[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۵
  • دوره جدید

کارخانه آسفالت دوکوهک دوستدار محیط‌زیست، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شیراز گفت: کارخانه آسفالت دوکوهک شیراز در زمره بهترین و مدرن ترین دستگاه‌های جهانی از لحاظ کیفیت محصولات و کنترل آلایندگی‌های محیط زیستی قرار می‌گیرد.
 دعوت برای راستی‌آزمایی
محسن نعمت اللهی صبح پنجشنبه 18 شهریورماه در بازدید از مجتمع تولیدی دوکوهک به خبرنگاران گفت: منطقه زیبای دوکوهک از زیباترین مناطق و تفرجگاه‌های شیراز است و از یکایک شهروندان، خبرنگاران و مسئولان دستگاه‌های مختلف دعوت می‌کنیم تا راستی آزمایی ادعاهای شهرداری شیراز را در خصوص فعالیت‌های دوستدار محیط زیستی مجتمع تولیدی دوکوهک از نزدیک ملاحظه کنند. شهرداری شیراز همواره توجه ویژه ای به شاخصه‌های محیط زیستی داشته و در قبال کوچک‌ترین آلایندگی این مجتمع تولیدی با دقت زیادی عمل می‌کند. وی با تشریح خطوط تولید این مجتمع کلان صنعتی خاطرنشان کرد: مجتمع تولیدی دوکوهک شهرداری شیراز شامل مجموعه‌های معدن، سنگ شکن و کارخانه تولید آسفالت است که زیر نظر سازمان عمران شهرداری شیراز فعالیت دارد. این سازمان تمامی امور مربوط به راه‌سازی، پل سازی و ساختمان سازی را در شهرداری شیراز را بر عهده دارد و با دارا بودن چهار کارگاه بتن سازی، دو کارخانه آسفالت سازی و دو معدن بخش مهمی از مسئولیت تولید مصالح و اجرای پروژه‌ها را در سطح شهر شیراز بر عهده دارد. این مقام مسئول با اشاره به کیفیت خطوط تولید این کارخانه اظهار داشت: معدن 55 هکتاری دوکوهک متعلق به شهرداری شیراز است و با سابقه ای 30ساله در زمینه تولید انواع مصالح سنگی اعم از شن‌های نخودی، بادامی، ماسه‌های 06 و مرغوب‌ترین ماسه‌های شسته را در شیراز تولید می‌کند. همچنین کارخانه آسفالت یکی از به روزترین و مدرن ترین مجموعه‌های تولیدی در سطح جهان است که 4 سال پیش از بهترین و معتبرترین تولیدکنندگان آلمانی که در دنیا صاحب نام بودند، خریداری شد و در منطقه دوکوهک نصب و 
راه اندازی گردید.
 تولید 320هزار تن آسفالت
رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شیراز در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نقش این مجتمع تولیدی در آبادانی شیراز گفت: از سال 98 تا به حال بیش از 320هزار تن آسفالت در این کارگاه تولید شده و دومیلیون و هفتصدهزار مترمربع از سطح شهر شیراز را پوشش داده است. در نظر داشته باشیم ظرفیت و کیفیت این کارخانه در کشور منحصربه‌فرد است و کمترین میزان آلایندگی را در میان همه مجتمع‌های مشابه به خود اختصاص داده است. نعمت اللهی با اشاره به جزئیاتی از این مجتمع پیشرفته تولید، افزود: به طور معمول ظرفیت تولید کارخانه‌های آسفالت در حدود 80 تا 100 تن در ساعت است و ظرفیت اسمی کارخانه پیشرفته دوکوهک در حدود 240 تن در ساعت می‌باشد که انواع آسفالت‌های مورد نیاز را تولید می‌کند. به علاوه ذخیره 300 تن آسفالت گرم در سیلوها یکی دیگر از ویژگی‌های این کارخانه است که در نوع خود منحصر به فرد می‌باشد. وی با بیان اینکه هدف شهرداری شیراز از خرید و راه اندازی این کارخانه خودکفایی در آسفالت معابر بوده است، اظهار داشت: دقت تولید و کیفیت آسفالت کارخانه دوکوهک بسیار بالاست و با استانداردهای روز دنیا برابری می‌کند. همچنین این مجتمع تولیدی کاملاً دوستدار محیط زیست است و از ابتدای سال 98 اقدامات زیادی برای تهیه کیسه فیلترهای کارخانه صورت گرفته تا فعالیت آن زمینه ساز آلودگی‌های محیطی نشود.
 بررسی شاخصه‌های محیط‌زیستی
این مهندس ارشد حوزه شهری در ادامه خاطرنشان کرد: آزمایشگاه‌های معتمد محیط زیست هر شش ماه یک بار تمامی مراحل تولید و آلایندگی‌ها را بررسی می‌کنند و این آزمایش‌ها شامل میزان تولید حجم گردوغبار و گازهای آلاینده می‌شود. به همین دلیل برای رضایتمندی شهروندان و به ویژه اهالی شهرک دوکوهک توجه زیادی به فرایند تولید بر اساس استانداردهای محیط زیستی داریم. البته سلامتی کارکنان این مجموعه نیز از اهمیت بسزایی برای مدیران شهری برخوردار است. رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شیراز در بخش دیگری از سخنانش گفت: به منظور حفظ و ارتقای استانداردهای کیفی تعداد 400 کیسه فیلتر باکیفیت را برای کارخانه تهیه کردیم که به صورت مداوم مورد بررسی 
قرار می‌گیرند.
 بهره‌برداری از بهترین تکنولوژی جهانی
در ادامه این بازدید مسئول مجتمع تولیدی دوکوهک شهرداری شیراز گفت: کارخانه آسفالت دوکوهک شیراز در زمره بهترین و مدرن ترین دستگاه‌های جهانی قرار می‌گیرد و به همین دلیل برای تأمین قطعات آن به دلیل تحریم‌ها با مشکلات زیادی روبه‌رو شدیم. اما این محدودیت‌ها سبب نشد تا وقفه ای در عملکرد این مجتمع کلان تولیدی به وجود بیاید و با تأمین قطعات از تولیدکنندگان داخلی و نمایندگی‌های خارجی بر این چالش‌ها فائق آمدیم. محسن چیزفهم دانشمندیان به دستاوردهای اقتصادی تولیدات این کارخانه تولید آسفالت اشاره کرد و افزود: برای تهیه هر نوع مصالح از بازار باید مبلغی را به عنوان سود و ارزش افزوده به فروشنده پرداخت کنیم. اما با راه اندازی چنین مجتمع‌های تولیدی شاهد صرفه جویی‌های قابل ملاحظه برای مدیریت شهری هستیم که درآمدهای خود را به صورت مستقیم از شهروندان تأمین می‌کند. وی افزود: در برخی مقاطع شاهد اعتصاب کارگران معادن هستیم که این امر مصرف کنندگان عمده را با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌کند. اما با راه اندازی این کارخانه‌ها توسط شهرداری شیراز از تولید پایدار برخوردار می‌شویم و از نظر تأمین مصالح در مضیقه نیستیم. این مهندس جوان و باتجربه در ادامه افزود: پروژه‌هایی که زیر نظر سازمان عمران شهرداری است، به صورت متداوم در حال پیشرفت است و با وجود ابتلای بسیاری از پرسنل خدوم سازمان عمران شهرداری شیراز به بیماری کرونا، خللی در فرایند تولید به وجود نیامده و با سخت‌کوشی و فداکاری از پس چالش‌ها برآمده اند.
 تقدیر از پشتیبانی برای رونق تولید
دانشمندیان با تشکر و قدردانی از همکاری و حمایت‌های مدیریت و همکاران سازمان عمران شهرداری شیراز گفت: کارگران زحمتکش و مهندسان متخصص سازمان عمران شهرداری شیراز به صورت خستگی ناپذیر و شبانه روزی تلاش دارند تا پروژه‌ها طبق برنامه زمان‌بندی شده به بهره برداری برسد و زحمات آن در سخت ترین شرایط قابل تقدیر است. وی در پاسخ به این پرسش که آیا نقص فنی منجر به آلودگی‌های محیط زیستی شده است، گفت: در حدود دو سال پیش یک نقص فنی در قسمت بگ فیلتر به وجود آمد که در مدت زمانی کمتر از سه ساعت کارخانه از مدار تولید خارج شد و به همت کارشناسان پس از برطرف شدن مشکل به مدار تولید برگشت و مخاطرات محیط زیستی در پی نداشت. این تنها موردی بود که در طول سال‌هایی که این کارخانه به فعالیت مشغول بود روی داد و به سرعت برطرف شد. بر اساس این گزارش، شایان ذکر است سازمان عمران شهرداری شیراز دارای دو مجتمع تولیدی در مناطق دوکوهک واقع در شمال غرب شیراز با ظرفیت ۲۴۰ تن در ساعت و مجتمع تولیدی کفترک در جنوب شرق شیراز با ظرفیت تولید ۱۲۰ تن در ساعت است. برخی پروژه‌ها و خیابان‌ها که در سال گذشته با استفاده از محصولات این مجتمع‌های تولیدی آسفالت شدند، عبارت‌اند از خیابان‌های بولوار چمران حد فاصل تقاطع غیرهمسطح معالی آباد تا نبش بولوار شاهد، بولوار چمران حدفاصل نبش بولوار شاهد تا میدان دانشجو، بولوار نصر غربی و شرقی، بولوار فضیلت، بولوار سرداران، شهرک سعدی، ادامه بولوار تخت جمشید، شهرک سبحان، بولوار اتصالی ۴۵ متری پیام نور واقع در شهرک گلستان، بولوار عدالت شمالی و جنوبی، بولوار امام رضا(ع) و همچنین پروژه‌های تونل کوهسار مهدی، تقاطع شهید رودکی، ادامه زیرگذر گلستان و بزرگ‌راه مهدیه از جمله خیابان‌ها و پروژه‌هایی هستند که عملیات روکش و تراش و ترمیم آسفالت در آنها اجرا شده است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی