[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۷
  • دوره جدید

صنایع دستی زیبا و بی‌نظیر شیراز، روزنامه شیراز نوین

شیراز یکی از استان‌های باستانی و پرقدمت ایرانی می‌باشد که از گذشته تا به امروز صنایع دستی مختلفی در این استان ثبت شده‌اند و مهمترین آن‌ها عبارتند از...
به گزارش نمناک، یکی از شهر‌های پر بازدید و مهم ایران که در مرکز استان فارس واقع است شیراز نام دارد، شهری که هر روز میزبان هزاران توریست داخلی و خارجی می‌باشد. این شهر جزو شهرهایی محسوب می‌شود که در هر حوزه، چه حوزه فرهنگی، چه حوزه گردشگری و چه حوزه صنایع دستی قدمت دیرینه خود را به نمایش گذاشته است. شما با سفر کردن به این شهر بزرگ و نام آشنا مطمئناً تجربیات و خاطرات بی‌نظیری را از آن خود خواهی کرد، از طرفی سوغاتی‌ها و صنایع دستی متنوعی که در این شهر وجود دارد دستتان را باز می‌گذارد تا با هر نوع سلیقه‌ای که دارید برای عزیزانتان هدیه تهیه کنید اما این کار مستلزم آگاهی است و شما باید شناخت کافی از محصولات و صنایع دستی و سنتی آن داشته باشید، به همین منظور بخش فرهنگ و هنر نمناک اقدام به گردآوری تمام صنایع دستی شهر شیراز کرده و شما را برای آشنایی هر چه بیشتر هنرهای سنتی این خطه همراهی کرده است. پس پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را دنبال کنید تا با صنایع دستی شیراز آشنا شوید.
قالی شیراز
از ارزشمندترین صنایع دستی که می‌توان متعلق به شهر شیراز دانست قالی آن می‌باشد.جالب است بدانید نوع دارها و چگونگی پودکشی قالی در شیراز به خاطر نوع گره‌ها، با دیگر شهرهای ایران متفاوت است.
نقره‌کاری
یکی دیگر از صنایع دستی ارزشمند شهر شیراز نقره‌کاری می‌باشد. از آنجایی که نقره همانند طلا و مس به طور خالص و به صورت سنگ در طبیعت یافت می‌شود بایستی واکنش‌های شیمیایی آن را استخراج کرد. هنرمندان صنایع دستی شیراز با هنر خارق‌العاده خود به زیبایی این فلز را شکل می‌دهند.
سفالگری
سفالگری نیز از جمله صنایع دستی معروف شهر شیراز به شمار می‌رود که مواد اولیه آن ماسه، مواد سوختنی و گِل می‌باشد. با هنر سفالگری قطعات و ظروف سفالی بسیار بی‌نظیری به عمل می‌آید که روی چرخی مخصوص به آن‌ها شکل داده می‌شود.
خاتم‌کاری
خاتم‌کاری هنری است که سطح اشیاء چوبی را با استفاده از آن به صورتی که شبیه به موزاییک‌های مثلثی کوچک باشد می‌آرایند، این مثلث‌ها هر چقدر که با نظم چیده شوند همان‌قدر خاتم مرغوبیت خاصی به خود خواهد گرفت. ناگفته نماند که مواد اولیه به کار رفته نیز در بالا رفتن ارزش آن بی‌تأثیر نمی‌باشد.
نمد مالی
نمد یکی از ساده‌ترین نوع کف‌پوش می‌باشد که برای ساخت آن نیاز به دستگاه خاصی می‌باشد و یکی از صنایع دستی معروف شیراز به شمار می‌رود. 
در واقع در نمد مالی از خاصیت طبیعی پشم که عبارت است از درهم پیچیدن الیاف آن در اثر فشار و رطوبت، به کار برده می‌شود.
ادامه دارد ...

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی