[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۷
  • دوره جدید

عبور فاضلاب از خط سلامت ، روزنامه شیراز نوین

 فرزاد وثوقی- گروه خبر
سناریوی جاری سازی فاضلاب و عدم نظارت بر آن سالیان سال است که ادامه دارد و کسی نقطه ای بر پایان آن نمی‌گذارد. حالا با بحرانی تر شدن خشک‌سالی و دست نیافتنی شدن آب درون چاه‌های عمیق، کشاورزان ناچار آب‌های روان را مورد استفاده قرار می‌دهند. هرچند آبی برای روان سازی وجود ندارد، اما فاضلاب جاری است و در دسترس کشاورزان قرار دارد. انگار برای بقا چاره ای جز بهره‌گیری از فاضلاب خام نیست؛ فاضلابی که باید پالایش شود و پساب آن در اختیار صنعت و کشاورزی قرار بگیرد. بی توجهی مدیران امر در سالیان گذشته نسبت به موضوع فاضلاب تأسف انگیز است. نه تنها مدیران مربوطه، که نمایندگان شیراز نیز در این رابطه مقصرند و باید پاسخ‌گو باشند. 
متأسفانه مدیران کت و شلواری و متمایل به اتاق نشینی با کفش‌های واکس زده نمی‌توانند به بحران فاضلاب واقف شوند؛ چراکه وقتی در میدان قرار نداشته باشید، قطعاً نمی‌توانید موضوعات میدانی را حل‌وفصل کنید. حالا و با کمال تأسف فاضلاب خام پای صیفی‌جات جاری است و تا بخواهیم اخطاریه بدهیم و باقی قضایا، محصولات آلوده سر سفره مردم رفته است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از ابلاغ اخطاریه به شوراها و دهیاران روستاهای گردخون، اقبال آباد، شمس آباد و خلجوی بر اساس ماده 688 قانون مجازات اسلامی خبر داد. به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز، ذبیح الله سیروسی با تأکید بر نظارت و پایش دقیق کارشناسان این اداره در برخورد با متخلفان، استفاده از فاضلاب خام برای آبیاری کشت و زرع گفت: اخطاریه کتبی به شوراها و دهیاران محترم روستاهای مذکور به منظور برخورد سریع با متخلفان هر روستا انجام شده است و در همین راستا اطلاعیه‌های تشریح و توضیح ماده 688‪ قانون مجازات اسلامی به سمع و نظر کشاورزان رسیده است ‬‬‬‬.
وی به دو مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در این زمینه اشاره کرد و گفت: این دو مصوبه به منظور برنامه‌ریزی برای کنترل آبیاری مزارع کشاورزی به ویژه مزارع سبزی و صیفی با فاضلاب خام به تصویب رسیده است و مطابق یکی از این مصوبه‌ها که در تاریخ ۱۸ مهر ماه سال ۸۶ تصویب شده است، هیئت وزیران استانداری‌های سراسر کشور و وزارتخانه‌های نیرو، جهاد کشاورزی و بهداشت را مکلف کرده است که از آبیاری مزارع با فاضلاب تصفیه نشده جلوگیری کنند. وی ادامه داد: مصوبه دیگری هم تصویب شده که طی آن هیئت وزیران، وزارتخانه‌های جهاد کشارزی و نیرو را مکلف کرده که اقدامات لازم برای رفع مشکل آبیاری مزارع سبزی‌کاری با فاضلاب خام را انجام دهند.
سیروسی با ابراز اینکه پساب‌های فاضلاب قطعاً شامل مواد زائدی است که می‌تواند مضرات زیست محیطی و نیز خطرات جبران‌ناپذیری برای سلامت مردم داشته باشد، گفت: در این میان برخی کشورها از جمله ایران بر اساس درجه بندی تصفیه، اقدام به استفاده از فاضلاب در زمینه‌های مختلف می‌کنند که این امر علاوه بر کمک به بخش کشاورزی، به رفع کمبود آب نیز کمک شایانی می‌کند.
وی تأکید کرد: استفاده از پساب تصفیه شده در موارد مختلف بر اساس دستور و تأیید سازمان محیط زیست و با توجه به استانداردهای حفظ محیط زیست انجام می‌شود.
این مقام مسئول افزود: بخش دیگر پساب‌ها و فاضلاب‌ها، فاضلاب تصفیه نشده خانگی و صنعتی (حاوی آلودگی‌های شیمیایی، فلزات سنگین و سموم شیمیایی) است که بعضاً مشاهده می‌شود برخی کشاورزان اقدام به آبیاری مزارع خود با این پساب می‌کنند. 
وی با اشاره به اینکه ابتلا به بیماری‌های پوستی و انگلی در کوتاه مدت و بلندمدت، کمترین تهدید برای سلامت افراد مخصوصاً کشاورز خاطی است، اظهار کرد: با توجه به ممنوعیت استفاده از فاضلاب برای آبیاری مزارع، طبق قوانین محیط زیستی، آموزش به کشاورزان و نیز برخورد با متخلفان دو اقدام مهم در این زمینه است که جهاد کشاورزی شهرستان شیراز تمام تلاش خود را در این زمینه به کار گرفته است. 
وی افزود: تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی و حمایت از جایگزینی محصولات، توسعه تأسیسات جمع آوری و تصفیه فاضلاب، تأمین آب جایگزین، جلب مشارکت سازمان‌های مسئول، جلوگیری از آلودگی آب‌های سطحی با فاضلاب و اجرای برنامه ایمنی فاضلاب بخش دیگری از راهکارهای حل این معضل هستند.
وی در پایان تأکید کرد: اجرای سامانه دفع فاضلاب در مناطق مختلف، مدیریت پساب‌های رها شده در مناطقی از جمله روستاهای حاشیه شهرستان و تقویت نظارت از جمله مواردی است که باید موردتوجه متولیان امر قرار گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی