[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

فارس بیشترین زندان در کشور را دارد ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل نظارت بر زندان‌ها و بازداشتگاه‌های دادستانی کل کشور پس از بازدید از زندان‌های استان فارس در حاشیه بازدید از کانون اصلاح و تربیت شیراز گفت: در راستای بازدیدهای دوره ای دادستان کل و معاونت نظارت بر دادسراها، هر ماه تیمی به استان‌های مختلف اعزام می‌شوند و مسئولیت نظارت و بازرسی از زندان‌های شیراز و استان فارس به بنده محول شده است.
به گزارش دریافتی شیرازنوین، رسول جلالی افزود: کار زندانبانی، کاری بسیار سخت و طاقت فرساست؛ چون با همّ و غم و گرفتاری‌های مردم سروکار دارد و همه کارکنان به ویژه مدیرکل زندان‌های استان خالصانه به دنبال خدمت به افرادی هستند که بالاخره گرفتار جرم، مسائل مالی و اقتصادی و زندان شده اند.
مدیرکل نظارت بر زندان‌ها و بازداشتگاه‌های دادستانی کل کشور اظهار داشت: از نزدیک با زندانیان ملاقات و مشکلات عمومی آنان را در زندان‌های استان استماع کردیم و مشکلاتی که در استان قابلیت پیگیری دارد در استان با حضور مسئولان قضایی استان پیگیری و بررسی می‌شوند و مسائلی را که فرااستانی و در حیطه قوه قضائیه است، از طریق مراجع مربوطه پیگیری می‌کنیم.
جلالی تأکید کرد: همین که زندانی بداند گوش شنوایی هست تا مشکلش را حل کند این نقطه امیدی برای زندانیان است.
وی یادآور شد: استان فارس در سطح کشور از نظر تعداد زندان، بیشترین زندان را دارد و فاصله‌ها هم زیاد می‌باشد. 
مدیرکل نظارت بر زندان‌ها و بازداشتگاه‌های دادستانی کل کشور گفت: در این بازدیدها شاهد وضعیت خوب زندان‌ها بودیم و زندانیان از نظر پوشاک، خوراک و بهداشت عموماً رضایت داشتند و رضایت کاملی را در چهره زندانیان مشاهده کردیم.
وی اضافه کرد: بیشتر درخواست‌های زندانیان درخصوص مسائل حقوقی و قضایی بود؛ چراکه اطلاعات حقوقی کافی ندارند و مددکاران و همکاران قضایی باید در این زمینه به آنان مشاوره دهند.
جلالی گفت: بیشتر زندانیان از قشر ضعیف جامعه و تحت تأثیر مسائل اقتصادی گرفتار زندان شده اند و قاضی برای آنان قرار وثیقه و یا کفالت صادر می‌کند اما زندانی در تأمین مناسب، تضمین یا پرداخت اقساط عاجز است که همکاران قضایی می‌بایست ملاطفت بیشتری در این زمینه داشته باشند.
مدیرکل نظارت بر زندان‌ها و بازداشتگاه‌های دادستانی کل کشور تأکید کرد: برخی شهرها در استان فارس زندان ندارند؛ مثلاً فاصله لامرد تا لارستان بیش از 150 کیلومتر است و اعزام زندانی از مراجع قضایی لامرد به زندان لارستان تبعاتی دارد و از طرفی هم خانواده زندانی برای ملاقات با مشکل مواجه هستند و مسئولان اجرایی در تخصیص اعتبار برای ساخت بازداشتگاه در شهرستان لامرد می‌بایست همکاری داشته باشند.
وی ادامه داد: تعدادی از زندان‌های استان در مرکز شهر و فرسوده و هم‌جوار با مراکز آموزشی هستند که این موضوع بار منفی برای جامعه دارد و مسئولان قضایی این شهرستان‌ها با ارفاقات قانونی و اعطای مرخصی زمینه آزادی تعداد قابل توجهی از زندانیان را فراهم کرده اند تا جمعیت کیفری کاهش یابد، اما لازم است اعتبارات لازم تخصیص داده شود تا پروژه‌های در حال ساخت تکمیل شوند و فضای اصلاح و تربیت و بازاجتماعی کردن زندانیان و بازگشت مفید آنان به جامعه فراهم شود.
دادیار دادستانی کل کشور گفت: خوشبختانه در بندهای قرآنی زندان‌ها، کلاس‌های قرائت، روخوانی و روان خوانی و حفظ قرآن برای زندانیان به ویژه زندانیان بی‌سواد برگزار می‌شود و کارهای بسیار ارزشمندی در زندان‌ها در حال انجام است. 
وی یادآور شد: اگرچه دست زندانی از بیرون کوتاه است، اما ما باید موجبات اشتغال و مهارت آموزی آنان را فراهم کنیم تا پس از آزادی فردی مفید برای جامعه باشند با راه اندازی کارگاه‌های حرفه آموزی و اشتغال در زندان‌ها ضمن پرکردن اوقات فراغت زندانیان، کسب منبع درآمدی برای آنان و خانواده هایشان نیز می‌شود که این اقدام سازمان زندان‌ها گام مهمی در راستای اصلاح و تربیت و باز اجتماعی کردن زندانیان می‌باشد. 
شایان ذکر است در آخرین روز از بازدید یک هفته ای مدیرکل نظارت بر زندان‌ها و بازداشتگاه‌های دادستانی کل کشور از زندان‌های نی ریز و استهبان و کانون اصلاح و تربیت و شیراز بازدید و با زندانیان و مددجویان این مراکز ملاقات و مشکلات و درخواست‌های آنان را بررسی کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی