[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۸
  • دوره جدید

چند ساعت تماشای تلویزیون سبب سکته مغزی می‌شود؟، روزنامه شیراز نوین

محققان هشدار می‌دهند صرف زمان زیاد در استفاده از کامپیوتر یا تماشای تلویزیون در افراد زیر 60 سال می‌تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد.
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر «رائد جوندی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کلگری کانادا، در این باره می‌گوید: «کم تحرکی طولانی مدت و اختصاص زمان کم برای فعالیت بدنی می‌تواند اثرات نامطلوبی بر سلامتی از جمله افزایش خطر سکته داشته باشد.»در این مطالعه، وضعیت ۱۴۳هزار فرد بزرگ‌سال بدون سابقه سکته مغزی، بیماری قلبی و سرطان بررسی شد. در طول حدود ۹ سال، این افراد به طور متوسط روزانه ۴.۰۸ ساعت از اوقات فراغت کم تحرک (ساعات کار با کامپیوتر، مطالعه و تماشای تلویزیون) برخوردار بودند. افراد ۶۰ سال به بالا ۳.۹ ساعت در روز، افراد ۶۰ تا ۷۹ سال ۴.۴ ساعت و افراد ۸۰ سال به بالا ۴.۳ ساعت در روز به چنین فعالیت‌هایی می‌پرداختند. محققان مشاهده کردند در افراد بزرگ‌سال ۶۰ سال به پایین که بی‌تحرک بودند و روزانه ۸ ساعت یا بیشتر از اوقات فراغت خود را به چنین فعالیت‌هایی می‌پرداختند، در مقایسه با افرادی که اوقات فراغت بی‌تحرک‌شان کمتر از ۴ ساعت در روز بود، بیش از چهار برابر بیشتر در معرض سکته مغزی بودند.
جوندی در ادامه افزود: «فعالیت بدنی نقش بسیار مهمی ‌در سلامت داشته و همچنین به نظر می‌رسد از تأثیر منفی زمان بی‌تحرکی می‌کاهد.» محققان اذعان می‌کنند توصیه‌های پزشکان و سیاست‌های بهداشت عمومی ‌باید بر اهمیت فعالیت در بزرگ‌سالی و سایر عادات سالم که خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهند، تأکید کند.
مطالعات قبلی نشان می‌دهد که تقریباً ۹ مورد از هر ۱۰ سکته مغزی می‌تواند ناشی از فاکتورهای پرخطر قابل تغییر مانند بی‌تحرکی باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی