[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۷
  • دوره جدید

حقایق تلخ فوتبال شیراز از زبان دوقلوهای فوتبالیست، روزنامه شیراز نوین

شیراز- ایرنا:  فاطمه و مریم صفا راستگو، دو قلوهای فوتبالیست شیرازی هستند که پا به توپ از کوچه پس‌کوچه‌های شیراز فوتبال را آغاز کردند و به عضویت تیم ملی فوتبال بانوان ایران درآمدند.
*در شیراز به تیم فوتبال بانوان اهمیت نمی‌دهند
این بازیکن ملی‌پوش با بیان اینکه در شیراز به  فوتبال بانوان اهمیت داده نمی‌شود، افزود: شیراز و استان فارس بیشترین بازیکنان ملی‌پوش و مطرح داردکه به آن‌ها اهمیت داده نمی‌شود و برای همین است که به استان‌های دیگر می‌روند.
صفا راستگو بیان داشت: اگر در فارس مورد حمایت قرار می‌گرفتیم و همه بازیکنان کوچ کرده دور هم جمع می‌شدیم قطعاً تیم فارس عنوان قهرمانی در کشور را کسب می‌کرد زیرا در یک مقطع، زمانی که اسمی ‌از تیم فوتبال بانوان شیراز می‌آمد همه تیم‌ها وحشت داشتند.
او اظهار داشت: اما هم اینک تنها تیم لیگ برتری شیراز به دلیل نداشتن حامی ‌مالی به لیگ دسته یک سقوط کرد و سرنوشت این تیم نیز در آینده معلوم نیست به کجا می‌انجامد.
*مسافرت با اتوبوس فرسوده و خودرو ون
وی ادامه داد: چهارسال برای تیم فوتبال زاگرس شیراز در لیگ برتر با یک مبلغ ناچیز و ۲ سال هم مجانی بازی کردم و به هنگام مسافرت برای انجام مسابقه اتوبوس ما این‌قدر فرسوده بود که دو بار لاستیک ترکاند و همه وحشت کردیم.
صفا راستگو اضافه کرد: همچنین یک بار هم  با خودرو ون، ۱۰ بازیکن‌ را سوار کردند و راهی اهواز شدیم که چهار بامداد رسیدیم و هشت صبح هم بازی کردیم و حتی برای ما خوابگاه و هتل هم نگرفتند و با بدنی کاملاً خسته و کوفته مسابقه دادیم.
او بیان داشت: فصل گذشته لیگ برتر چندین پیشنهاد از تیم‌های خوب لیگ داشتم اما برایم سخت بود از خانواده دور باشم اما وقتی پدرم فوت کرد شرایط برایمان سخت‌تر شد زیرا تنها راه درآمدمان هم فوتبال بود تا اینکه یکی از آشنایان حامی ‌شد و به تیم وچان کردستان رفتم و خواهرم هم به تیم سارگل بوشهر پیوست.
فاطمه ادامه داد: فوتبال کردن در کردستان قابل قیاس با شیراز نیست زیرا در آنجا به بازیکنان فوتبال اهمیت می‌دهند و سفرهای ما اکثراً با هواپیما بود و بهترین هتل با تغذیه و غذای مناسب برایمان مهیا می‌کردند و به قرارداد خود پایبند بودند، ضمن اینکه  در کردستان نیز دریافتی داشتیم بر خلاف شیراز که وعده می‌دادند و به آن عمل نمی‌کردند. 
*تبعیض میان بانوان و آقایان فوتبالیست  
وی با بیان اینکه در ایران تبعیض میان بانوان و آقایان فوتبالیست زیاد است، اظهارداشت: بازیکنان ذخیره تیم‌های آقایان در لیگ برتر افزون بر چهار تا پنج میلیارد تومان قراردادشان است و این در حالی است که زهرا قنبری کاپیتان تیم ملی بانوان ایران با سابقه بسیار زیاد قرارداد او ۲۰۰ میلیون تومان است که قابل قیاس با آقایان نیست و این خود یک تبعیض است.  
*بازیکنان کوچ کرده حاضر نیستند به شیراز برگردند
این بازیکن ملی‌پوش با بیان این‌که این‌قدر در شیراز بدقولی کردند که بازیکنان کوچ کرده حاضر نیستند به شهرشان بازگردند، ادامه داد: صفورا جعفری، فاطمه قاسمی، فاطمه امیری،  نجمه لطیفی، پروین فرهادی، مریم و فاطمه صفا راستگو، هانیه رحیمی، شقایق نوروزی و ... بازیکنانی هستند که در تیم‌های دیگر استان‌ها بازی می‌کنند.
وی بیان کرد: فاطمه قاسمی‌ یکی از بازیکنان کوچ کرده شیرازی  تماس گرفت و گفت اگر در شیراز ۵۰۰ میلیون تومان هم پیشنهاد بدهند حاضر نیستم بازگردم زیرا آن‌ها بدقول هستند و مانند همیشه وعده می‌دهند و دیگر فریب آن‌ها را نمی‌خوریم.
*در پارک‌ها تمرین می‌کنم
وی با انتقاد از نداشتن امکانات کافی در کلان‌شهر شیراز افزود: امکانات برای فوتبالیست‌های شیرازی بسیار کم است و زمین برای تمرین نداریم و با دوستانم مجبور هستم در پارک‌ها تمرین کنم و حتی یک پیست برای بانوان وجود ندارد که بخواهیم در آن بدویم، امیدوارم مسئولان استان و مدیرکل ورزش و جوانان برای بانوان علاقه‌مند به ورزش فکر اساسی کنند.
صفا راستگو گفت: شهرهای بم، سیرجان، کردستان و اصفهان از نظر امکانات و پرداخت برای بانوان فوتبالیست بسیار خوب هستند، ضمن اینکه از تیم‌های بوشهر، شهرکرد و ملوان انزلی برای فصل جدید لیگ برتر که از یک ماه دیگر آغاز می‌شود، پیشنهاد دارم و در حال بررسی آن‌ها هستم.
*چرا مسابقات فوتبال بانوان پخش تلویزیونی نمی‌شود؟
این بازیکن ملی‌پوش با انتقاد به اینکه چرا مسابقات فوتبال بانوان از تلویزیون پخش نمی‌شود، اظهار داشت: با اینکه با حجاب کامل بازی می‌کنیم اما نمی‌دانم چرا مسابقات ما از تلویزیون پخش نمی‌شود؟
 صفا راستگو بیان کرد: وقتی مسابقات بانوان پخش نشود، هیچ کارخانه‌ای و یا شرکتی حاضر نیست اسپانسر تیم‌ها شود و امیدوارم این مشکل که حرف دل تمام بازیکنان است و به نمایندگی از آن‌ها حرف می‌زنم، به‌زودی حل شود و حتی خانواده‌های ما بتوانند بازی فرزندانشان را در ورزشگاه نگاه کنند.
*خاطرات، جشن تولد در اردوی تیم ملی  
وی به خاطرات خوب و بد خود طی دوران بازی اشاره کرد و گفت: در بازی‌های آسیایی مقابل تیم تایلند تا دقیقه ۶۵ با نتیجه یک بر صفر از حریف پیش بودیم اما در نهایت سه بر یک بازی را واگذار کردیم که این از بدترین خاطراتم بود.
صفا راستگو افزود: روز تولدم در اردوی تیم ملی خیلی ناراحت بودم که چرا هیچ‌کس به من تبریک نمی‌گوید، با اینکه همه می‌دانستند، حتی سرپرست تیم هم گفت به ما چه ربطی دارد که روز تولدت است، اعصابم کاملاً خرد شده بود اما بعد از تمرین به من گفتند تو باید آخرین نفری باشی که بروی در رختکن لباس بپوشی.
وی اضافه کرد: وقتی از رختکن برگشتم درکمال تعجب دیدم مراسم جشن تولد برایم گرفته‌اند و هیجان‌زده شدم که این بهترین خاطراتم در تیم ملی بود.
او از سلطنت نوروزی داور بین‌المللی فوتبال، پروانه خسروی، معصومه جهانچی، شادی مهینی، کتایون خسرویان، مریم آزمون و جهان نجاتی به عنوان مربیان خود نام برد و افزود: از همه آن‌ها تشکرمی‌کنم که برایم زحمات زیادی کشیدند.
*بازی در تیم‌های خارجی
وی اظهار داشت: همچنین از پدرم که در قید حیات نیست و برایم زحمت زیادی کشید و مادرم سپاسگزارم، ضمن اینکه دوست دارم هر چه زودتر بتوانم به عنوان یک بازیکن لژیونر در بهترین تیم‌های دنیا بازی کنم.
صفا راستگو افزود: باید خودم را آماده مسابقات مقدماتی آسیا به همراه تیم ملی امید کنم که در بهمن‌ماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود و باید سخت تمرین کنم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی