[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

برای آینده تیم‌مان نگرانیم!، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - شیرازنوین
فجر متعلق به هواداران و مردم شیراز است. به طور کلی تمام تیم‌ها حتی اگر خصوصی باشند، بدون حضور مردم و هوادارانشان «هیچ» هستند، کاملاً بی‌معنی و بی‌ارزش!
به‌خصوص تیمی ‌مانند فجر که به نام شهیدی والامقام مزین شده، در طول 33 سال گذشته با بهره بردن از همین نام و علاقه مردم ایران زمین به شهدا و ایثارگران دفاع مقدس، توانسته به محبوبیتی قابل توجه دست پیدا کرده و به یک برند بزرگ تبدیل شود.
متأسفانه برخی رفتارها از سوی برخی عوامل حاضر در این باشگاه، این موضوع را به ذهن می‌رساند که نکند آن‌ها این واقعیت را قبول ندارند و فکر می‌کنند تیم متعلق به خودشان است! کسانی که شاید از قِبَل این باشگاه به نام و نانی برسند، اما هرگز نمی‌توانند خود را صاحب و مالک چنین باشگاهی بدانند. همان‌طور که غلام پیروانی، بزرگ فوتبال شیراز نیز چندی پیش گفته بود: تیم فجرسپاسی ارث پدر هیچ کسی نیست.
بنابراین، صدای هوادار فجرسپاسی همواره باید بلندترین صدا باشد. آن‌هایی که بزرگ‌ترین حق را بر گردن این تیم دارند، همان‌طور که در روزهای موفقیت حق شادی دارند، در روزهای تلخ هم باید صدای اعتراض‌شان به وضوح شنیده شود.
متأسفانه این صدا، فصل گذشته به علت ممنوعیت حضور تماشاگران در استادیوم‌ها تا میزان قابل توجهی قطع شد. فضای مجازی  می‌توانست تنها رسانه برای شنیدن صدای مردم باشد، اما مدیریت یا کادر فنی این تیم تصمیم گرفت همان صدا را هم قطع کرده و قسمت کامنت‌های صفحه رسمی ‌این باشگاه، به دستور مدیرعامل یا سرمربی این تیم، بسته شد!
با پایان مسابقات و صعود فجر به لیگ برتر، دوباره این صفحات گشوده شد، چون مشخص بود دیگر انتقاد چندانی شامل حال عوامل باشگاه نمی‌شود، اما حالا با عملکرد ضعیف این تیم در نقل و انتقالات، باز هم این نگرانی وجود دارد که دوباره صدای مردم بسته شود. حتی سرمربی این تیم چندی پیش به برخی انتقادهای ساده، واکنش تندی نشان داده بود. 
اما با توجه به همان چیزی که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، تصمیم داریم به صحبت‌های این روزهای هواداران فجر بپردازیم که در رسانه مجازی روزنامه شیراز نوین بیان شده است. هوادارانی که این روزها به‌شدت نگران تیم‌شان هستند و با توجه به عملکرد ضعیف در نقل و انتقالات، می‌ترسند که خیلی زود به دسته اول بازگردند.
نخستین اقدام فجری‌ها در بازار نقل و انتقالات، بازگرداندن شهرام گودرزی مهاجم سابق این تیم بود که پس از چند فصل ناموفق،  در 34 سالگی حاضر شده دوباره به استان خودش بیاید. 
همچنین شایعه‌ای جدی مبنی بر پیوستن محمد ایران پوریان در 36 سالگی به فجرسپاسی منتشر شده بود که هنوز رنگ واقعیت به خود نگرفته است. دو بازیکن جوان از تیم لیگ برتری پدیده و همچنین دو بازیکن از تیم‌های دسته اولی استقلال ملاثانی و بادران، دیگر خریدهای این روزهای فجر بوده‌اند، ضمن اینکه چند بازیکن کلیدی فصل گذشته نیز از جمع فجری‌ها جدا شده‌اند. 
در ادامه برخی از صحبت‌های هواداران پیرامون این نقل و انتقالات را با هم می‌خوانیم:
یکی از هواداران به صورت کنایه‌وار، اسامی‌تعدادی از بازیکنان دهه هفتاد و هشتاد فوتبال شیراز را قطار کرده و می‌نویسد: اگر بنا به راه رفتن اسامی ‌در زمین باشد، از بازیکنان 40-50 ساله و نامدار هم می‌توانید استفاده کنید!
محمدرضا می‌گوید: فجر به دنبال این بازیکنان مسن می‌رود، اما به بازیکن 30 ساله که در اوج فوتبالش قرار دارد، می‌گویند فوتبالت تمام شده! منطق این صحبت‌ها کجاست؟
تعداد زیادی از طرفداران، از واژه «مدرسه پیرمردها» درباره آینده فجر استفاده می‌کنند اما عده بسیار کمی ‌به همین خریدها هم خوش‌بین هستند و می‌گویند تجربه و سابقه این بازیکنان، می‌تواند راهگشا باشد؛ البته به شرطی که بازیکنان جوان خوبی در کنارشان قرار بگیرند.
دیگری می‌گوید فجر به زنگ تفریح لیگ برتر تبدیل خواهد شد و آن یکی اعتقاد دارد که به طور کلی شهر شیراز توانایی تیم‌داری در لیگ برتر را ندارد! 
کاربری به نام «مهدی معین» نوشته است:  درود خدمت فجری‌های فهیم و با غیرت؛ البته محمد ایرانپوریان بازیکن با اخلاق و با سابقه‌ای است؛ اما ایشان بهترین سال‌های جوانی فوتبالش را در تیم‌هایی مثل تراکتور و سپاهان گذرانده و حالا باید دید با ۳۸ سال سن، آیا توانایی کمک به فجر در لیگ برتر دارد یا خیر؟  
به هرحال برای ایشان و دیگر بازیکنان فجر آرزوی موفقیت می‌کنیم.
همین شخص، پیام دیگری در پاسخ به خبر پیوستن یک بازیکن متوسط لیگ برتری به فجرسپاسی نوشته است: وقتی مدیریت فجر نتواند برای تیم، پول تهیه کند، سرمربی مجبور است بازیکنان جامانده از لیگ برتر را با قیمت‌های پایین بخرد؛ آخرش هم وقتی نتایج ضعیف به دست آمد، می‌گویند سرمربی این بازیکن‌ها را انتخاب کرد! آقایان نشسته‌اید تا سقوط کنیم؟خب یک اعتراضی به عملکرد مدیریت فجر بکنید! آخر چرا در شیراز، این‌قدر آدم‌ها نسبت به سرنوشت تیم‌شان بی‌خیالند؟ به‌خدا قسم اگر فجر، مال اصفهانی‌ها بود، هرسال به آسیا می‌رفتند، چون تیم شهرشان را آبروی خودشان می‌دانند.
یک کاربر خوزستانی، از وضعیت نابسامان فجر ابراز خوشحالی کرده و می‌نویسد: فجر در حال بستن تیمی ‌است که هیچ‌کس نتواند برای سقوط با آن رقابت کند! ما خوزستانی‌ها هر سال دغدغه سقوط یکی از تیم‌هایمان را داشتیم، ولی مثل اینکه فجر پیش از شروع رقابت‌ها دارد تکلیف یکی از تیم‌های سقوط کننده را مشخص می‌کند! با وجود احترامی‌که همیشه برای فوتبال شیراز و تیم‌های برق و فجر قائل بوده‌ام، اما حالا از این سوء مدیریت و ضعفشان در یارگیری خوشحالم!
در این میان، خوش‌بین‌ترین و آرام‌ترین فوتبال دوستان شیرازی، تنها به این اکتفا می‌کنند که شیراز پر از استعداد است و مسئولان تا دیر نشده باید فکری برای حل مشکلات داشته باشند. آن‌ها خواستار ورود اسپانسرهای قوی به این قضیه هستند و از سپاه هم می‌خواهند کمی ‌بیشتر برای فوتبال این شهر، پول خرج کند. یکی دیگر از دنبال‌کنندگان شیراز نوین نیز از ورود سیاست به ورزش گلایه می‌کند و خواهان خروج سیاسیون از فوتبال حرفه‌ای کشور است.
یکی دیگر از هواداران مثبت اندیش، نگاهی متفاوت به سایرین دارد. او اعتقاد دارد که با همین بازیکنان کم نام و نشان، می‌توان تیمی ‌منسجم روانه لیگ برتر کرد. 
رضا می‌نویسد: بازیکنان مطرح، هرگز با چنین مبالغ کمی ‌به فجر نمی‌آیند واگر هم بیایند، هرگز تمام توانایی‌شان را به کار نمی‌بندند. همین فصل گذشته، کسی پوریا پورعلی و امیرحسین صدقی و دانیال کردستانی را نمی‌شناخت اما آن‌ها با درخششی که داشتند و تعصبی که برای فجر گذاشتند، باعث شدند تیم به لیگ برتر برود و حالا هم با قراردادهای خوب، راهی تیم‌های دیگر شده‌اند. من به این تیم ایمان دارم، همان‌طور که سال گذشته هم پس از باخت روبه‌روی ملوان، از معدود کسانی بودم که امیدم به صعود را از دست ندادم.
اما چنین پیام‌هایی بسیار انگشت‌شمار و نادر هستند. بیش از 90درصد پیام‌ها، حاکی از نگرانی هواداران فجر نسبت به آینده این تیم در لیگ برتر است و لازم است که عوامل تیم فجرسپاسی و به‌خصوص مدیریت کلان این باشگاه، صدای هواداران را شنیده، نسبت به رفع این نگرانی‌ها اقدامات لازم را انجام داده و یا اگر شرایط برای عملکردی بهتر از این فراهم نیست، نسبت به شفاف‌سازی در خصوص مسائل و مشکلات، اقدام کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی