[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

بازگشت اسکوچیچ، بازگشت انسجام!، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - شیرازنوین
گل زودهنگام تأثیر زیادی در روند بازی سه‌شنبه شب داشت و ایران خیلی زود توانست نبض بازی را به دست بگیرد، اما آنچه در طول 90 دقیقه میدان دوحه مشاهده کردیم، اقتدار مثال زدنی ملی‌پوشان کشورمان زیر نظر ولادیمیر اسکوچیچ بود که باعث شد ضعف‌های نمایان بازی سوریه را به دست فراموشی بسپاریم.
ایران که بر خلاف بازی قبل، این بار سرمربی کرواتش را روی نیمکت می‌دید، با ترکیب بیرانوند، محرمی، خلیل زاده، کنعانی زادگان، نورافکن، عزت الهی، نورالهی، جهانبخش، امیری، طاری‌و آزمون پا به میدان گذاشت، در حالی که دو بازیکن سابق استقلال و پرسپولیس نیز در ترکیب حریف حضور داشتند.
خیلی زود، حرکت تند و تیز و ارسال تماشایی مهدی طارمی، با ضربه سر علیرضا جهانبخش به گل تبدیل شد. گل بسیار مهمی‌که می‌تواند به قیمت صعود به جام جهانی باشد. ایران تا پایان نیمه نخست، چنین حرکتی را تنها یک بار دیگر تکرار کرد که ارسال نورافکن از جناح چپ، ثمری نداشت. 
در سایر دقایق نیز ایران برتری کاملی بر حریف و سرمربی شهیرش داشت. درصد مالکیت حدود 60 درصد، نشان می‌دهد که ایران با وجود برتری در نتیجه، توپ و میدان را در اختیار داشته و اجازه حرکت خاصی به حریفش نداده است. عراق در مجموع نیمه نخست تنها دو حمله روی محوطه جریمه ما انجام داد که همان هم تبدیل به موقعیت نشد. 
در عوض، ایران در دقایق 2، 28 و 32 به سه موقعیت دیگر دست یافت. ضربه طاری‌در دقیقه 12 که توسط دروازه‌بان برگشت داده شد، ضربه سر آزمون که از بالای دروازه به بیرون رفت و مهمترین آن‌ها، ارسال زمینی احمد نورالهی از جناح راست و ضربه سردار آزمون که توسط فهد طالب دفع شد.
به جز این موقعیت‌ها، ایران 4 حمله بی‌نتیجه هم داشت که به نتیجه نرسید. همین آمار هم نشان می‌دهد که ایران علاوه بر مالکیت توپ، در اجرای بازی تهاجی‌هدفمند نیز بسیار موفق‌تر از حریف بوده.
در نیمه دوم، عراق کی‌بهتر از نیمه اول بازی کرد. شاید هم نتوان گفت بازی بهتری انجام داده و صرفاً میل بیشتری برای حمله از خود نشان داده است. آن‌ها در نیمه دوم شش حمله روی محوطه جریمه ایران انجام دادند اما هیچ گاه به موقعیت قابل قبولی نرسیدند. 
جدی‌ترین خطر آن‌ها در دقیقه 47 ایجاد شد که به گل هم انجامید اما کمک داور به درستی این گل را مردود اعلام کرد. گلی که از روی یک ضربه آزاد ارسالی و ضربه سر مهاجم این تیم زده شد.
سایر حملات این تیم کاملاً بی‌اثر بود و توسط دفاع تییمنسجم ایران خنثی شد. اما در طرف مقابل، ایران در نیمه دوم 9 حمله انجام داد، دوبار به گل رسید، یک فرصت طلایی و دو فرصت نصفه و نیمه را هم از دست داد تا نشان دهد کمترین حقش در این مسابقه، برتری با اختلاف سه گل بوده است، نتیجه‌ای که در پایان هم برای این مسابقه به ثبت رسید.
12 شوت ایران مقابل دو شوت عراق و شش شوت در چارچوب مقابل یک شوت در چارچوب،   بیش از پیش برتری ایران را مشهود می‌سازد. البته عراق در نیمه دوم توانست تنها در بحث مالکیت توپ، وضعیتش را بهتر کرده و به برتری 52 برابر 48 برسد، اما حقیقت این است که نه تعداد شوت‌ها و نه درصد مالکیت، هیچ گاه ملاک خوبی برای تعیین تیم برتر نیست.
ملاک اصلی این است که ببینیم هر تیم چه تعداد موقعیت روی دروازه‌ها خلق کرده و چقدر به حریفش موقعیت داده است. در این میان، می‌توان ضربات ایستگاهی را هم از آمار کسر کرد تا ببینیم میزان واقعی تاکتیک تیی‌در هر تیم، چقدر بوده است و همچنین کدام تیم در فاز تدافعی وضعیت بهتری داشته است.
در دیداری که آمار عجیب صفر کرنر برای هر دو تیم به ثبت رسید، ایران برتری مطلقی بر حریف داشت اما این به آن معنا نیست که نمایشی ایدئال از تیم کشورمان مشاهده کرده باشیم.  نباید ساده انگارانه با چنین مسئله‌ای برخورد کرد. این که ایران 5 روز پیش در تهران بازی ضعیفی مقابل سوریه انجام داده و حالا به شرایطی ایدئال برابر عراق رسیده باشد، کیدور از ذهن به نظر می‌رسد. بنابراین تنها باید خوشحال باشیم که روند این تیم رو به رشد بوده و می‌توان امیدوار بود که در بازی‌های آینده بهتر از این هم بشود.
یک ماه دیگر، ایران در امارات به میدان می‌رود، اماراتی که در خانه نتوانسته از سد لبنان بگذرد و در سوریه نیز به تساوی یک یک رضایت داده. 
برتری برابر امارات، یعنی طی کردن 70درصد راه صعود. با توجه به اینکه دو تیم به طور مستقیم از این گروه به جام جهانی صعود خواهند کرد، پیروزی در دوبازی خارج از خانه، می‌تواند به نوعی نشانگر صعود تیم به جام جهانی باشد.
ایران پس از امارات،  20 مهرماه در آزادی میزبان کره خواهد بود و آخرین دیدار دور رفت را روز 20 آبان در بیروت انجام خواهد داد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی