[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

برهان امید، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی- روزنامه‌نگار: 

کرونا بر تمامی لایه‌های زندگی ما سایه افکنده است. مشاغل و فعالان بخش خصوصی با رکود بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شدند و آتش فقر و تنگ‌دستی گریبان فرودستان اقتصادی را بیشتر از همیشه گرفته است. طبقه میانی جامعه هم با شیب تندتری به سوی شاخص فلاکت رهسپار شده و چه بسا تبعات سنگین ویروس چینی تا ماه‌ها و سال‌های آینده همچنان تداوم یابد و بنیه مالی شهروندان را به فروپاشی بکشاند. دولت، ازراه‌نرسیده با مهلکه تحریم‌ها و بحران طاقت‌فرسای کووید 19 هم روبه‌رو شده و سایه سنگین رکود به شکل بی‌سابقه‌ای بر تمامی جوانب زندگی ما مستولی گردیده است...

پاشنه‌های آشیل زیرساخت‌های درمانی نقاط ضعف خود را نمایان ساخته و سرمایه‌گذاری‌هایی که پیش از این از بخش بهداشت و درمان دریغ شده بودند، به شکل نمایان‌تری آشکار می‌شوند. نتیجه همه این‌ها شیوع گسترده ناامیدی است.
به همین دلیل دولت به همراه سایر قوا باید راهکارهای ضربتی و خردمندانه ای را برای تقویت سرانه امید و نشاط در دستور کار قرار دهند. به عبارت دیگر به همان اندازه که تهیه کپسول اکسیژن و دستگاه نفس ساز و سایر ملزوماتی از این دست در کشاکش کرونا ضروری به نظر می‌رسد، تقویت بنیه روانی مردم هم از لازمه‌های دوران کووید 19 و سایر ایام است؛ چراکه روح و روان جامعه ما در کشاکش تهدید مرگ و ناکامی‌های اقتصادی رنج دیده و ناکام است و باید با توسل به هر دستاوردی در پی تقویت آن برآمد.
در نظر داشته باشیم آسیب‌های پیدا و پنهان روانی در روزهای سخت قرنطینه رشد انفجاری پیدا کردند و در حالی موج پنجم را پشت سر می‌گذاریم که هراس قارچ سیاه و سویه آمریکای لاتین و در نهایت سونامی ویرانگر دیگری دور از انتظار نیست. متأسفانه نظام آموزشی ایران هم از مهلکه کرونا جان سالم به در نبرده و به صورت ناگهانی در معرض تبعات شوم آن قرار گرفته است. جهانیان هیچ آشنایی با این ویروس مرگ‌بار نداشتند و فرصت چندانی هم برای تقویت زیرساخت‌های آموزشی در فضای مجازی و آسیب شناسی بحران‌ها نبود. فرایندهای آموزشی به یکباره به فضای مجازی کوچ کردند و در این عرصه بسیاری از دانش آموزان کم بضاعت از قافله آموزشی جا ماندند. البته به نظر می‌رسد سایه سنگین بیماری کووید 19 تنها گریبان‌گیر مقاطع ابتدایی و متوسطه نشده و عواقب شیوع این بیماری به مراکز آموزش عالی هم تعمیم یافته است.
حال با نزدیک شدن به سال تحصیلی جدید شاهد تصمیم عقلانی مسئولان مبنی بر تعطیلی مراکز آموزشی تا واکسیناسیون کامل و ایمنی جمعی هستیم؛ چراکه بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها می‌تواند چنان موج مهلکی را در میان جوانان و نوجوانان و خانواده به راه اندازد که مهار آن غیرممکن خواهد بود. به موازات تعطیلی مکان‌های آموزشی باید در بستر آموزش‌های مجازی نیز با عملکرد متفاوت تری نسبت به سال گذشته وارد شد؛ چراکه ما تجربه مصائب آموزش مجازی و کمبود سخت‌افزارهای این حوزه را برای دانش آموزان مجازی داریم و در مهر 1400 باید تا حد امکان این مشکلات برطرف شده باشد. در همین راستا یکی از دلایلی که به نشاط عمومی در خانواده‌ها می‌انجامد، برخورداری از کودکانی پرنشاط است و با مهیا کردن زیرساخت‌های آموزشی برای آنها می‌توان اندکی از پیامدهای ناگوار کرونا را کمرنگ کرد. کودکانی که از ابزار ارتباطی مناسب برای آموزش برخوردار باشند، در شرایط بهتری می‌توانند رنج و ناملایمت‌های قرنطینه را تحمل کنند. در این حوزه به یاری رسانی نیک اندیشان و همراهی آنها با نهادها و دستگاه‌های حکومتی بیشتر از همیشه نیازمندیم. هم افزایی در این حوزه به تقویت برهان امید انجامیده و اندکی از پیامدهای ناگوار ویروس ملعون را کمرنگ می‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی