[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

سودجویان در کمین پایتخت پزشکی خاورمیانه ، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش: سعیدرضا امیرآبادی
amirabadi_shznvn@yahoo.com 
شیراز یگانه قطب پزشکی ایران به حساب می‌آید و به دلیل وجود پزشکان بزرگی که ماندن و خدمت‌رسانی به هموطنان را بر سودای مهاجرت ترجیح داده اند، توانسته است بر نگین توریست‌درمانی ایران بدرخشد. گفتنی است که زیرمجموعه‌های گردشگری می‌تواند به شایستگی جای اقتصاد متزلزل نفتی را پر کند و راه درآمد پر منفعتی را در پیش روی دولت و بخش خصوصی گذارد. خوشبختانه در سالیان اخیر، شاهد ورود تکنولوژی‌های برتر پزشکی به کشور بوده ایم. هر چند که در تعداد دستگاه‌های پیشرفته پزشکی شاهد بروز کمبودها و نقصان هایی هستیم. اما در هر صورت این تجربه و تبحر نوابغ پزشکی است که سرپوشی بر کمبود امکانات گذاشته و نام ایران و شیراز را همچنان به عنوان قطب اول گردشگری خاورمیانه بر زبان‌ها جاری ساخته است. خوشبختانه در سالیان اخیر شاهد تسهیل قوانین برای ورود بخش خصوصی به عرصه پزشکی بوده ایم. البته حمایت‌های صورت گرفته به معنای چشم‌پوشی از خطاهای احتمالی نیست. بلکه تعدد مراکز پزشکی خصوصی در شیراز بیانگر این مهم است که عرصه پزشکی دارای میزان سودآوری قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران بوده و ساز و کارهای حمایتی و برچیدن قوانین دست و پاگیر بروکراسی در قانون و نگاه مسئولان گنجانده شده است. اما تبحر پزشکان به همواره بهره برداری از تکنولوژی روز دنیا تنها گوشه ای از زوایای قطب توریست درمانی شیراز است. این عنوان پرطمطراق زوایای پنهان زیادی دارد که در صورت اهمال و نادیده گرفته شدن می‌تواند به ناخرسندی جامعه بیماران داخلی و خارجی منجر شود. 
پرستاران کاذب
این نیاز مبرم اقتصادی است که جرقه شغل‌های نوظهور را در سر می‌پروراند و بسیاری از افراد برای ارتزاق و به‌دست آوردن درآمد کاذب و موقت، دست به انجام اموری می‌زنند که دارای سبقه تاریخی نیست . یکی از راه‌های خلاق و جدیدی که منبع درآمد گروهی از افراد جامعه شده است. شغل «همراه بیمار» است. رواج اینگونه مشغله کاذب که هر روز بر آمار آنها اضافه می‌شود می‌تواند تلنگری بر مسئولان به‌شمار آید تا در زمینه اشتغال‌زایی فعالیت بیشتری داشته باشند. بررسی‌های میدانی خبرنگار شیراز نوین نشان می‌دهد که قیمت همراه بیمار در مجاورت بیمارستان‌های شیراز از چهل هزار تومان تا دویست هزار تومان متفاوت است. چنانچه به هر دلیلی نتوانند ساعاتی را در کنار بیمار سپری کنند می‌توانند از اینگونه افراد که در مجاورت بیمارستان‌ها یافت می‌شوند استفاده کنند. زنی در حدود بیست و پنج ساله با لهجه‌ای جنوبی برای ماندن در کنار بیمار در مدت 12 ساعت مبلغی در حدود چهل هزار تومان طلب می‌کند. چنانچه این مدت در طی شب باشد، این مبلغ تا هفتاد هزار تومان افزایش خواهد یافت و هزینه یک غذای ده هزار تومانی نیز به آن اضافه خواهد شد. او درباره شغل خود به خبرنگار شیرازنوین گفت: درحدود هشت ماهی می‌شود که به این شغل مشغول هستم و دیگر با بیشتر پرسنل بیمارستان آشنایی دارم. وی افزود: طبق قول و قراری که بین ما برقرار شده،  چنانچه آنها موردی را به من معرفی کنند، بیست درصد از وجه دریافتی را به آنها می‌دهم. مرد میانسالی در کنار یکی از بیمارستان‌های خصوصی شیراز پلاکاردی را در دست دارد که با خط بد بر آن عبارت «همراه بیمار دلسوز» نوشته شده است. او فوق دیپلم برق است و به دلیل نیافتن شغل مناسب به این کار موقت روی آورده است. رضا ادعا می‌کند که دوره کمک‌های اولیه و احیا را گذرانده است و برای بیماران کمال دلسوزی و مراقبت را انجام می‌دهد. او برای یک شبانه روز ماندن در کنار بیماران یکصد و پنجاه هزار تومان طلب می‌کند و می‌گوید: من مانند دیگر همراهان بیمار نیستم که با موبایل بازی کنم و یا بخوابم. بلکه همه هوش و حواسم به بیمار شماست تا خدایی نکرده اتفاقی برای او نیفتد. بر روی دیوار یکی از بیمارستان‌های مرکزی شیراز، جایی که آگهی‌های فروش کلیه چسبانده شده و شماره آنها مخدوش است، آگهی مراقبت از بیمار توسط لیسانس پرستاری به چشم می‌آید. طی تماس تلفنی در می‌یابیم که پرستاری بازنشسته برای گذران زندگی مجبور است تا به شغل مراقبت از بیمار بپردازد. او می‌گوید: من مدت سی سال در بیمارستان‌های شیراز به عنوان پرستار و سرپرستار کار کرده ام و حرفه‌ام را به صورت تخصصی انجام می‌دهم. پس با خیال راحت می‌توانید بیمارتان را به من بسپارید. وی می‌افزاید: چنانچه به صورت یک شبانه روز خواهان استخدام باشید قیمت دویست و پنجاه هزار تومان است. اما اگر قرار داد ده روز یا بیشتر مد نظرتان باشد تا روزانه یکصد و بیست هزار تومان برای انجام امور پرستاری تخفیف می‌دهم. او مسلط به انواع تزریقات، تعویض پانسمان، بخیه و دیگر امور پرستاری است. 
ژلوفن منبع کسب درآمد
یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد که حول محور امور پزشکی و سوء استفاده از حس انسان دوستی و دلسوزی مردم کسب درآمد می‌کند، شیوه کلاه برداری‌های نوین است. زنی میانسال با چادری رنگ و رو رفته و دمپایی‌های پاره وارد داروخانه شده و تعداد زیادی قرص ژلوفن را به پزشک داروخانه می‌دهد تا در قبال آنها پولی دریافت کند. پزشک داروساز با مشاهده این صحنه از کوره در می‌رود و با فریاد به او می‌گوید: اینجا جای این کارها نیست و با هیچ وقت برای اینها پولی پرداخت نمی کنیم. زن میانسال در حالی که عباراتی نامفهوم و شبه ناسزا را به صورت نامفهوم بر زبان جاری می‌کند، از داروخانه خارج شده و به سراغ داروخانه دیگری می‌رود. وقتی از پزشک داروسازی ماجرا جویا شدیم، وی به خبرنگار شیراز نوین گفت: متاسفانه برخی از داروخانه ‌ها با این گونه متکدی‌ها تبانی کرده و داروهای گرانقیمت در نسخه‌های آنان می‌نویسند. این گونه افراد هم به رهگذران مراجعه کرده و از آنها می‌خواهند تا این داروها را برای مادر و یا پدر پیرشان تهیه کنند. آنها تأکید می‌کنند که گدا نیستند و پول کافی برای خرید دارو را به همراه ندارند. پس از خریداری نسخه توسط عابر دلسوز ، او به داروخانه باز گشته و دارو را پس  می‌دهد و مبلغ پولی در حدود یک سوم وجه نسخه را از صاحب داروخانه دریافت می‌کند. پزشک داروسازی اینگونه ادامه می‌دهد: مدتی است که مردم یا پول کافی برای کمک به کلاهبرداری اینگونه افراد را ندارند و یا به شیوه‌های سوء استفاده‌های آنان پی برده‌اند. لذا آنها با مراجعه رهگذران می‌گویند که مبتلا به سردرد شدید بوده و از آنها می‌خواهند تا یک برگ ژلوفن با قیمتی در حدود دو هزار تومان را برایشان خریداری کنند. نکته ای که عامل موفقیت آنها می‌شود این است که از عابران به صورت مستقیم تکدی گری نمی کنند و به شیوه‌های غیرمستقیم متوسل می‌شوند. پزشک داروسازی می‌افزاید: آنها به طور متوسط روزانه در حدود سی تا چهل برگ ژلوفن از راه دلسوزی مردم کسب می‌شوند و به داروخانه‌ها با قیمتی که بتوانند می‌فروشند. با نگاهی واقع گرایانه به این مسأله در می‌یابیم که شیوه‌های تکدی گری و سوء استفاده‌های ابزاری از دلسوزی مردم با گذشت زمان متحول شده و همواره راهکاری برای کسب درآمدهای نامشروع پیدا می‌کنند. اما نکته تأمل برانگیز ماجرا به صاحبان یا افراد شاغل در معدودی از داروخانه باز می‌گردد که در شیادی و سوء استفاده شیادان شریک بوده و علیرغم کسب درآمدهای جالب توجه ، به اعمال غیراخلاقی نظیر ماجراهای فوق تن در می‌دهند. 
وعده‌های پوشالی مسافربران بدون مجوز
همه ما با تعداد زیادی از تاکسی‌های دربستی که در خارج از مجتمع‌های درمانی تجمع کرده اند و به دنبال دربستی هستند، مواجه شده‌ایم. اینگونه مسافربران که با اتومبیل‌های بدون کد شناسایی فعالیت می‌کنند فاقد مجوز بوده در صورت بروز مشکلی اتحادیه تاکسیرانی پاسخگو نیست. اما مشکلاتی که مسافربران شخصی در مقابل درمانگاه‌ها ایجاد می‌کنند، تنها منحصر به کرایه‌های گزاف و فریب بیمارانی که به جغرافیای شهر اشراف کافی ندارند، خلاصه نمی‌شود. بلکه گروهی از آن‌ها با وعده هایی از قبیل اخذ نوبت ملاقات از پزشک‌های حاذق شهر، مبالغ زیادی را از بیماران دریافت کرده و متواری می‌شوند. درهمین راستا بعضی از درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های شهر با نصب اطلاعیه هایی به بیماران هشدار می‌دهند که رانندگانی که در جلو درمانگاه تجمع می‌کنند هیچ ارتباطی با مرکز درمانی نداشته و برای اخذ نوبت تنها بایستی به پذیرش مراجعه کرد. در مواردی دیده شده است که یکی از رانندگان در قبال دریافت دویست هزار تومان وعده استفاده از دفترچه بیمه خود برای عمل جراحی را به یکی از اتباع خارجی داده است و این در حالی است که دفترچه بیمه متعلق به بیمار دیگری بوده است که آن را در اتومبیل مسافربری بدون مجوز جا گذاشته است. 
یکی دیگر از حربه‌هایی که بعضی از مسافربران شخصی در مقابل بیمارستان‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند زد و بندهایی است که با برخی از کالاهای پزشکی، منازل استیجاری شخصی و اغذیه فروشی‌ها انجام می‌دهند. آنها با قیمت‌های غیرواقعی مسافران خارجی و نا آشنای داخلی را مغبون ساخته و چهره ناخوشایندی را ذهن توریست هایی که به قصد درمان به شیراز وارد شده اند به جا می‌گذارند. از سوی دیگر منازل مبله بدون مجوز‌، ضربات جبران ناپذیری به عرصه هتل‌داران وارد کرده و گروهی از رانندگان شخصی به عنوان پل ارتباطی آنها، در فراگیر شدن آن گناهکار هستند. 
کلام پایانی
پزشکان مجرب و زیرساخت‌های درمانی از بن مایه‌های گسترش توریست درمانی و رضایتمندی بیماران شیرازی به شمار می‌رود. اما در کنار آنها عوامل خردی وجود دارند که نادیده گرفتن آنها می‌تواند ضربات مهلکی بر پیکره شهر به عنوان پایتخت پزشکی خاورمیانه وارد کند. برای بهبود این ماجرا نمی توان تنها از جامعه پزشکی تقاضای نظارت و رسیدگی داشت. بلکه همه ارگان‌های شهری اعم از بخش خصوصی و دولتی موظف‌اند در ساماندهی حاشیه‌ها و عوامل اصلی که به ارتقاء توریست درمانی می‌انجامد، تلاش کرده و از منافع کلان آن بهره مند شود.
 به یاد داشته باشیم که شهر شیراز با دارا بودن منابع چشم نواز تاریخی از پتانسیل بالایی در جذب گردشگران برخوردار است و در کنار آن دستاوردهای علمی نظیر توریسم درمانی می‌تواند در بهبود اوضاع اقتصادی شهر و شهروندانش نقش عمده ای ایفا نماید. البته همه ارکان جامعه باید با انجام رفتارهای صحیح و مسئولیت پذیر در ارتقاء جایگاه معنوی شهر به عنوان قطب پزشکی ایران، مؤثر عمل کرده و از تبعات مثبت آن برخوردار شوند. این یک حقیقت اثبات شده در جوامع جهانی است که استقبال گردشگران از یک منطقه به مثابه رشد کیفیت زندگی فردی و اجتماعی اهالی بومی است و می‌تواند بسیاری از گره‌های کور اقتصادی را در پرتو ارز آوری‌های خود باز کند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی