[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

سهم دولت از ساخت مسکن: فقط ۱ درصد، روزنامه شیراز نوین

طبق مطالعات، ایران به سالیانه حدود یک‌میلیون واحد مسکونی نیاز دارد که دولت سیزدهم و مجلس نیز برای دستیابی به این مهم، هدف‌گذاری کرده‌اند و به نظر می‌رسد دور از دسترس نباشد؛ البته طی ۲۵ سال گذشته اوج ساخت‌وساز در سال ۱۳۹۰ بوده که برای حدود ۷۶۵هزار واحد مسکونی پروانه صادر شده و این رقم در سال ۱۳۹۸ به ۴۰۱هزار واحد رسیده است. جالب اینکه سهم بخش دولتی از کل ساخت و ساز در سال ۱۳۹۸ فقط ۱ درصد بوده است.
به گزارش ایسنا، مسکن مهر بالاخره بعد از ۱۴ سال تقریباً تمام شده و مسکن ملی روی میز دولت قبل قرار گرفته که طبیعتاً با الحاق این پروژه به طرح جهش تولید و تأمین مسکن، دولت فعلی موظف به انجام تعهدات طرح اقدام ملی مسکن خواهد بود.
یادمان است که دولت‌های نهم و دهم ابتدای طرح مسکن مهر در سال ۱۳۸۶ وعده اتمام پروژه‌های مسکن مهر را در ۱۸ ماه داده بودند، اما به قدری تأمین زیرساخت‌ها و خدمات این پروژه ۲میلیون و ۲۰۰هزار واحدی طول کشید که پروژه تا سال ۱۴۰۰ هم به طول انجامید. با اینکه محمد اسلامی وزیر سابق راه و شهرسازی دو ماه قبل در جریان افتتاح ۲۲هزار واحد مسکن مهر اعلام کرد پرونده این طرح بسته شده و به دولت سیزدهم کشیده نخواهد شد، بررسی‌ها نشان می‌دهد هنوز در برخی شهرهای اطراف تهران تعدادی از واحدها تحویل نشده است.
دولت احمدی‌نژاد ۳۱ درصد مسکن مهر را تحویل داد
از کل پروژه ۲میلیون و ۲۰۰هزار واحدی مسکن مهر، سهم دولت احمدی‌نژاد از تحویل واحدها ۶۹۰هزار واحد معادل ۳۱ درصد و سهم دولت روحانی حدود یک‌میلیون و ۴۴۱هزار واحد معادل ۶۵.۵ درصد بوده و با اینکه وزیر سابق اعلام کرده پرونده این طرح بسته شده، آمار و ارقام از تحویل نشدن ۶۹هزار واحد حکایت دارد که بخشی از آن ممکن است دچار مسائل حقوقی یا نبود متقاضی باشد. مسکن ملی نیز که از شهریور ۱۳۹۸ کلنگ‌زنی شده به ۵۳۴هزار واحد در حال اجرا رسیده و ۴۰هزار و ۷۸ واحد آن افتتاح شده است.
طبق طرح جامع مسکن، سالیانه به حدود یک‌میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز داریم اما با توجه به تجربه‌ای که پیش روی مسئولان قرار دارد، از طریق ساخت و ساز دولتی نمی‌توان به این هدف رسید و باید بخش خصوصی را با ارائه مشوق‌ها و اصلاح قوانین و مقررات فعال کرد. طرح جهش تولید و تأمین مسکن نیز با هدف ساخت سالیانه یک‌میلیون واحد مسکونی از سوی مجلس به تصویب رسیده و دولت رئیسی نیز قول داده سالیانه یک‌میلیون واحد مسکونی احداث کند.
میانگین پروانه صادره در دولت دهم ۶۸۸هزار واحد در سال
آمار گویای آن است که همزمان با طرح مسکن مهر، ساخت و ساز بخش خصوصی نیز افزایش یافته است. بر اساس آمار پروانه‌های ساختمانی که از سوی وزارت راه و شهرسازی ارائه شده، بین سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ یعنی در زمان دولت دهم تعداد ۳میلیون و ۴۳۹هزار و ۵۴۷ پروانه ساختمانی در مناطق شهری کشور صادر شده است؛ یعنی طی پنج سال مذکور به طور متوسط سالیانه حدود ۶۸۸هزار پروانه صادر شده است. این در حالی است که علی نیکزاد وزیر مسکن دولت دهم و نایب رئیس فعلی مجلس به تازگی گفته است که در دوره احمدی‌نژاد سالیانه یک‌میلیون مسکن می‌ساختیم.
بین سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۶ اوج ساخت و ساز در سال ۱۳۹۰ بوده که برای ۷۶۴هزار و ۵۶۹ واحد مسکونی پروانه صادر شده و در سال‌های بعد روند نزولی به خود گرفته است؛ سال ۱۳۹۶ این عدد به ۳۳۳هزار و ۴۴۳ واحد رسید. سال ۱۳۹۷ نیز برای ۳۹۴هزار و ۸۲۵ واحد پروانه صادر شد.
ساخت‌وساز به حدود ۴۰۰هزار واحد در سال ۹۸ رسید
در سال ۱۳۹۸ هم تعداد واحدهای مسکونی در پروانه‌های صادره ۴۰۱هزار و ۲۴۵ واحد بوده که نسبت به سال ۱۳۹۷ به میزان ۱.۶ درصد افزایش داشته است. در این بین ۳۷۵هزار و ۳۳۴ پروانه واحد مسکونی برای بخش خصوصی، ۳۱۵۴ واحد برای تعاونی‌ها و ۴۰۷۷ واحد برای بخش دولتی صادر شده است؛ بنابراین سهم دولت از کل ساخت و سازها در سال ۱۳۹۸ فقط ۱ درصد بوده است.
اگر آمار سال‌های گذشته را ملاک قرار دهیم، به نظر می‌رسد احداث یک‌میلیون واحد مسکونی دور از دسترس نباشد؛ اما با توجه به رکود فعلی، کار دشواری به نظر می‌رسد. فعالان صنعت ساختمان در بخش خصوصی با موانع متعددی مواجه‌اند که مهم‌ترین آن به عدم توان متقاضیان واقعی مربوط می‌شود.
بی‌رغبتی بخش خصوصی برای تولید مسکن
ایرج رهبر نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه سازندگان مسکن «نای» بلند شدن ندارند، به ایسنا گفت: بازار مصالح ساختمانی در روزهای پایانی دولت دوازدهم وضعیت نابسامانی پیدا کرده و قطعاً رکود بخش ساخت و ساز را عمیق‌تر خواهد کرد. به نظر من علت اصلی به سوء مدیریت برمی‌گردد. نمی‌گویم تعمدی در کار است، اما نمی‌شود همه چیز را رها کرد و مشکلات را به دوش دولت بعدی انداخت.
وی افزود: قیمت هر پاکت سیمان از حدود ۳۰هزار تومان به بالای ۶۵هزار تومان رسیده و میلگرد از کیلویی ۱۴هزار تومان به ۲۰هزار تومان افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که شش ماه قبل هم به بهانه افزایش هزینه‌ها و حمل و نقل قیمت سیمان از حدود ۱۲هزار تومان به ۲۵ تا ۳۰هزار تومان رسیده بود.
به گفته رهبر، حدود ۱۸۰ قلم کالا در یک ساختمان استفاده می‌شود که اگر همگی مثل سیمان و فولاد با رشد قیمت مواجه شوند، هزینه‌های سازندگان کمرشکن خواهد شد. حتی اگر نرخ زمین را صفر در نظر بگیریم، قیمت ساخت به بالای شش‌میلیون تومان در هر متر مربع رسیده و با رشدهای اخیر هیچ چشم‌اندازی برای بخش ساخت و ساز وجود ندارد.
هزینه ساخت هر واحد مسکن ملی ۳۷۵میلیون تومان
از سوی دیگر طبق اعلام بانک مسکن تاکنون از ۸۶۴۰میلیارد تومان آورده متقاضیان ۲۸۴۰میلیارد تومان آن برای احداث پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن به حساب سازندگان واریز شده است. ۲۴۴میلیارد تومان هم تسهیلات بانکی پرداخت شده که مجموع دو عدد مذکور را به ۳۰۸۴میلیارد تومان می‌رساند. مابقی نیز که حدود ۵۸۰۰میلیارد تومان است به تدریج با پیشرفت فیزیکی و آغاز احداث پروژه‌ها تخصیص خواهد یافت.
با احتساب هزینه حدود ۵میلیون تومان برای هر مترمربع واحدهای اقدام ملی، برای ساخت یک واحد ۷۵ متری به حدود ۳۷۵میلیون تومان نقدینگی نیاز است. یعنی ۳۰۸۴میلیارد تومان فقط تکافوی ساخت ۸۲۲۴ واحد اقدام ملی مسکن را می‌دهد. البته تاکنون ۴۰هزار و ۷۸ واحد مسکن ملی افتتاح شده که محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی در این باره به ایسنا گفت: عمده واحدهایی که به بهره‌برداری رسیده، از روش‌هایی همچون تعاونی‌سازی با دریافت وام اوراق، استفاده از تسهیلات ۹ درصد بافت فرسوده و دریافت زمین بدون اتکا به منابع بانکی ساخته 
شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی