[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۸
  • دوره جدید

کتیبه شاپور اول ساسانی تنگ براق اقلید به مکان اصلی خود بازگشت، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس از انتقال کتیبه شاپور اول ساسانی تنگ براق به مکان اصلی خود خبر داد.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، هادی شه‌دوست شیرازی دیروز 22 شهریورماه 1400 اظهار کرد: کتیبه و غار تنگ براق مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان اقلید، کیلومتری جنوب شرقی سده واقع ‌شده و این اثر در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۹۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس ادامه داد: با توجه به خطراتی که برای این کتیبه ارزشمند در طول زمان پیش ‌آمده بود، تصمیم بر آن شد که این کتیبه به مکان اصلی خود در دهانه غاری که سابقاً قرار داشت، انتقال یابد.
او ادامه داد: این کار توسط زبده‌ترین کارشناسان پایگاه جهانی تخت جمشید در حال انجام است و به‌زودی به پایان می‌رسد.
شه‌دوست شیرازی گفت: کتیبه شاپور تنگ براق اقلید متنی مشابه با کتیبه شاپور در حاجی‌آباد شهرستان مرودشت دارد که موضوع شکار این پادشاه ساسانی را پس از معرفی شرح می‌دهد و از اهمیت بالایی برخوردار است.
حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اظهار کرد: حفاظت اولیه از این اثر ثبت ملی یک‌بار دیگر هم در سال ۱۳۸۱ و توسط گروهی از استادکاران مرمت تخت جمشید و به سرپرستی استاد راه‌ساز انجام‌ شده بود.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ادامه داد: قرار گرفتن اثر در شیب دره و سختی دسترسی و حفاظت از آن باعث شده بود که چندین بار اطراف اثر توسط حفاران غیرمجاز و سوداگران عتیقه مورد حفاری قرار گیرد.
او افزود: از سویی به دلیل اینکه سطح کتیبه دار اثر در معرض بارندگی بود، امکان آسیب به این سند تاریخی که بخشی از شناسنامه تنگ براق در دوره ساسانی نیز به شمار می‌رود، وجود داشت. لذا مهم‌ترین و سخت‌ترین بخش از عملیات حفاظت و سامان‌دهی این کتیبه مهم، شامل انتقال کتیبه از شیب دره به بالای صفحه مسطح مقابل غار تنگ براق است که در حال حاضر در حال انجام است.
فدایی گفت: وزن زیاد کتیبه که حدود هفت تن است و محدودیت استفاده از ابزار ساده حمل‌ونقل در شیب دره همچون داربست و جرثقیل‌های دستی از جمله دشواری‌ها در فرایند انتقال کتیبه است و استقرار مجدد کتیبه در محوطه مسطح مقابل غار، آن را از بارندگی و رطوبت محفوظ نگاه خواهد داشت و همچنین ایجاد حصار کوتاه حفاظتی گرداگرد اثر و نصب تابلوی راهنما برای آن از دیگر اقدامات سامان‌دهی برنامه‌ریزی‌شده است که به معرفی و حفاظت مطلوب از این سنگ‌نبشته خواهد انجامید.
مصطفی رخشنده خو، سرپرست کارگاه نجات اضطراری کتیبه شاپور اول در تنگ براق اقلید اظهار کرد: یکی از کلیدی‌ترین موضوعات در مباحث مربوط به میراث‌فرهنگی موضوع ارزش است؛ چراکه تمام آنچه ما در رابطه به میراث‌فرهنگی انجام دهیم اعم از شناسایی، حفاظت و معرفی به خاطر ارزش‌هایی است که شامل ما در کم‌نظیر بودن این‌گونه آثار است و به همین دلیل است که حفاظت و صیانت از این آثار ضروری قلمداد می‌شود.
سرپرست کارگاه نجات اضطراری کتیبه شاپور اول در تنگ براق اقلید ادامه داد: از جمله این آثار کتیبه شاپور اول در تنگ براق شهرستان اقلید است که به‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع تاریخی دوره ساسانیان از آن یاد می‌شود. این اثر در ارتفاعات تفرجگاه تنگ براق اقلید است و در مقابل یک پناهگاه صخره‌ای به خط پهلوی و اشکانی با مضمون تیراندازی شاپور ساسانی بر قطعه‌سنگی به وزن تقریبی 5 تن نقر شده است.
او گفت: این اثر ارزشمند در دهه‌های اخیر توسط سوداگران اموال فرهنگی تاریخی از محل اصلی جدا و به سمت دره مقابل پرت شده و اکنون در شیب تند دره قرار گرفته است. این سنگ‌نوشته علاوه بر مشکلات کالبدی، در معرض آسیب‌ها و تهدیدات محیطی و انسانی قرار گرفته است که با همکاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اقلید فعالیت‌های اضطراری و انتقال کتیبه به محل اصلی خود سامان‌دهی و نمایش بهتر این اثر در دستور کار قرار گرفته است.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی