[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

تأمین درآمد راه قاچاق را باز گذاشته است ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی دبیر اخبار و جانشین سردبیر روزنامه شیرازنوین در تحلیل و بررسی وضعیت اقتصادی استان فارس و با تأکید بر توجه ویژه به زیرساخت‌های اقتصادی به منظور جذب سرمایه‌گذاری خصوصاً در حوزه نیروی برق گفت: رمزارزها چرا و چگونه وارد کشور شده اند؟ کشوری که از نعمت برق هسته ای بی بهره است و صرف انرژی برای تولید برق در نیروگاه‌های فرسوده غیرممکن به نظر می‌رسد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفاق نیوز، وثوقی افزود: بلبشو در نظارت‌ها نگران کننده است و تاکنون 5هزار و ۲۸۲ مرکز استخراج غیرمجاز رمزارز با تعداد کل ۲۱۵هزار و ۷۴۰ دستگاه و به ظرفیت کل ۶۱۰هزار و ۴۲۵ کیلووات در کشور کشف و جمع آوری 
شده است.
به گفته وی، همین چند روز پیش ۱۷ مرکز جدید استخراج غیرمجاز رمزارز در کشور کشف شد. ظرفیت مصرف این ۱۷ مرکز ۳۹۶ کیلووات است که به صورت متوسط معادل با مصرف برق روزانه یک‌هزار و ۱۳۴ واحد مسکونی برآورد می‌شود.
این تحلیلگر حوزه اقتصادی اظهار داشت: اگر ماینرها به صورت قاچاق وارد می‌شود، ایران بهشت رمزارزهاست؛ چراکه برای ورود دردسری ندارند و احتمالاً این گزینه هم توسط آقازاده‌ها در حال اتفاق است؛ کسانی که دستی در قدرت سیاسی دارند و برای ارتکاب اعمال خود مانعی بر سر راه ندیده اند. اگر ماینرها به صورت سازمان‌یافته و برای جبران کاهش درآمدهای دولتی وارد کشور شده‌اند تا دولت بتواند درآمدی جایگزین برای نفت داشته باشد، باز هم باید تأسف خورد که دولت‌ها اینچنین از آسایش ملت و بخش‌های صنعتی مایه می‌گذارند.
از حدود ۲ سال گذشته که کووید ۱۹ سایه خود بر اقتصاد کشور را در کنار تحریم‌ها انداخته، اکثر فعالیت‌های صنعتی و درآمدزا به حالت سکون درآمده‌اند. از قضا دولت در تحریم شدید قرار گرفته و راهی برای انتقال ارز وجود ندارد. حتی بلوک شرق نیز قادر نبود دلارهای ایران را به بانک‌های ایرانی واریز کند؛ چراکه بلوک شرق نیز تحت تأثیر دلار قرار دارد و اگر از اقتصاد جهانی و قوانین رایج پا فراتر می‌گذاشت، تحت تحریم قرار می‌گرفت.
وثوقی گفت: ماینرها را باید در صف تروریسم اقتصادی دانست؛ چراکه به صنعت کشورمان لطمه شدیدی وارد کرده است. با خاموشی‌های گسترده صنایع بیشتر از تمامی بخش‌ها آسیب دیده اند. آسیب دیدگی صنایع هم در بخش خسارت به دستگاه‌ها و تجهیزات و هم رشد بیکاری قابل بحث و پیگیری است و مهندسی تخریب تولید و توسل به رشد واردات سیاستی است که نمی‌توان به آسانی از کنار آن گذشت.
به گفته وی، در تعاریف انتشار یافته آمده است که ماینر، دستگاه تولیدکننده رمزارز است. رمز ارز نوعی دارایی دیجیتال است که به صورت غیرمتمرکز تولید و نگهداری می‌شود و برای استخراج رمزارزها باید محاسبات ریاضی پیچیده‌ای توسط رایانه به‌ طور مستمر انجام شود که مستلزم مصرف برق زیادی است و در واقع ماینرها در حاشیه تحریم‌های ارزی کار اصلی را انجام می‌دهند.
وقتی اقتصاد بر پایه قاچاق گردانده شود و همه توسلمان به گذرگاه دور زدن تحریم‌ها ختم شود، درنهایت با اقتصاد مجازی روبه‌رو هستیم که باز هم گروهی نادر از آن بهره می‌برند و در این شیوه بهره‌ای نصیب گروه‌های اکثریت اجتماعی نخواهد شد و حتی انباشت پول در خارج مرزها نیز بی حساب تر از گذشته اتفاق می‌افتد.
او افزود: دولت‌ها و همچنین مجلس‌ها، برنامه ای برای حمایت از صنایع نداشته اند و اگر به کارنامه اقتصادی دولت‌ها و مجلس در چهار دهه گذشته نیم نگاهی داشته باشیم، از رونق خبری نیست. در گذرگاه‌های تنگ با احکام قضایی یا صنایع تعطیل یا بازگشایی شده اند و این نوع برخورد غیرحرفه‌ای با صنعت را باید پای نبود اراده صنعتی در کشور گذاشت.
وقتی سرمایه گذار و کارآفرین به طور پیوسته در کشمکش و چانه‌زنی باشد و البته زیرساخت‌ها در اختیارش قرار نگیرد، وقتی صاحب صنعت و کارآفرین امنیت نداشته باشد، چگونه می‌توان انتظار داشت کارگران از امنیت اقتصادی و اجتماعی برخوردار شوند.
وی اظهار داشت: این کلافی سردرگم است که گره آن به راحتی گشوده نخواهد شد؛‌ چراکه تنگ نظری بر اقتصاد حاکم است. با رفتن دولت دوازدهم شماری از فعالان سیاسی اقتصادی از بدنه دولت بازداشت شده و در انتظار محاکمه هستند. در سال‌های گذشته و رفتن دولت نهم و دهم نیز همین اوضاع و احوال حاکم بود و در واقع کسانی به اقتصاد و معیشت ملت ضربه وارد کردند که در بدنه دولت و مجلس حضور داشته اند.
وثوقی در خاتمه گفت: در هر صورت برای ایجاد و توسعه صنعت که در بخش ایجاد آن سؤالات و سخنان بسیاری باقی مانده، نیازمند زیرساخت هستیم که یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌ها همین داستان برق است. بدون برق، آب و فاضلاب نمی‌توان چشم انداز توسعه را به درستی تعریف یا باور کرد و برابر آنچه مدیران مربوطه در حوزه نیرو گفته اند، نیروگاه‌ها به شدت فرسوده هستند و از نعمت برق هسته ای محروم هستیم و چه باید کرد وقتی از برنامه‌های توسعه عقب افتاده ایم و فقط رجزخوانی می‌کنیم؟

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی