[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۲
  • دوره جدید

افیون و نوجوانی، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

متأسفانه مبارزه با مواد مخدر به یک روز تقویمی خلاصه شده است. در این روز سخنرانی‌های بسیاری درمورد راه و رسم مبارزه و کاهش سن ابتلا(!) انجام‌ می‌شود و آمار‌های اعلامی درمورد کاهش سن ابتلا سؤال‌برانگیز است.
ما اگر در حال مبارزه با مواد مخدر هستیم، نیازمند رویکردهای بازدارنده در این خصوص هستیم. دادن چند آمار هم دردی دوا نمی‌کند؛ هرچند میزان اطلاعات حاکمیتی در این آمار‌ها مشهود است که تا چه میزان اطلاعات دارند و تا چه میزان نسبت به این بحران اهمال کرده‌اند...

سستی در مبارزه اصولی با مواد مخدر به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست. این در حالی است که جبهه نخست که جبهه فرهنگی و تعلیم و تربیتی است، بدون دفاع باقی مانده و بدون حالت تدافعی در جبهه نخست نمی‌توان انتظار داشت که نوجوانان ما مصون بمانند؛ چراکه آگاهی بسیار اندکی نسبت به مخاطرات آلودگی به مواد مخدر دارند. مبارزه با مواد مخدر به کشفیات پلیس خلاصه شده است. دستگیری چهار آفتابه‌دزد دردی از دردهای جامعه گرفتار آلودگی را دوا نمی‌کند.
اعتیاد به مراکز تولید و کارخانه‌های نیمه فعال نیز رخنه کرده است و چندی پیش آماری در رابطه با اعتیاد کارگران‌ منتشر شد؛ آماری که حکایت از ابتلا بین گروه‌های مختلف اجتماعی به لحاظ توان اقتصادی دارد.
مواد مخدری که به لحاظ شیوه‌های عرضه و تقاضا دچار تورم و گرانی چندانی نشده و گاهاً برخورد سلبی با آن هالیوودی است.
کاروانی کشف می‌شود و در جریان این کشف امکان ‌برخورد فیزیکی سخت و خشن وجود دارد و گاهاً تلفاتی وارد می‌شود. اقتصاد تولید شده و درآمد حاصله آنقدر بزرگ و دارای نفوذ است که نمی‌توان تاریخی را برای خاتمه اعتیاد تعیین یا پیش بینی نمود.
وزارتخانه اعتیاد و توزیع مواد مخدر آنقدر بزرگ ‌و پیچیده و در هم تنیده است که از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب کره زمین را تحت پوشش خدمات بدون وقفه خود قرار داده است. دستگیری چهار آفتابه دزد هم دردی از دردهای اجتماعی را دوا نمی‌کند.
تنها روش برخورد با اعتیاد و قاچاق مواد مخدر، ارائه نسخه پیشگیری و فعالیت افزون در حوزه‌های فرهنگی و پرورشی و آموزشی است؛ روشی که در محاق باقی مانده و هیچ یک‌از نمایندگان مجلس چه فعلی و چه گذشته و نیز مدیران حوزه اجتماعی فرهنگی به آن ورود نکرده اند. رسانه نیز در این بین مطالبه گری ندارد و گاهی در صفحات اجتماعی خود تصویر چند معتاد کارتن خواب را منتشر می‌کند که البته بی ربط به زمان‌ برگزاری انتخابات سیاسی نیست. با نزدیکی به ماه مهر هرچند کرونا مجالی برای بازگشایی مدارس نداد، اما دود اعتیاد در چشم نوجوانان را احساس می‌کنیم‌ و بر این باوریم که راه خانه و مدرسه امن شود و نیز آموزش‌های لازم‌ برای شناخت مواد مخدر در مدارس مورد بی توجهی قرار نگیرد. پیشنهاد می‌گردد مدیران و نمایندگان با اطلاعات موجود در این رابطه حضور در میدان ‌را در رأس برنامه‌های خود قرار دهند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی