[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۹
  • دوره جدید

صنایع دستی زیبا و بی‌نظیر شیراز، روزنامه شیراز نوین

جاجیم بافی
جاجیم یکی از صنایع دستی معروف شیراز به شمار می‌رود که به صورت کیف، پارچه و کفش در بازار وکیل به فراوانی یافت می‌شود. جالب است بدانید که عشایرها معمولاً برای پوشاندن رختخواب‌ها و اثاثیه خود از جاجیم استفاده می‌کنند که آن را با نام محلی «پوشن» می‌شناسند.
شیشه‌گری
شیشه‌گری یکی از صنایع دستی دیرینه شهر شیراز محسوب می‌شود که در اکثر بازارهای آن به وفور پیدا می‌شود. در اوایل دوره اسلامی ظروف شیشه‌ای در قالب قوری، بطری، فنجان و گلدان بوده است که در مصارف خانگی استفاده می‌شد.
کاشی هفت‌ رنگ
کاشی‌کاری هفت رنگ یکی از شیوه‌های  کاشی‌کاری در منازل و مساجد می‌باشد. این کاشی‌های هفت رنگ بیشتر در شهر شیراز دیده می‌شود و قدمت آن به دوره تاریخی هخامنشی بر می‌گردد و یکی از صنایع دستی این شهر به شمار می‌رود. نقش و نگاری که روی کاشی‌های هفت رنگ می‌بینید اغلب با هفت رنگ سفید، لاجوردی، سیاه، زرد، قرمز، فیروزه‌ای و حنایی کار شده‌اند.
رنگرزی
از دیگر هنرهای ایرانی که سابقه کهنی در شیراز دارد رنگرزی گیاهی می‌باشد که توسط بانوان ایل قشقایی انجام می‌شود. این بانوان خوش ذوق درک بسیار عمیقی از رنگ و رنگ آمیزی دارند، به‌طوری که گویا سال‌ها علمی در زمینه رشته هنر کسب کردند.
 گلیم بافی
در شیراز گلیم بافی از روزگاران قدیم رایج بوده است و جای بسی خوشحالی می‌باشد که هم اکنون نیز ادامه دارد. گلیم به عنوان یک زیرانداز و کف پوشی شناخته شده است که با استفاده از ابریشم، موی بز، پشم گوسفند و ... بافته می‌شود. از منحصر به فردترین گلیم‌های بافته شده در شیراز می‌توان به گلیم گل برجسته یا سوزنی اشاره کرد.
پارچه دوزی عشایری
بازارهای سنتی شیراز پر است از لباس‌هایی که با پارچه‌های عشایری دوخته شده‌اند. از جمله معروف‌ترین لباس‌های عشایری که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد پیراهن یا جومه، دامن بلند، کلوته، شال بلند، شلوار راحتی و زیر پوش می‌باشد.
ادامه دارد ...

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی