[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۸
  • دوره جدید

قهرمانان ورزشی شایستگی اداره جامعه را دارند، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - شیرازنوین
مراسم تجلیل از قهرمانان فارسی پارالمپیک توکیو پیش از ظهر دیروز(دوشنبه) در دفتر امام جمعه شیراز برگزارشد. این مراسم با حضور مسئولان اداره ورزش، یکی از خیرین حاضر در ورزش و همچنین 4 تن از 5 ورزشکار پارالمپیکی برگزار شد. مجتبی کمالی بازیکن تیم ملی بسکتبال با ویلچر به دلیل حضور در اردوی تیم ملی نتوانست در این مراسم شرکت کند اما سایر ورزشکاران اعزامی ‌فارس، فارغ از اینکه مدال گرفته یا نگرفته بودند، از طرف امام جمعه شیراز به این مراسم دعوت شده بودند.
مراسم با صحبت‌های مدیرکل ورزش و جوانان استان، بیان موفقیت‌های اخیر و درخواست‌هایی در خصوص بحث استخدام ورزشکاران و نیاز ورزش به سرمایه‌گذاری خیرین در این حوزه آغاز شد.
سپس مهدی اولاد، ساره جوانمردی، علی اصغر جوانمردی و سمیرا ارم نیز در جملاتی کوتاه با حضار صحبت کرده و ضمن قدردانی از برگزاری این مراسم، قول تلاش بیشتر برای کسب مدال‌های بیشتر را نیز دادند.
آیت‌الله دژکام امام جمعه شیراز نیز دقایقی به صحبت با ورزشکاران و مسئولان حاضر در جلسه پرداخت که مشروح این صحبت‌ها را در ادامه می‌خوانید: 
 اهمیت بالای ورزش در جامعه
هر ملتی برای اینکه بتواند اقتدار و سربلندی خود را در دنیا اثبات کند، نیاز به کسانی دارد که بتوانند در عرصه‌های بین‌المللی از جهاتی درخشش داشته باشند. از جمله جهاتی که خیلی مرا دلگرم می‌کند، حوزه ورزش است. وقتی یک بار پرچم کشورمان بالا می‌رود، همه ما می‌بینیم که چه لذتی دارد. وقتی این ورزشکاران در حال مسابقه با شرکت‌کنندگان دیگر کشورها هستند، هر ایرانی با هر اعتقاد و سبک زندگی که دارد، به شیوه خود دست به دعا یا تشویق است. این اهمیت بالای ورزش را نشان می‌دهد و تأثیرگذاری بسیار زیادی که روی جامعه داشته و دارد.
 خوشحالیم که اسم شیراز از قلم نیفتاد
برای شیراز افتخار بزرگی بود که هم در المپیک برادران گرایی درخشیدند و هم در پارالمپیک شما عزیزان حضور داشتید. به نظر من، صرف حضور در المپیک به خودی خود بسیار ارزشمند است و نشان می‌دهد که اسم این شهر از قلم نیفتاده، حالا اگر بشود مدال هم کسب شود که چه بهتر. خدا را شکر امسال هم در المپیک و هم در پارالمپیک، چند ورزشکار شیرازی حضور داشتند که این مایه افتخار ماست.
 اهمیت پرداختن به مسائل ورزش در خطبه‌های نماز جمعه
بنده روز جمعه در خطبه‌های نماز جمعه هم از این عزیزان تشکر کردم و با توجه به صحبت‌های آقای حاجی‌زاده و لزوم حمایت‌ها، فکر می‌کنم نیاز است که یک روز، یک خطبه کامل نماز جمعه را به ورزش اختصاص بدهم(خنده) جداً فکر می‌کنم بیان مشکلات ورزش امری ضروری است و شاید در همین هفته خطبه‌ای را به ورزش اختصاص دهیم تا اهمیت آن بر همه واضح بشود.
 ما به ورزشکاران پُز می‌دهیم
خیلی خودمانی بگویم، ما داریم به شما ورزشکاران و افتخار‌آفرینان پُز می‌دهیم. این افتخار کردن و پُز دادن، در طول تاریخ وجود داشته اما باید ببینیم چه کسانی شایسته پُز دادن هستند. شما ورزشکاران حتی باید در اداره اجتماع نقش‌آفرینی کنید. متأسفانه روال کار به این شکل شده که مسئولیت به کسانی سپرده شود که پول داشته باشند و بتوانند خرج کنند. حتی موقع انتخابات که می‌شود، همان ابتدا می‌گویند: چقدر پول دارید؟ اگر می‌خواهید بیایید باید پول خرج کنید! خب این ایراد است و نباید این‌طور باشد. ملاک باید این باشد که مردم چه کسی را قبول دارند. در زلزله بویین زهرا، خیلی‌ها رفتند از مردم کمک بگیرند اما مردم درخواست کمک چه کسی را پذیرفتند؟ جهان پهلوان تختی! چرا؟ چون او را قبول داشتند. بنابراین، ملاک باید شایستگی افراد باشد و فکر می‌کنم این ورزشکاران هم شایستگی اداره جامعه را داشته باشند.
 ورزشکاران قهرمان باید مدیر بشوند
قدرتمندی و توانایی که از نتایج ورزش است، یکی از خصوصیاتی است که یک مدیر باید داشته باشد. در قرآن هم روی توانایی جسمی ‌تأکید شده و ورزش این را برای افراد تأمین می‌کند. همچنین باید به فکر این باشیم که جنبه‌های علمی ‌و مهارتی ورزشکاران را نیز ارتقا دهیم تا بتوانیم به اندازه کافی مدیر داشته باشیم. باید پشتیبانی علمی ‌از این عزیزان بشود و به نظر من به اندازه یک دوره علوم پایه پزشکی، فیزیولوژی و آناتومی ‌را باید بگذرانند تا به آن کیفیت لازم برای در دست گرفتن مسئولیت در جامعه، برسند.
 نشان دادن حجاب اسلامی‌حرکتی بزرگ بود
آیت‌الله دژکام با اشاره به حجاب اسلامی ‌خانم ساره جوانمردی در پارالمپیک گفت: چادر غیر از اینکه اسلامی‌ است، ایرانی هم هست. شاهد این ادعا، تخت جمشید است. قدمت این سنگ‌ها خیلی پیش‌تر از اسلام است. آنجا می‌توانیم ببینیم و بفهمیم که در دوران باستان در برخی شهرهای فارس، چادر می‌بافته‌اند و استفاده می‌کرده‌اند. یعنی این رسم کشور ما بوده و البته بعدها که اسلام هم ظهور کرده، با این دین نیز هماهنگی داشته است. بنابراین پوشش ایرانی اسلامی‌که شما در پارالمپیک نشان دادید، حرکتی بزرگ و مایه افتخار ما است.
 ملت و دولت در قبال افتخارآفرینان مسئولند
همیشه دلم می‌خواسته یک برنامه‌ای ضبط کنم تحت عنوان مروت و جوانمردی که این جوانمردی یک سبک رفتاری است. خُب، این نیاز دارد به اینکه حوزه ورزش ما به این مسئله کمک کند. ما این جوانمردی، انسانیت و فتوت را در ورزشکارانمان مشاهده کرده‌ایم اما باید به نیازهای آن‌ها هم توجه کنیم. بالاخره این‌ها هم زندگی دارند. نباید یک طوری رفتار کنیم که آن‌ها در مسائل ساده زندگی‌شان بمانند. همان‌طور که آن‌ها دارند زحمت می‌کشند و افتخار می‌آفرینند، همه دولت و ملت هم باید از این طرف احساس وظیفه کنند و شرایط زندگی مناسب را برایشان تأمین کنند.
 قدرشناسی باید به یک روال همیشگی تبدیل شود
خوشحالم که امروز خیّر محترم از مجموعه ماهان هم اینجا آمده‌اند و برای قدرشناسی حضور پیدا کرده‌اند. خیرین محترم باید توجه داشته باشند که ورزشکاران ما از این جهت هم باید احساس کنند که مورد توجه و احترام جامعه هستند و مردم قدر زحماتشان را می‌دانند. باید قدرشناسی کنیم و مجال این حرکت را در شیراز باز بگذاریم تا به یک روال همیشگی تبدیل شود.
در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر و پاداش، از ورزشکاران حاضر در پارالمپیک تقدیر شد، ضمن اینکه جوکار، خیّر فعال حوزه ورزش و مدیر مجموعه ماهان نیز با اهدای هدایایی از این ورزشکاران تقدیر کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی