قرار دادن دانه درون کیسه مرطوب آن را درون کیسه پلاستیکی قرار دهید تا رطوبت آن بالا برود. کیسه پلاستیکی را در ظرفی پلاستیکی قرار دهید. این ظرف، به گلخانه قابل حمل تبدیل می‌شود که می‌توانید آن را درون کشو تاریک و یا هر مکان تاریک دیگر قرار دهید که مزاحمتی برایتان ایجاد نشود. حتماً کیسه و ظرف‌تان را برچسب گذاری کنید.  هر روز به دانه سر بزنید تا تغییرات آن را بررسی نمایید و مطمئن شوید دستمال مرطوب است.
مرحله 7
دانه انبه بعد از چند هفته شروع به جوانه زدن می‌کند. پس از جوانه زنی، ریشه‌های جوانه نیز به تدریج قابل دیدن می‌شوند. بعد از مشاهده ریشه‌ها و وقتی اندازه گیاه به حدود 8 سانتی متر رسید می‌توانید آن را به گلدان منتقل کنید و در خاک بکارید.
مرحله 8
برای کاشت دانه انبه شما به کود، خاک گلدان خوب زهکشی شده، گلدان و آب نیاز دارید.
مرحله 9
گلدان انتخابی شما باید حداقل چند سانتی‌متر بزرگ‌تر از دانه و حتماً دارای سوراخ‌های زهکش باشد. اطمینان یابید که سوراخ‌ها باز هستند. 
گلدان را 2/3 با خاک گلدان، کود پر کنید، به طوری که 5 سانتی متر از روی گلدان خالی باشد. سپس خاک را با آب خیس کنید.
مرحله 10
دانه را روی خاک بگذارید و روی آن حدود 2 سانتی‌متر خاک بریزید و به آرامی ‌فشار دهید. هنگام کاشت مراقب باشید زیرا نباید هیچ یک از ریشه‌های ظریف و یا رشد جدید هسته را بشکنید.
گلدان را بیرون زیر بخشی از نور خورشید قرار دهید و آبیاری را مرتباً انجام دهید تا خاک همیشه مقداری رطوبت داشته باشد و گیاهتان رشد کند. انبه درخت بومی ‌مناطق استوایی بوده و از آب و هوای گرم و مرطوب لذت می‌برد. اگر از مقدار متناسب آبیاری خود مطمئن هستید اما مدتی پس از رشد، برگ‌های آن حالت افتاده به خود گرفت و برگ‌هایش آویزان شدند، نگران نباشید، افتادگی برگ‌ها طبیعی است و با رشد بیشتر گیاه برطرف می‌شود. گیاه چند هفته پس از کاشت به خوبی رشد می‌کند و برگ‌های جدید گیاه می‌رویند. نهال انبه در مراحل اولیه بسیار آسیب‌پذیر است، بنابراین بهتر است در ابتدا بذر را در یک گلدان پرورش دهید تا بتوانید نوردهی، دما را کنترل کنید و وقتی بزرگ‌تر شد به باغچه منتقل کنید. حداقل 5 تا 8 سال طول می‌کشد تا یک درخت انبه میوه دهد. برای اینکه گیاهتان سریع‌تر میوه بدهد، باید یک نهال چندساله انبه تهیه کرده و آن را بکارید.
شرایط نگهداری نهال انبه
درخت انبه برای رشد و باردهی به نور کامل نیاز دارد اما نباید گیاه را در نور مستقیم قرار داد. بعد از رشد نهال انبه آن را به فضای بیرون منتقل کنید تا مشکلی از نظر دریافت نور نداشته باشد.
بعد از کاشت انبه در گلدان، گیاه را به صورت منظم آبیاری کنید و هر وقت رویه خاک کمی‌ خشک شد، آن را آبیاری کنید. 
انبه به دماهای پایین حساسیت دارد و دمای 21 تا 25 درجه سانتی‌گراد بهترین دما برای نگهداری نهال انبه است. 
مخلوط خاک معمولی و خاک برگ به نسبت‌های مساوی بهترین خاک برای نگهداری درخت انبه در گلدان است. برای انبه از ترکیب کوکوپیت، پرلیت و پیت ماس استفاده کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی