[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۲
  • دوره جدید

دیابتی‌ها در معرض قارچ سیاه ، روزنامه شیراز نوین

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد: بیماران دچار نقص ایمنی، به ویژه مبتلایان به دیابت کنترل نشده، بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به قارچ سیاه هستند.
به گزارش روابط عمومی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «اورنگ ایلامی» درباره این بیماری گفت: این بیماری تغییراتی در سیستم تنفسی، بینی و چشم افراد به حالت لکه‌های سیاه رنگ ایجاد می‌کند که به صورت عامیانه «قارچ سیاه» نامیده می‌‌شود.
او با این توصیه که مردم از مصرف خودسرانه داروها برای درمان قارچ سیاه بپرهیزند، هشدار داد: مصرف داروهایی نظیر «کورتون» و «دگزامتازون» با دوز بالا و کاهش سطح ایمنی بدن، موجب ابتلا به قارچ سیاه می‌شود.
دکتر ایلامی افزود: «موکورمایکوزیس» یا «قارچ سیاه» بیماری نادری است که از گذشته وجود داشته و ارتباطی به ویروس کرونا ندارد.
معاون درمان دانشگاه به مبتلایان دیابت و دیگر گروه‌های در معرض خطر قارچ سیاه توصیه کرد تا از تردد در محل‌های پُر گرد و غبار نظیر اماکنی که در حال تخریب ساختمانی و ساخت و ساز هستند، بپرهیزند. او اضافه کرد: در مواردی که احتمال ابتلای پوستی وجود دارد نیز به افراد در معرض خطر توصیه می‌شود از کارهای ساختمانی، باغبانی و خاک برداری خودداری کنند و اگر ناگزیر به انجام این فعالیت‌ها هستند، از وسایل حفاظت فردی مناسب استفاده کنند.
دکتر ایلامی با اشاره به اینکه این افراد باید علائم ابتلا به بیماری قارچ سیاه که می‌تواند شبیه یک سینوزیت معمولی باشد را جدی بگیرند، گفت: افراد در صورت مشاهده علائمی مانند درد چشم و صورت، سردرد، داشتن ترشحات و احساس پُرشدگی بینی، حتماً به پزشک مراجعه کنند. این فوق تخصص بیماری‌های عفونی در ادامه با تأکید بر اینکه عفونت قارچ سیاه، قابلیت انتقال از انسان به انسان را ندارد، یادآور شد: هاگ قارچ به وسیله تنفس، محصول یا نان فاسد یا توده‌های کمپوست وارد بدن فرد شده و موجب ایجاد بیماری می‌شود.
این مقام مسئول در دانشگاه با اعلام اینکه مواردی از ابتلا به قارچ سیاه در استان فارس مشاهده شده است، به پزشکان نیز توصیه کرد تا اگر برای بیماری، مصرف طولانی «کورتون» یا «دگزامتازون» تجویز می‌کنند، حتماً او را تحت نظر قرار داده تا در صورت مشاهده نشانه‌های ابتلا به عفونت قارچی، درمان مناسب ضدقارچی را آغاز کنند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی