[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۸
  • دوره جدید

مدیر اجرایی ستاد مرکزی اربعین: تغییری در سهمیه ۳۰هزار نفری اربعین ایجاد نشده است، روزنامه شیراز نوین

مدیر اجرایی ستاد مرکزی اربعین گفت: تا این لحظه تغییری در سهمیه ۳۰هزار نفری ایران برای اعزام به راهپیمایی اربعین حسینی ایجاد نشده است.
به گزارش ایسنا، امید کوثری فر، دیروز (جمعه) در گفت‌وگو با «رادیو اربعین» با بیان اینکه دولت عراق سهمیه ۳۰هزار نفری برای ایران جهت اعزام زائران به راهپیمایی اربعین حسینی در نظر گرفته است، افزود: طی روزهای گذشته رایزنی‌های از سوی ستاد مرکزی اربعین، سفیر ایران در عراق و مجموعه وزارت خارجه با مقامات عراقی برای افزایش سهمیه ایران در راهپیمایی اربعین صورت گرفته است و ما به دنبال این هستیم که این سهمیه افزایش پیدا کند، اما تا این لحظه هنوز هیچ گونه سهمیه جدیدی اضافه شده است. بر اساس گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی رادیو اربعین، این مقام مسئول در ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه برخی از سایت‌ها به تازگی خبری منتشر کرده‌اند ۳۰هزار سهمیه جدید به سهمیه ایران اضافه شده است، گفت: چنین خبری صحت ندارد و کماکان سهمیه ایران سهمیه ۳۰هزار نفر قبلی است و هرگونه تغییری در میزان سهمیه و شرایط سفر اعلام خواهد شد. وی با بیان اینکه بنا به تصمیم اتخاذ شده اعزام زائران به صورت هوایی خواهد بود، در بخش دیگری از صحبت‌های خود افزود: ما در کشور حدود ۲۷۰۰ موکب رسمی و شناسنامه‌دار داریم که این موکب‌ها در قالب‌های مختلف نه فقط در ایام اربعین حتی در مواقع بروز سیل و زلزله به ارائه خدمات به هموطنان می‌پردازند. کوثری فر، با بیان اینکه این موکب‌ها متشکل از نهادهای مردمی و آحاد مردم از اقشار مختلف هستند، تصریح کرد: با توجه به محدودیت سهمیه در نظر گرفته شده ما حتی نتوانستیم پاسخ‌گوی این موکب‌ها در ارتباط با بحث اعزام به راهپیمایی اربعین حسینی باشیم.
به گزارش ایسنا، پیش از این اعلام شده بود که کمیته عالی بهداشت و سلامت ملی عراق در نشستی در روز یکشنبه با ورود ۳۰هزار زائر ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین از طریق فرودگاه‌های بین المللی عراق موافقت کرد. همچنین در این نشست با ورود ۱۰هزار زائر از کشورهای عضو شورای همکاری و سایر کشورها به عراق برای شرکت در مراسم اربعین حسینی فقط از طریق فرودگاه‌های عراق موافقت شد. بر اساس این گزارش، رایزنی فرهنگی ایران در عراق اعلام کرد: پس از اعلام این خبر در جمهوری اسلامی ایران برای توزیع این سهمیه در بین موکب‌داران حسینی و کمیته‌هایی که وظیفه‌ای داخل عراق دارند، تصمیم‌گیری شد که این امر با برخی نارضایتی‌ها از سوی مردم این کشور همراه بود. همچنین مقامات ایرانی در استان‌های مرزی ایران در روزهای اخیر بر بسته بودن مرزهای زمینی تأکید کردند. در همین راستا یک منبع بلندپایه در دفتر نخست‌وزیر عراق، از هدیه نخست‌وزیر این کشور به ملت ایران خبر داد و گفت: الکاظمی در اقدامی پیش از سفر خود به ایران، علاوه بر سهمیه‌ای که پیش از این کمیته عالی بهداشت و سلامت ملی عراق برای جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته بود، ۳۰هزار ویزای دیگر نیز به ملت ایران تقدیم کرد. وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت جمهوری اسلامی ایران برای دولت عراق و همچنین دوستی و وحدت ناگسستنی دو ملت، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، علاوه بر ۳۰هزار ویزای اختصاص‌یافته به زائران ایرانی که پیش از این اعلام شده بود، ۳۰هزار ویزای دیگر نیز به ملت کشور دوست و همسایه یعنی ایران هدیه کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی