[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۵
  • دوره جدید

مذاکره و نتیجه ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

هرچند مدت انتظار در مذاکرات برجامی طولانی شده است و بین دور ششم و هفتم مذاکرات وین زمان زیادی می‌گذرد، اما سیگنال‌های ارسال‌شده حکایت از تمایل به مذاکرات دارد. رئیس‌جمهور به وکالت از سوی ملت پیام رسمی و روشن خود را ارسال نموده و انتظار می‌رود دولت آمریکا نیز سکوت خود را بشکند و پیام واضح خود را ارسال نماید. آنچه امروز شاهد آن هستیم، تنها یک به‌علاوه چهار است که باید به یک به‌علاوه پنج تبدیل شود. رئیس‌جمهور ایران به‌وضوح اعلام کرده است که مذاکره را برای نتیجه می‌خواهیم و دور هفتم باید نتیجه‌محور باشد؛ چراکه برجام به‌وضوح خواسته طرفین را اعلام کرده است و رهبر معظم انقلاب بارها اعلام کرده‌اند در برنامه هسته‌ای عقب‌نشینی نداریم و میلی هم برای تولید بمب اتمی نداریم. این پیام رهبری فصل‌الخطاب است...

در واقع رهبر ایران به وضوح اعلام نموده اند که در مسیر تولید بمب اتمی قرار نداریم اما دولت آمریکا که یک طرفه برجام را نقض کرده است، همچنان بر فرضیات خود تأکید دارد و وقفه پیش آمده بدین منظور است. در این دوره از مذاکرات نمی‌توان با ارسال پیغام راهگشایی نمود و باید طرف آمریکایی بر سر میز مذاکره حاضر شود. 
اگر دولت بایدن همچنان بخواهد دیپلماسی سکوت را پیشه کند، قطعاً این دوره از مذاکرات نیز مذاکره انتظاری خواهد بود و دستاوردی نخواهد داشت. در واقع دولت آمریکا باید روی صفحه شطرنج یک حرکت مهم انجام دهد تا اعتماد و اطمینان را به سوی خود جلب نماید. 
برجام را می‌توان یک فرصت اقتصادی‌سیاسی و سیاسی‌فرهنگی دانست که با قطعیت آن و آغاز دیپلماسی اقتصادی مشکلات به بحران تبدیل شده بسیاری حل و فصل شود. هرچند تحولات اخیر در منطقه که با آغاز گفت‌وگوی دوستی ایران با عربستان همراه بود و نیز تغییر و تحولات در افغانستان و همچنین سفر نخست وزیر عراق به تهران را می‌توان فرصت‌های پیش رو ارزیابی نمود. 
امروز اقتصاد ایران آمادگی ورود سرمایه گذاران را از سراسر جهان دارد. بازار 80میلیونی ایران فرصت بسیار خوبی برای شرکت‌ها و فعالیت اقتصادی جهان است که این رابطه را می‌توان دوجانبه ارزیابی نمود. آنچه مسلم است ایران نمی‌تواند منحصراً به اقتصاد بلوک شرق تکیه کند؛ هرچند منافع بسیاری را به همراه داشته باشد. تأثیر دلار بر منطقه و اقتصاد جهانی علی رغم تلاش برای شکست دادن این انحصار اما همچنان ساری و جاری است. منطقه یورو تاکنون نتوانسته است بر این انحصار چیره شود؛ چراکه بازار‌های جهانی همچنان آمادگی خروج از سلطه دلار را ندارند. 
در ایران همچنان دلار باعث ایجاد ایست اقتصادی و تورم شده است. تولید در تنگنای سختی است و به جای آن مردم به خرید و فروش دلار، این اسکناس خارجی پرداخته اند و ریال ایران از صف اعتباری خارج شده است. ضعف پایه پولی ایران به شدت بر طبقات اجتماعی تأثیر گذاشته و بحران‌های اجتماعی بسیاری را پدید آورده است. 
تورم بنیان‌های خانوادگی را به تسخیر و تمسخر کشانده است. آمارهای ازدواج به شدت کاهش داشته و جوانان بیکار و کم درآمد میلی به تشکیل خانواده ندارند و این امر به تنهایی قادر است گردش عظیمی در پایه فرهنگی ما ایرانیان ایجاد کند. میل به زندگی‌های مجردی و کاهش شدید فرزندآوری در سال‌های آینده تأثیرات عمیق خود را نشان خواهد داد. 
سیاست‌های خارجی کشورمان در این سال‌ها باید به گونه ای باشد تا با تنش زدایی، تعاملات گسترده اقتصادی را به همراه داشته باشد. دولتی جدید نیز در این وادی پالس‌های مثبتی از خود نشان داده است که وعده بهبود معیشت در صدر آن قرار دارد. درواقع بهبود معیشت و بازگشت ارزش پول ملی می‌تواند در مقابل تورم موجود گره گشا باشد. جناب رئیسی در حال حاضر و پیش از سفر‌های برون مرزی در حال ترمیم اعتماد عمومی با سفر‌های استانی است. امیدواریم این سفر‌ها که رویکردی اقتصادی دارد، بتواند اعتماد از دست رفته را جلب نماید و مشروعیت را تضمین کند. ملت مسلمان ایران در انتظار یک فرج و کارستان بزرگ است که تنها با گره گشایی از اقتصاد ایجاد خواهد شد. باید موانع تولید را برداشت و کارها را آسان کرد. غده‌های سرطانی فساد نیازمند جراحی و قطع رابطه با اعضا می‌باشد. ادامه حضور افراد ناکارآمد و انحصارگرا باعث خواهد شد تا امور به سمت اصلاح شتاب نداشته باشد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی