[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

در مسمومیت‌های از راه دهان هرگز این کار را انجام ندهید، روزنامه شیراز نوین

مدیر داروی معاونت غذا و دارو خراسان شمالی گفت: در مسمومیت‌های از راه دهان، مسموم را وادار به استفراغ نکنید چرا که در برخی موارد، استفراغ سبب بروز صدمات بیشتر خواهد شد.
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر مریم فلاح درخصوص مسمومیت از راه دهان گفت: این نوع مسمومیت شامل مصرف اشتباه داروها، مواد قلیایی و اسیدی، ترکیبات نفتی، مواد روان‌گردان و مخدر، مواد شوینده خانگی، باتری دیسکی یا مینیاتوری، سموم دفع آفات و شربت ترک اعتیاد متادون می‌شود.
وی بیان کرد: اگر فردی دچار مسمومیت از راه دهان شد در شرایطی که فرد مسموم نفس نمی‌کشد، تنفس مصنوعی را شروع کنید و اگر فرد مسموم هوشیار است، کنترل کنید آیا می‌تواند چیزی را ببلعد یا خیر.
دکتر فلاح تأکید کرد: قبل از هماهنگ کردن با مرکز کنترل مسمومیت‌ها به شماره تلفن 190و یا اورژانس 115، مسموم را وادار به استفراغ نکنید چرا که در برخی موارد، استفراغ سبب بروز صدمات بیشتر خواهد شد.
وی با بیان این که برخی از مواد شدیداً کشنده‌اند و یا اینکه علائمی ‌دارند که باید حتماً در یک مرکز اورژانس درمان شود، گفت: نمونه‌ای از ترکیبی که فرد با آن مسموم شده است را همراه بیمار به بیمارستان ببرید.
دکتر فلاح یادآور شد: بعضی از مواد در صورت خورده شدن، شدیداً کشنده‌اند، همچنین مقادیر بالای داروها، خصوصاً در کودکان می‌توانند تهدیدکننده سلامت باشند.
وی عنوان کرد: مرکز اطلاع‌رسانی داروها، سموم و مواد غذایی معاونت غذا و داروی خراسان شمالی با شماره تلفن 190 به صورت شبانه‌روزی به سؤالات شما در زمینه اطلاعات دارویی، مسمومیت‌ها، مواد غذایی، آرایشی، بهداشتی و مکمل‌های غذایی پاسخ می‌دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی