[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۵
  • دوره جدید

غذاهای فوق فراوری شده عامل افزایش مشکلات قلبی، روزنامه شیراز نوین

محققان دریافتند که غذاهای فوق فراوری شده مسئول افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی هستند.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیکال نیوز، محققان دانشگاه هاروکوپیو آتن در یونان ارتباط بین مصرف غذاهای فوق فراوری شده و ایجاد یا مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی را در یک دوره ۱۰ ساله مورد بررسی قرار دادند.
غذاهای فوق فراوری شده، غذاهایی هستند که فرایندهای متعددی را طی کرده و حاوی بسیاری از مواد افزودنی هستند و بسیار دستکاری می‌شوند. آن‌ها شامل غذاهایی هستند که به روش‌های مختلف پخته، کنسرو، منجمد، بسته‌بندی شده یا به شیوه‌ای متفاوت آماده می‌شوند.
بیشترین غذاهای فراوری شده اغلب وعده‌های غذایی از قبل آماده شده شامل پیتزای منجمد و شام‌های قابل استفاده در مایکروویو هستند. نمونه‌های دیگر عبارتند از نوشابه، چیپس، شکلات، آب نبات، بستنی، غلات صبحانه، سوپ‌های بسته‌بندی شده، هات داگ و سیب زمینی سرخ کرده. همچنین شامل نان‌های تولید انبوه، انواع غذاهای آماده، فست فودها، شیرینی‌ها و دسرها، میان وعده‌های شور، گوشت آماده از جمله ناگت مرغ و ماهی، نودل و سوپ‌های فوری، سبزیجات کنسرو شده با نمک اضافه شده، میوه‌های خشک با روکش قند هستند.
محققان داده‌های مربوط به مطالعه‌ای را مورد بررسی قرار دادند که در طول سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ در یونان انجام شده بود.
همچنین پرسشنامه‌ای از این افراد برای ارزیابی میزان پیروی‌شان از یک الگوی رژیم غذایی سالم برای قلب نظیر رژیم غذایی مدیترانه‌ای به‌عمل آمد.
شرکت‌کنندگان به مدت ۱۰ سال از نظر وقوع حوادث قلبی و عروقی کُشنده و غیرکُشنده شامل حمله قلبی، آنژین، سکته مغزی، نارسایی قلبی و اختلالات ریتم قلب (آریتمی) تحت نظر بودند.
محققان در طول مدت ۱۰ سال مشاهده کردند با افزایش مصرف غذاهای فوق فراوری شده، بروز حوادث قلبی عروقی به تدریج بیشتر شد. مصرف هفتگی متوسط ۷.۵، ۱۳ و ۱۸ وعده غذاهای فوق فراوری شده با میزان بروز بیماری‌های قلبی عروقی به ترتیب ۸.۱٪، ۱۲.۲٪ و ۱۶.۶٪ مرتبط بود.
همچنین مشخص شد که مصرف هر وعده غذایی اضافی شامل غذای فوق فراوری شده در هفته با ۱۰٪ احتمال بیماری قلبی عروقی در طول ۱۰ سال همراه است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی