[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

صنایع دستی زیبا و بی‌نظیر شیراز، روزنامه شیراز نوین

منبت‌کاری
منبت‌کاری یکی دیگر از صنایع دستی اصیل مربوط به شهر شیراز می‌باشد. این هنر زیبا شامل کنده کاری و حکاکی بر روی چوب می‌باشد که با یک اصولی خاص و با استفاده از قلم و چکش مخصوص انجام می‌شود و طرفداران بی‌شماری به خود اختصاص داده است. نقوشی که روی چوب حک می‌شود برجستگی دارند و همین مشخصه اصلی منبت کاری به شمار می‌رود.
معرق کاری
از صنایع دستی با قدمت شهرهای مختلف ایران بالاخص شیراز می‌توان به هنر معرق کاری اشاره کرد، این هنر نسبت به سایر صنایع دستی پیشینه بیشتری دارند و بر اساس اسناد موجود با اینکه زادگاهش هند می‌باشد اما از روزگاران قدیم به ایران راه پیدا کرده که بعدها توسط هنرمندان گسترش یافته است. این هنر و صنعت قبلاً تلفیقی از چوب و فلز بود و توسط هنرمندان به مرور زمان تغییر شکل داد و به جای یک نوع چوب با انواع چوب‌های رنگی این هنر را انجام دادند.
مینیاتور
مینیاتور یکی دیگر از جذاب‌ترین صنایع دستی شیراز به شمار می‌رود. همان‌طور که می‌دانید واژه مینیاتور مخفف شده کلمه فرانسوی «مینی موم ناتورال» می‌باشد که به معنای طبیعت ظریف و کوچک بوده و در نیمه اول قرن اخیر و تقریباً وارد شدن آن به زبان فارسی به دوره قاجاریان برمی‌گردد. البته به طور معمول کلمه مینیاتور شامل هر نوع پدیده هنری ظریف نیز می‌شود و در ایران برای شناسایی نوعی نقاشی با قدمت بالا به کار می‌رود.
کاشی معرق
از روش‌های متداولی که در کاشی‌کاری به کار گرفته می‌شود کاشی‌کاری معرق می‌باشد که با استفاده از تکه‌های بریده کاشی در ابعاد و شکل‌های مختلف پدیدار می‌شود و با کنار هم قرار داده شدن این قطعات جذاب نقش و اثر مورد نظر ایجاد می‌شود و آن را هم بر روی دیوار و هم هر بخش دیگری می‌توانند نصب کنند. این دقت و ظرافت را کاشی‌کاران هنرمند شیرازی به بهترین شکل انجام می‌دهند و یک شاهکار شگفت‌انگیز خلق می‌کنند.
قلم‌زنی
آنچه که اکنون در مورد قلم‌زنی همگی واقف به آن هستیم این است که قلم‌زنی به تزیین مصنوعات فراوانی همچون برنج و مس اطلاق می‌شود که سابقه بسیار درخشان و دیرینه‌ای دارد. نگهداری نمونه‌هایی از آن در موزه «آرمیتاژ» شهر لنینگراد مهر تأییدی برای رواج این صنعت در دوران هخامنشی و ساسانی نیز می‌باشد. این هنر و صنعت در دوران اسلامی ‌تاریخ ایران نیز رواج بسیار بالایی داشت و آثار بی‌نظیری از آن در قالب ظرف و ظروف، تندیس حیوانات و پرندگان در شهرهای همدان، خراسان، ری و سمرقند دیده می‌شود.
ادامه دارد ...

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی