[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۹
  • دوره جدید

چرا برگ‌های گیاه آپارتمانی من زرد می‌شوند؟، روزنامه شیراز نوین

کمبود نور
گیاهانی که نور کمی‌دریافت می‌کنند اغلب قبل از این که برگ‌ها بریزند شروع به زرد شدن می‌کنند. اگر این موضوع‌تان است، سرنخی وجود دارد که می‌توانید به آن نگاه کنید.گیاهانی که از کمبود نور زرد شده‌اند معمولاً در آن قسمتی که نور وجود ندارد زرد خواهند شد.
مثلاً برگ‌های نزدیک پنجره همه نور را دریافت می‌کنند و طرف مقابل را مسدود می‌کنند. اگر این مورد صدق می‌کند، گیاه را به مکان آفتابی منتقل کنید و ببینید که چگونه تغییر می‌کند. اگر نور پنجره سخت وارد خانه می‌شود به‌خصوص در زمستان ممکن است لازم باشد یک یا دو لامپ مصنوعی را نصب کنید.
زردی یا کلروز
دلیل زردی برگ‌های گیاه می‌تواند وضعیت ناهنجاری به نام کلروز باشد. در واقع طبق صحبت‌های کارشناسان پرورش گیاه، زردی یا کلروز به وضعیتی اطلاق می‌شود که برگ‌ها رنگدانه سبز خود به نام کلروفیل را از دست داده و زرد می‌شوند. 
عفونت ویروسی
اگر گیاه مبتلا به عفونت ویروسی است، ممکن است تا حدی لکه‌های زرد بر روی برگ‌ها در سراسر گیاه پخش شود. این ممکن است با برگ‌ها و ساقه‌های ناقص و همچنین گل‌های بی‌رنگ همراه باشد. عفونت‌های ویروسی در گیاهان را نمی‌توان درمان کرد، می‌تواند همه گیاهان مستعد را آلوده کند.
در حالی که ممکن است دردآور باشد اگر فرد مورد علاقه شما باشد، هر گیاهی را که مظنون به آن هستید دور بیندازید. قبل از استفاده از گیاهان دیگر، ابزار باغبانی و یا ظروف را بشویید.
کمبود مواد مغذی
برگ‌ها همچنین ممکن است زرد شوند اگر گیاهی همه مواد غذایی مورد نیاز را دریافت نکند. اگر از آب سخت که مقدار زیادی کلسیم در آب دارد استفاده کنید یا کمبود نیتروژن باعث زرد شدن برگ‌ها می‌شود. اگر این مشکل باشد، برگ‌های بالایی ممکن است اولین برگ‌های زرد باشند.
در موارد دیگر، ممکن است متوجه یک الگوی غیر معمول متمایل به زرد شدن باشید. مثلاً ممکن است تیره باقی بمانند در حالی که بافت بین آن‌ها زرد می‌شود. مواد مغذی گیاهی نیاز به تغییر براساس گونه‌ها دارد و برخی از آن‌ها حساس‌تر از بقیه هستند. مهم است سعی کنید مشکل را به‌درستی تشخیص دهید و یا ممکن است گیاه را بکشید که در غیر این صورت می‌تواند به سختی به سلامتی برگردد.
زرد شدن برگ‌های مرتبط با کمبود مواد مغذی
زرد شدن برگ‌ها دلایل مختلفی دارد و تنها به علت کمبود مواد مغذی نمی‌باشد بلکه می‌تواند به علت‌های زیر ایجاد شود:
کمبود نیتروژن و پتاسیم
یکی از عوامل زرد شدن برگ‌های قدیمی‌کمبود نیتروژن و پتاسیم است . در تمام نواحی برگ‌ها و رگه‌های آن کلروز نیتروژن یکنواخت است. کلروز پتاسیم از لبه برگ‌ها آغاز و در بین رگ‌های برگ تشکیل می‌شود.
کمبود آهن و کلسیم
از علت‌های زرد شدن برگ‌های جدید کمبود آهن و کلسیم است. زرد شدن به علت کمبود آهن با رگ‌های کوچک در برگ‌های جوان ظاهر می‌گردد.
آفت زدگی
کمبود مواد مغذی در کل گیاه به صورت متقارن و منظم نمایان می‌شود اما آفت زدگی گیاه ممکن است در هر قسمتی از گیاه دیده شود و نامتقارن باشد. حمله حشرات، بیماری‌های قارچی، باکتریایی ممکن است مشکلاتی را در شاخ و برگ گیاه به وجود آورد. آسیب زدن حشرات به گیاهان سبب زرد شدن برگ گیاه می‌شود.
برای پیشگیری از این مشکلات و زرد نشدن برگ گیاه شما می‌توانید شیوه‌های غیر سمی ‌مانند استفاده از گیاهان مقاوم در برابر آفات، روغن نباتی برای به دام افتادن حشرات، استفاده از حشره کش را که بی‌خطر  بوده و خاصیت تجزیه شدن در خاک را دارند بکار برید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی