[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۴
  • دوره جدید

امضای تفاهم‌نامه همکاری هسته‌ای میان آمریکا و نروژ، روزنامه شیراز نوین

آمریکا و نروژ قراردادی را برای طراحی و اجرای یک پروژه به منظور حذف تمام ذخیره اورانیوم با غنای بالا در نروژ از طریق تبدیل آن به اورانیوم با غنای پایین امضا کردند.
به گزارش ایسنا به نقل از ورلد نوکلیر نیوز، وزارت انرژی آمریکا و وزارت صنعت و تجارت نروژ تفاهم نامه ای برای پیشبرد یک پروژه همکاری امضا کردند که به واسطه آن تمام ذخیره اورانیوم با غنای بالای نروژ حذف و به اورانیوم با غنای پایین 
تبدیل می‌شود.
این تفاهم نامه خواستار آغاز فعالیت‌های مرتبط با تبدیل اورانیوم به غنای پایین از سال ٢٠٢٢ از طریق زیرساخت‌های موجود در نروژ و به دنبال آن، استقرار و به کارگیری سیستم DOE's Mobile Melt-Consolidate می‌شود.
نروژ از سال ٢٠١٩ کار روی کاهش غنای اورانیوم ٢٠ درصد را آغاز کرده است و از آن زمان تاکنون، کارشناسان فنی آمریکا و نروژ برای اصلاح نقشه راه این پروژه کار کرده اند. اورانیوم با غنای بالا (HEU) که به اورانیوم غنی شده بالاتر از ٢٠ درصد گفته می‌شود، برای تأمین سوخت راکتورهای تحقیقاتی غیرنظامی و همچنین تولید ایزوتوپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه این اورانیوم فاصله زیادی با غنی سازی اورانیوم در سطح ٩٠ درصد دارد که به عنوان اورانیوم مورد نیاز تسلیحات اتمی شناخته می‌شود، اما هنوز یک تهدید در زمینه اشاعه هسته ای به شمار می‌آید. در حال حاضر، برنامه‌های زیادی روی این مسئله از طریق تبدیل راکتورهای تحقیقاتی به سوخت غیر اورانیوم با غنای بالا و تضمین تبدیل HEU به اورانیوم با غنای پایین و رساندن آن به زیر ٢٠ درصد کار می‌کنند؛ به گونه ای که اورانیوم به دست آمده به هیچ وجه برای ساخت تسلیحات اتمی مناسب نباشد.
نروژ یکی از ٢٢ کشوری در جهان به شمار می‌آید که از اورانیوم با غنای بالا در مصارف غیرنظامی استفاده می‌کند و در گذشته رآکتورهای تحقیقاتی داشته است که به تبع آن، سوخت و مواد هسته ای مورد نیاز راکتورهایش را در اختیار دارد. اکنون حذف اورانیوم با غنای بالا (HEU) یک نقطه عطف مهم در پاک‌سازی زباله‌های هسته ای نروژ محسوب می‌شود که انتظار می‌رود بیش از ٥٠ سال به طول بینجامد و بیش از ٢.٨میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. به گفته وزارت انرژی آمریکا، سیستم DOE's Mobile Melt-Consolidate به عنوان ابزاری انعطاف‌پذیر توصیف شده است که می‌تواند طیف وسیعی از مواد تحمل کننده HEU را به شکلی ایمن و قابل اعتماد، از جمله مواردی که دفع آنها به روش‌های سنتی مشکل‌تر است، عمل بیاورد. از این رو، نیاز به جابه‌جایی این مواد کمتر می‌شود و حجم موادی که به آمریکا بازگردانده می‌شود نیز کاهش می‌یابد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی