[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

کلسیم پر کشید، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره:
سفره‌های مظلوم کارگری و کارمندی در کشاکش تنگناهای دشوار اقتصادی گرفتار شده است. طبق یک عادت دیرینه شیب تورم با افزایش درآمد همخوانی ندارد و شاخص فلاکت و خط قرمز فقر به صورت افسارگسیخته ای سیر صعودی می‌پیماید. اقلام ضروری معیشتی یکی پس از دیگری از سبد خانوارهای فرودست حذف می‌شود و طبقه متوسط هم از این آسیب‌های فزاینده در امان نیست و کوچ ناخواسته و ناجوانمردانه ای را به سمت دهک‌های تهی دست آغاز کرده است. در حالی که خط فقر به یکصد و ده میلیون ریال در ماه رسیده است، درآمد بسیاری از خانواده‌های ایرانی به پنج‌میلیون تومان هم نمی‌رسد و این بحران فزاینده به معنای نزول سطح کیفی زندگی در ابعاد وسیعی است. کرونا هم که نباشد، در چنین شرایطی بسیاری از خانواده‌های ایرانی دیگر سراغی از سفرهای سالانه و دورهمی‌های فامیلی و مهمانی‌های مناسبتی نمی‌گیرند و دیگر پس اندازی هم برایشان باقی نمانده که در روزهای مبادایی که در کشاکش آنها گرفتار آمده ایم، به فریادشان برسد.
با حدف شدن اقلام اولیه معیشتی از سبد غذایی، کار به جایی می‌رسد که بسیاری از خانوارها برای روزها و ماه‌ها رنگ و بویی از مواد پروتئینی به خود نمی‌بینند. این فقر مفرط در آینده‌های دور و نزدیک نتایج پنهان خود را آشکار ساخته و گریبان همه اقشار جامعه را به سختی خواهد گرفت. مردمانی که در میان نداری و چنین فقر مفرط غذایی گرفتار آمده باشند، خشم فروخورده ای در درون خود پرورش می‌دهند که زمینه ساز بسیاری از جرائم و بزهکاری‌ها خواهد بود. از سوی دیگر فقر غذایی مفرط و دور از دسترس شدن خانواده پروتئین‌ها به معنای یک سیستم ایمنی مریض و معیوب در بدن انسان است که با گذشت زمان ناکارآمدی خود را در برابر انواع بیماری‌ها به رخ کشیده و هزینه‌های سنگینی را بر پیکره سلامت جامعه که از آبشخور بیت المال تغذیه می‌شود، تحمیل می‌کند.
خانواده لبنیات در زمره مهم‌ترین اقلام سبد معیشتی خانوارها قرار می‌گیرند که از سبد غذایی بسیاری از اقشار فرودست و طبقه میانی جامعه حذف شده اند. امروز بهای هر بطری شیر به 11 تا 15هزار تومان رسیده و زمزمه‌هایی بر افزایش قیمت دوباره آن در آینده نزدیک به گوش می‌رسد.
 فقر کلسیم و سلسله بیماری‌های دردناک
یک متخصص تغذیه در این زمینه به خبرنگار شیرازنوین می‌گوید: عوارض عمده ناشی از کاهش مصرف لبنیات به پوکی استخوان، کاهش بهره هوشی، عدم تحمل کار طولانی، خستگی مفرط، مشکلات بینایی، اختلال در خون سازی، رشد استخوانی ضعیف، کاهش میانگین قد و مهم تر از همه بروز بیماری‌های کشنده نظیر سرطان می‌انجامد.
دکتر محمدی در ادامه با اشاره به این نکته که خانواده ارزشمند لبنیات نقش ارزنده ای در دفع رادیکال‌های آزاد و حذف فلزات سنگین در بدن دارند، خاطرنشان می‌کند: بسیاری از فرآورده‌های لبنی با خانواده ویتامین‌ها غنی سازی می‌شوند و حذف آنها از سفره خانوار به معنای ابتلا به بیماری‌های 
مختلف است. 
او در بخش دیگری از سخنانش به نقش مهم مصرف لبنیات در سبک زندگی کنونی اشاره کرده و می‌افزاید: شیر و فرآورده‌های حاصل از آن به عنوان یک ماده غذایی بسیار ارزشمند و مغذی بدن را سم زدایی می‌کند. در شرایط فعلی که بسیاری از انسان‌ها در معرض آلودگی‌های زیست محیطی قرار دارند، استفاده از خانواده لبنیات تأثیر بسزایی در ارتقای سرانه نشاط و سلامت عمومی و پیشگیری از مرض‌های مهلک خواهد داشت.
این پزشک متخصص تغذیه در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت مصرف آنتی اکسیدان‌های لبنیات در رژیم غذایی خانواده اشاره کرده و می‌گوید: خانواده لبنیات با خنثی کردن رادیکال‌های مضرات بار خون در فرد احساس شادابی و آرامش ایجاد کرده و به موازات آن سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند. حذف لبنیات از سبد غذایی خانوار به معنای گسترش رخوت و بیماری در جامعه خواهد بود. دکتر محمدی در پایان با نکوهش افرادی که به دلیل رژیم‌های سخت غذایی مصرف لبنیات را از برنامه غذایی خود حذف می‌کنند، تصریح کرد: طبق تحقیقات به عمل آمده، مصرف شیر، ماست و دوغ برای درمان فشار خون مفید است و خانواده لبنیات به دلیل برخورداری از منیزیم و پتاسیم و درصد قابل ملاحظه‌ای از عنصر کلیسیم می‌تواند نقش پیشگیرانه ای در ابتلا به بیماری‌های حاد نظیر سرطان داشته باشد.
 شکواییه‌های مظلومانه مردم
مرد سالمندی که در قسمت لبنیات فروشگاه زنجیره ای به قیمت محصولات نگاه می‌کند، بر این باور است که یک رقابت مخرب در میان همه کالاها به وجود آمده و هر لحظه یکی از اقلام اصلی معیشتی گران می‌شود و این در حالی است که حقوق کارمندی و بازنشستگی ثابت مانده است. مسعودی در پاسخ به این پرسش خبرنگار شیرازنوین که آیا این گرانی‌ها به حذف لبنیات از سبد خانوار انجامیده، این گونه پاسخ می‌دهد: تلاش می‌کنیم تا مصرف لبنیات نظیر شیر و پنیر را از سفره خانواده و به ویژه بچه‌ها و نوه‌ها حذف نکنیم. البته با رسیدن بهای هر بطری دوغ به 18هزار تومان، دیگر توانی برای خریداری آن نداریم و برای جبران هزینه‌ها ناچار هستیم تا از مواردی نظیر پوشاک و تفریح چشم پوشی کنیم.
بانوی خانه داری که در این فروشگاه زنجیره ای مشغول خرید با بن‌های اهدایی دستگاه‌های حمایتی است، در زمینه گرانی لبنیات به خبرنگار شیرازنوین چنین می‌گوید: مشکل ما منحصر به پدیده گرانی نیست؛ بلکه برخی از تولیدکنندگان و فعالان این حوزه کیفیت محصولات خود را هم پایین آورده اند. برای مثال این بطری شیرکه امروز آن را مرجوع می‌کنم، هنوز چهار روز دیگر تاریخ مصرف دارد ولی فاسد شده است. مرادی می‌افزاید: وقتی با تولیدکننده تماس گرفتیم، این مشکل را به خرده فروشان حواله می‌دهد و معتقد است که آنها در محیط نامناسب از محصول نگهداری کرده یا شب‌ها یخچال خود را خاموش می‌کنند. صندوقدار این فروشگاه بی آنکه حوصله ای برای شنیدن شکایت‌های مشتری داشته باشد با بی خیالی می‌گوید که یک بطری دیگر از همین این محصول بردار!
در حالی که بانوی خانه دار بر این باور است که اگر این محصول برای کودکش استفاده شده بود و مسمومیت به بار می‌آورد، چه کسی پاسخ‌گو بود. وی از دستگاه‌های ذی‌ربط می‌خواهد که نظارت بیشتری بر کیفیت محصولات غذایی 
داشته باشند.
 تهدید افزایش 60درصدی بهای لبنیات
قیمت محصولات لبنی در ماه‌های اخیر بیش از سی‌وپنج درصد افزایش یافته و یکی از دلایل آن آزادسازی قیمت شیر از ساز و کار دستوری است.
سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی این افزایش را تأیید کرده و می‌گوید: در صورتی که قیمت گذاری دستوری ادامه داشت، با افزایش 50 تا 60 درصدی قیمت لبیات روبه‌رو می‌شدیم. محمدرضا بنی ‌طبا در ادامه می‌گوید: کارخانه‌های صنعت لبنیات به عنوان مصرف کننده در عمل نقشی در تعیین بهای شیر خام ندارند. به یاد داشته باشیم فضای میان شرکت‌های لبنی، نظیر تمامی بازارها رقابتی است و علاج کار در سرکوب دستوری قیمت نیست؛ بلکه باید با ایجاد راهکار رقابتی به افزایش قدرت خرید مردم کمک کرد.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌‌های لبنی در این زمینه می‌گوید: دخالت دولت همیشه منجر به افزایش قیمت و هرج و مرج در بازار لبنیات شده است. احسان ظفری خواستار افزایش رویکرد نظارت بیشتر دولت در بخش کیفی این صنعت شد و اظهار داشت: برخی تلاش می‌کنند علاوه بر افزایش قیمت شیر، آزادسازی صادرات شیرخشک هم در دستور کار قرار گیرد که خوشبختانه این امر تاکنون اتفاق نیفتاده است.
او گفت: گرچه برخی کارشناسان بر این باورند که آزادسازی نرخ بازار لبنیات بهتر از قیمت‌گذاری دستوری است، اما وقتی پای حقوق مصرف کننده در میان باشد، این موضوع واقعیت ندارد. مصداق بارز این امر در لاستیک، آهن، سیمان و دیگر محصولات صنایع به وضوح قابل مشاهده است که با آزاد شدن آنها‌ شاهد کاهش و ثبات قیمت نبوده ایم. با آزادسازی قیمت محصولات لبنی ۹ دهک پایین جامعه توان خرید خود را از دست می‌دهند و به همین دلیل اعمال نظارت دولت منجر به تعدیل هزینه سفره خانوار خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی