[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

سه صعود به لیگ یک با آماری شگفت انگیز در خط دفاعی سرمایه بزرگ فوتبال شیراز در خدمت فوتبال کرمان!، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - شیرازنوین
سه بار صعود از لیگ دو به یک در کمتر از شش سال، کارنامه تحسین برانگیز کادر فنی متشکل از مربیان شیرازی است.
وحید رضایی متولد تهران، با سابقه سال‌ها حضور در تیم‌های شیرازی به عنوان بازیکن و مربی را می‌توان به راحتی یک شخصیت فوتبالی شیرازی نامید که با ارائه عملکردی درخشان، توانست دو بار تیم‌های نوپا و کوچک فوتبال شیراز را به لیگ دسته اول کشور برساند. با یک کادر تمام شیرازی و با عملکردی حیرت انگیز در فاز تدافعی!
در فصل 94-93 تیم فوتبال بهمن شیراز با مالکیت سعید زارعی و سرمربی‌گری وحید رضایی، در لیگ دسته دوم فوتبال کشور حاضر شد. آن‌ها در گروه 4 رقابت‌ها با 9 تیم دیگر هم گروه بوده و با 9 پیروزی، چهار تساوی و سه شکست، به عنوان تیم سوم راهی مرحله دوم شدند. بهمن در 16 بازی این مرحله تنها 9 گل دریافت کرد و تنها آلومینیوم اراک، تیم نخست گروه اول، کمتر از بهمن گل خورده بود. هشت گل.
با وجود سوم شدن بهمن در مرحله نخست گروهی، آن‌ها در مرحله بعدی تیم‌های اول و دوم سایر گروه‌ها را از پیش رو برداشته و با کسب 12 امتیاز از10 بازی(حاصل سه پیروزی، شش تساوی و یک شکست) و با 8 گل زده و چهار گل خورده، به عنوان تیم نخست به رقابت‌های لیگ دسته اول کشورصعود کردند؛ اتفاقی بزرگ برای فوتبال افول کرده شیراز.
این بار تیم بهمن تنها 4 گل در 10 بازی دریافت کرد، در حالی که آلومینیوم در گروه دیگر، هشت گل در همین تعداد بازی خورد و بدین ترتیب، بهمن با 13 گل خورده در 26 بازی، با آماری شگفت‌انگیز راهی لیگ یک شد.
پس از این صعود، با توجه به ابراز عدم توانایی از سوی مالک بهمن، امتیاز این تیم شیرازی و بومی ‌به خونه به خونه بابل فروخته شد و پرونده بهمن همین جا بسته شد، اما کار کادر فنی این تیم تازه آغاز شده بود!
در سال 1394 باشگاهی به نام برق جدید(آینده سازان همراه برق جدید فارس) با خرید امتیاز تیم لیگ دویی هامون سازه زاهدان تأسیس شد. هدایت این تیم به وحید رضایی و همکارانش سپرده شد. 
کاپیتان سابق فجرسپاسی، در این تیم نیز عملکردی درخشان داشت. او در دومین فصل هدایت برق جدید، این تیم را به مقام نخست گروه یک رقابت‌ها رساند. عملکرد خط دفاعی، این بار عجیب‌تر از تیم بهمن 94 بود! آن‌ها در 24 بازی مرحله گروهی فقط و تنها فقط 7 گل دریافت کردند و با 34 امتیاز به عنوان تیم نخست به مرحله دوم گروهی راه یافتند.
در این مرحله کمی ‌کار برق جدید گره خورد و این تیم به زحمت توانست به رتبه دوم گروه رسیده و به بازی پلی آف راه یابد. برق جدید در 10 بازی 11 امتیاز کسب کرد و با 9 گل خورده راهی پلی آف شد. در تک بازی پلی آف نیز با یک گل بر شاهین بوشهر غلبه کرد و به لیگ یک راه یافت. این دومین صعود وحید رضایی با یک تیم شیرازی درعرض تنها سه سال بود.
اما مشکلات شدید کادر فنی و برخی بازیکنان برق جدید با مدیریت باشگاه، باعث جدایی آن‌ها شد. برق جدید به مهابادی سپرده شد. انسجام ایجاد شده توسط کادر فنی گذشته، در لیگ یک هم نمایان بود و این تیم تا پایان نیم فصل، یکی از مدعیان جدی صعود به شمار می‌رفت. با پایان نیم فصل، مهابادی به بهانه مشکلات مالی به همراه چندین بازیکن کلیدی این تیم، راهی نساجی مازندران شد. هر چند مهابادی در نساجی ناکام بود، اما وقتی جای خود را به جواد نکونام داد، او با همکاری همان بازیکنان سابق برق جدید موفق شد این تیم را پس از 24 سال به لیگ برتر ببرد.
در تابستان سال 97 زمزمه‌هایی جدی مبنی بر مذاکره مسئولان باشگاه فجرسپاسی با وحید رضایی مطرح می‌شد اما به دلایلی که هیچ‌گاه به هواداران گفته نشد، این همکاری شکل نگرفت. این در حالی بود که اکثریت هواداران فجرسپاسی، میل زیادی به آمدن کاپیتان سابقشان روی نیمکت داشتند. مدیریت فجرسپاسی دست به یکی از بدترین انتخاب‌های تاریخ باشگاه زد، به طوری که در طول فصل دو بار سرمربی را تغییر داد و در نهایت با رتبه نازل نهمی(یک پله پایین‌تر از قشقایی که اولین فصل حضور در لیگ یک را می‌گذراند) به کار خود پایان داد.
اما وحید رضایی و همکارانش(وحید مرادی، رحیم خدایاری و قاسم جنگجو) دست از تلاش برنداشتند. آن‌ها فصل خوبی را در داماش گیلان سپری کرده و با بدشانسی از راهیابی به لیگ یک بازماندند. 
بالاخره برای فصل 1400-99 هدایت تیم نوپای دیگری به نام صنعت مس شهربابک به همین کادر فنی سپرده شد.  آن‌ها دوباره کاری کردند کارستان و این تیم صنعتی از شهر کوچک استان کرمان را هم با اقتداری مثال زدنی به لیگ یک فرستادند. اما نکته جالب و عجیب، باز هم به آمار گل خورده مربوط می‌شد!
آن‌ها این بار در 26 بازی تنها 6 گل دریافت کردند تا باز هم رکورد شگفت انگیزشان را بهبود بخشیده باشند. حالا این تیم نوپا اما بلندپرواز، خود را برای حضور در فصل جدید رقابت‌های لیگ یک آماده می‌کند و قطعاً حضور کادر فنی شیرازی، یکی از نقاط بسیار قدرتمند برای این تیم خواهد بود.
عملکرد درخشان وحید رضایی و همکارانش در تیم‌های مختلف شیرازی و غیرشیرازی، این نقطه امید را به وجود می‌آورد که تیم‌های بزرگ شیرازی می‌توانند در آینده دور یا نزدیک از وجود این سرمایه‌ها بهترین بهره را ببرند. مربیانی که بدون ادعا و بدون برخورداری از بازیکنان نامی ‌اینچنین کارنامه‌ای به جا می‌گذارند قطعاً با امکانات بیشتر و بازیکنان بزرگ‌تر، می‌توانند قله‌های بزرگ‌تری را نیز فتح کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی