[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۸
  • دوره جدید

زالزالک به شما کمک می‌کند حافظه خودتان را تقویت کنید، روزنامه شیراز نوین

گیاه زالزالك با نام علمی‌pp Crataegus متعلق به خانواده روزاسه( Rosaceae)، درختچه‌ای با خارهای كوتاه و ارتفاع حدود 3-10 متر با برگ‌های بادبزنی شكل تخم مرغی است كه به قسمت‌های عمیقی تقسیم شده و قسمت انتهایی آن معمولاً دندانه‌دار است.
به گزارش علاج نیوز، میوه زالزالک گوشتی، گرد، زرد مایل به سرخ به قطر ۵/۱ تا ۲ سانتی‌متر دارای چندین هسته بوده و طعم ترش و شیرین دارد. مطالعات اپیدمیولوژیکی و آزمایشات حیوانی نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی غنی از فالونوئیدها می‌تواند تأثیر مثبتی بر مغز و کاهش شیوع اختلالات تخریب نورونی نظیر آلزایمر و پارکینسون داشته باشد.
با توجه به عملکرد مثبت عصاره زالزالک در کاهش عوامل اکسیداتیو و دیگر ویژگی‌های مفید این گیاه تأثیر عصاره زالزالک بر یادگیری است.
یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که تیمار با عصاره زالزالک که غنی از ترکیبات فالونوئیدی است، باعث بهبود یادگیری و حافظه می‌شود.
گیاه زالزالك حاوی ترکیبات فالونوئیدی همانند کاتچین، اپیکاتچین، روتین، کورستین، ویتکسینرامنوزاید، پروآنتوسیانیدها و آنتوسیانیدها و کلروژنیک اسید و نیز ویتامین c است.
عصاره زالزالک که غنی از ترکیبات فالونوئیدی است، باعث بهبود یادگیری و حافظه شده و در مجموع به عنوان عاملی جهت جلوگیری از تخریب نورونی عمل می‌کند. توان یادگیری و قدرت حافظه از ویژگی‌های بارز انسان است و برای ادامه حیات و گذران زندگی عادی و پیشرفت‌های علمی ‌او ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
در یک سنی سلول‌ها شروع به تخریب شدن می‌کنند که این با افزایش سن رابطه مستقیم دارد. در این صورت توانایی یادگیری و قدرت حافظه کاهش می‌یابد.
دیده شده که در افراد مسن تحلیل عملکردی مغز جلویی و هیپوکامپ وجود دارد و حتی ممکن است این امر باعث کاهش مهارت‌های حرکتی و شناختی شود.
به نظر می‌رسد که استرس اکسیداتیو سهم مهمی ‌در ایجاد بیماری‌های عمومی ‌و تخریب نورونی داشته باشد. مغز به خاطر مطالبه زیاد اکسیژن حساس‌ترین ارگان به آسیب اکسیداتیو است. اگرچه مغز کمتر از ۲ درصد وزن بدن را تشکیل می‌دهد اما ۲۰ درصد اکسیژن دریافتی را به مصرف می‌رساند.
مصرف بالای اکسیژن باعث کمبود الکترون در زنجیره تنفسی و منجر به تشکیل رادیکال می‌تواند منتهی به استرس اکسیداتیو آزاد شود. از دیر باز گیاهان دارویی به علت سهولت دسترسی و در برخی موارد عوارض جانبی کمتر که در صورت استفاده در محدوده اطمینان و رعایت ضوابط موجود در پزشکی از جایگاه ویژه‌ای برای درمان بیماری‌های رایج بشری برخوردار بوده‌اند.
از طرفی افزایش شمار مبتلایان به اختلالات یادگیری و حافظه در دوران سالخوردگی، انگیزه را در عرصه پژوهش در طب سالمندان برای تحقیق و ردیابی داروها و ترکیبات طبیعی جدید و مؤثر بر تقویت یادگیری و حافظه به وجود آورده است. از این رو سال‌های اخیر استفاده از طب گیاهی و داروهای طبیعی برای درمان فراموشی و تقویت حافظه، موضوع بسیاری از پژوهش‌های علوم پایه و پزشکی بوده است.
یافته‌های به دست آمده از مطالعات اپیدمیولوژیکی و آزمایشات حیوانی نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی غنی از فالونوئیدها می‌تواند تأثیر مثبتی بر مغز و کاهش شیوع اختلالات تخریب نورونی نظیر آلزایمر و پارکینسون داشته باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی