[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

تحقق شهر ایمن با مشارکت شهروندان، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آتش نشانی شیراز مقام اول سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی در ارزیابی عملکرد سال 1399 در میان تمام مجموعه‌های شهرداری شیراز را به خود اختصاص داد.
رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز صبح دیروز شنبه 20 شهریورماه با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران گفت: آموزش و فرهنگ‌سازی برای کاهش و پیشگیری از وقوع سوانح همواره در دستور کار آتش‌نشانی شیراز بوده است و در همین راستا مهرماه امسال سومین دوره جشنواره شهر ایمن در شیراز برگزار خواهد شد. وی در ادامه با ارائه آمار و ارقامی از خدمات آتش نشانی شیراز در ماه‌های اخیر خاطرنشان کرد: در ۵ ماه سال 1400 تعداد 7541 عملیات را در سطح شهر پوشش دادیم که از این میزان تعداد 2486 حریق و 2955 مورد امداد بوده است. همچینین 2103 عملیات مربوط به امداد حیات وحش است.
این مقام مسئول از توجه ویژه آتش‌نشانان به مقابله با پدیده خودکشی اشاره کرد و گفت: در مبانی علمی تهدید به خودکشی و اقدام به خودکشی دو پدیده متفاوت است و برای رویارویی با هر یک از آنها کارگروه‌های مختلفی تشکیل شده است. رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز در بخش دیگری از سخنانش به یک چالش فزاینده اشاره کرد و افزود: بیش از 128هزار تماس در 5 ماهه گذشته به سازمان آتش نشانی شیراز صورت پذیرفته است که تعداد 53هزار و 175 مورد آن ایجاد مزاحمت بوده است. قانع در ادامه به طرح حافظان شهر من اشاره کرد و افزود: این طرح از اواخر فروردین ماه به وزارت کشور ابلاغ و طریق آن به استانداری‌های سراسر کشور ابلاغ گردید. مهم‌ترین بخش طرح حافظان شهر من پیشگیری بود که نیروهای داوطلب، کارشناسان پیشگیری و آموزش این سازمان با حضور در مکان‌های ناایمن اعلام شده توسط شهروندان و با آموزش‌های مجازی و برگزاری وبینار در جهت کاهش حوادث تلاش کردند.
رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز از آغاز سومین جشنواره شهر ایمن با مشارکت شهروندان از هفتم مهرماه سال جاری خبر داد و افزود: سازمان آتش‌نشانی شیراز بعد از برگزاری موفق دو جشنواره شهر ایمن در سال‌های ۹۷ و ۹۸ با محور‌های ایمنی ادارات، مدارس، کارخانه‌ها، هتل‌ها، مجتمع‌های مسکونی و... و کاهش چشمگیر حوادث، به برگزاری سومین جشنواره شهر ایمن با مشارکت شهروندان اقدام کرد. 
این جشنواره با محوریت محلات، مساجد، مدارس، بسیجیان، داوطلبان حوزه حمل و نقل و خانه‌های داوطلب فرهنگ‌سراها از ۷ مهرماه سال ۱۴۰۰ و همزمان با بزرگداشت مقام آتش نشان آغاز می‌شود و اسفندماه سال جاری با معرفی برترین‌ها خاتمه می‌یابد.
این مقام مسئول در ادامه با تشریح بخش‌های این جشنواره افزود: در فاز اول از 152 محله موجود در شهر 22 محله به عنوان محله‌های پرخطر شناسایی شده و با بازدید‌های پیشگیرانه کارشناسان، طرح‌های عملیاتی و آموزش‌های لازم در جهت برقراری ایمنی این محلات گام برمی‌داریم. 
همچنین در بخش دوم که به مراکز آموزشی اختصاص دارد، از مراکز آموزشی سطح شهر به ویژه مراکز اصلی بازدید و آموزش به تمامی دانش آموزان براساس شرایط روز و در مرحله اول به صورت مجازی ارائه می‌گردد. علاوه بر این مراکز مذهبی و مساجد نیز به طور دقیق بازدید کارشناسی شده و خادمان آن نیز در بخش سوم جشنواره شهر ایمن به صورت حضوری و مجازی آموزش می‌بینند.
قانع با اشاره به مرتبط شدن بخش چهارم جشنواره شهر ایمن به تاکسی‌های آتش نشان، یادآور شد: در سال گذشته سازمان آتش نشانی شیراز آموزش 3هزار تاکسی آتش نشان را آغاز کرد و به هرکدام از فعالان یک دستگاه خاموش کننده اهدا شد و با توجه به موفقیت حضور تاکسی‌های آتش نشان در اطفای حریق قبل از حضور تیم‌های عملیاتی در این طرح تعداد تاکسی آتش نشان را افزایش داده و آموزش‌های جدید را به آنان ارائه می‌دهیم.
در بخش پنجم جشنواره به آموزش بسیجیان پرداخته شده و با هماهنگی‌های انجام شده با مجموعه‌ها و سپاه پاسداران بحث آموزش این عزیزان به صورت جدی انجام می‌گیرد. وی در نتیجه گیری این طرح با نزدیک شدن به پایان فصل گرما یادآور شد: در سال 1399 تعداد دوهزار و 80 عملیات مرتبط با فضای سبز (زمین‌های بایر، درختان، زمین‌های محصور، دامنه‌های کوه، فضای سبز میدان و بلوار‌ها، باغ‌ها و...) توسط نیروهای آتش نشان انجام شد و در بازه زمانی 5ماهه نخست سال 1400 این عملیات‌ها به تعداد 1055 مورد کاهش یافت. این مقام مسئول افزود: امسال بر خلاف سال گذشته با کاهش بارندگی‌ها، پوشش‌های گیاهی سریع تر خشک شده و در ماه‌های اردیبهشت و خردادماه حوادث مربوط به حریق مراتع به اوج خود رسید و در خصوص تأثیر طرح حافظان شهر من بر حوادث می‌توان گفت این طرح با اقدامات پیشگیرانه ای که توسط تیم‌های کارشناسی سازمان انجام گرفت و کاهش تعداد حریق‌های زمین‌های غیرمحصور با حذف پوشش‌های گیاهی خطرساز، از 808 مورد در سال گذشته به 280 مورد در سال جاری تأثیر قابل توجهی را در کاهش حریق‌های فضای سبز و مراتع داشت. محمدهادی قانع رئیس سازمان آتش نشانی شیراز در پایان این نشست به پروژه‌های عمرانی سازمان اشاره و عنوان کرد: تا پایان سال جاری ایستگاه گویم به عنوان دومین ایستگاه بزرگ مقیاس بعد از ایستگاه شماره 14 سازمان آتش نشانی در منطقه گویم با هدف رفع مشکلات مربوط به ترافیک این منطقه و سرعت بخشیدن به زمان رسیدن به عملیات‌ها به بهره برداری خواهد رسید.
وی ادامه داد: این ایستگاه علاوه بر ارائه خدمات ایمنی و آتش نشانی، به عنوان ایستگاه مادر، خدمات آموزشی را نیز در آن منطقه انجام خواهد داد. همچنین امید داریم تا پایان سال 1400 ایستگاه واقع در بلوار هویزه را نیز به بهره برداری رسانده و در پوشش سریع و مناسب تر عملیات‌های مربوط به مناطق کمربندی، بلوار پاسارگاد و سراج موفق حاضر شویم. قانع کلنگ زنی دو ایستگاه بنی هاشمی واقع در خیابان بنی هاشمی و ساختمان جدید ایستگاه شماره یک این سازمان در ماه آینده را نیز نوید داد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی