[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

استاندار فارس: استان‌ها فقط اختیار هزینه‌کرد ۷ درصد از بودجه را دارند، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس با بیان اینکه اختیار هزینه کردن بودجه کشور تقریباً به طور کل در اختیار مرکز است و استان‌ها فقط اختیار 7 درصد این بودجه را دارند، گفت: توزیع اعتبارات محرومیت زدایی در کشور مورد اعتراض اغلب دانشگاهیان است و تمرکززدایی نخست باید از بودجه کشور آغاز شود.
به گزارش ایرنا، عنایت الله رحیمی دیروز شنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس گفت: بیشترین تمرکز در هزینه کرد بودجه کل کشور وجود دارد؛ به نحوی که ۸۵ درصد بودجه از طریق مرکز توزیع می‌شود و ۱۵ درصد به استان‌ها تعلق دارد که ۸ درصد آن نیز اعتباراتی مشخص و از پیش تعیین‌شده توسط مرکز است و در مجموع اختیار حدود ۷ درصد بودجه در اختیار استان‌هاست.
وی تأکید کرد: برای توسعه کشور و استان‌ها ضروری است که موضوع تمرکززدایی نخست از بودجه کل کشور آغاز شود تا بتوان محرمیت‌های استان‌ها را رفع کرد.
رحیمی ادامه داد: امیدوارم دولت سیزدهم بتواند با تمرکززدایی و تفویض اختیارات به استان‌ها به تسهیل روند توسعه مناطق مختلف کشور کمک کند.
استاندار فارس در ادامه گفت: موضوع ساخت و ساز مسکن کلید واژه‌ای مناسب برای رونق تولید و حل مشکل سرپناه برای مردم است؛ چراکه حدود ۶۶ شغل در دسته‌ها و گروه‌های مختلف به مسکن سازی وابسته است و رونق در حوزه مسکن می‌تواند رونق صنایع و کارگاه‌های مختلف را به دنبال داشته باشد.
او با بیان اینکه پس از موضوع مدیریت کرونا، معیشت مردم، تولید و مسکن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، خاطرنشان کرد: موضوع ساخت و ساز مسکن کلیدواژه‌ای مناسب برای رونق تولید و حل مشکل سرپناه برای مردم است.
استاندار فارس تحقق وعده‌های دولت در زمینه مسکن‌سازی را به شرط داشتن برنامه و هدف‌گذاری مناسب امکان پذیر دانست و یادآور شد: در این راستا باید تفاوت‌های ساختاری مدنظر قرار بگیرد.
استاندار فارس با اشاره به تأکیدات رئیس جمهور از ابتدای تشکیل دولت جدید بر موضوعاتی همچون معیشت، مسکن و کرونا، اظهار داشت: در استان فارس اقدامات درخور توجهی در حوزه کرونا انجام شده و با واردات مناسب واکسن تاکنون واکسیناسیون نیز پیشرو بوده است.
وی با بیان اینکه مشکل مسکن در مناطق روستایی و شهری تفاوت‌هایی دارد، گفت: در شهرها بیش از ۶۰ درصد هزینه مسکن مربوط به تأمین زمین است که دولت می‌تواند با اقدامات تخصصی از طریق کارگروه امور زیربنایی و شورای برنامه ریزی و توسعه به راهکارهای مناسبی در این زمینه دست یابد.
استاندار فارس با بیان اینکه در کلان‌شهرها سه راهکار برای تأمین زمین وجود دارد، عنوان کرد: تأمین زمین در الحاقات شهری و ایجاد شهرک‌های اقماری دو راهکاری است که می‌توان مشکل تأمین زمین در شهرهای بزرگ را رفع کرد.
وی تقویت تولید مصالح از سوی صنعت و معدن و تأمین سرمایه از طریق بانک‌ها را از دیگر مواردی دانست که باید در رونق ساخت و ساز مسکن مورد متوجه قرار گیرد.
استاندار فارس با اعتقاد به اینکه دولت باید زیرساخت‌ها و تسهیلات لازم را فراهم کند، بر این موضوع تأکید کرد که مسکن سازی کار دولت نیست و در ادامه افزود: افراد متخصص و سرمایه گذاران بخش خصوصی باید با بهره گرفتن از زیرساخت‌های دولتی این کار را انجام دهند.
رحیمی با طبیعی دانستن جابه‌جایی‌ها در دولت جدید، تصریح کرد: همه ما به عنوان کارمندان دولت و فرزندان ملت تا زمانی که مسئولیتی بر عهده داریم، نباید دست از تلاش برداریم.
استاندار فارس در خاتمه تأکید کرد: همه مدیران تا آخرین لحظه مسئولیت تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات مردم و جامعه هدف به کار گیرند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی