[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۸
  • دوره جدید

شاخص‌ترین نشانه بیماری قلب، روزنامه شیراز نوین

یک متخصص قلب و عروق گفت: تعریق می‌تواند نشانه بیماری قلبی باشد اما نشانه بارزی نیست. اگر فردی تنگی نفس و درد قفسه سینه به همراه تعریق سرد داشته باشد می‌توان شک کرد که مشکل قلبی داشته باشد.
به گزارش مشرق، محمود افتخارزاده متخصص قلب و عروق کشورمان با اشاره به ‌اینکه فشار خون اغلب خاموش است ،گفت: ‌این بیماری به کُشنده خاموش معروف است و تنها راه تشخیص، اندازه‌گیری صحیح آن به صورت منظم به ویژه در افرادی است که سابقه فامیلی فشار خون دارند. تعریق می‌تواند نشانه بیماری قلبی باشد اما نشانه بارزی نیست. اگر فردی تنگی نفس و درد قفسه سینه به همراه تعریق سرد داشته باشد می‌توان شک کرد که مشکل قلبی داشته باشد.
وی افزود: تعریف فشار خون در مورد زنان و مردان فرقی ندارد. هر وقت عدد فشار خون از ۱۳ به روی ۸ بالاتر رود فرد مبتلا به فشار خون بالا است، البته باید فشار خون روزی دوبار قبل از صبحانه و شام بعد از استراحتی ۱۰ دقیقه‌ای در یک هفته اندازه‌گیری شود و پس از آن میانگین آن ثبت شود. در حالت سریع‌تر می‌توان ‌این کار را در ۳ روز انجام داد. سعی بر ‌این است برای بیمارانی که در سنین بالا هستند و از دارو استفاده می‌کنند؛ فشار خون می‌نیمم به زیر ۷ نرسد چون می‌تواند منجر به ‌ایجاد عوارض شود.
متخصص قلب و عروق کشورمان تأکید کرد: فشار خون قابل درمان است و نیاز به مصرف دارو دارد، اما فشار خون مونس افراد است تا زمانی که زندگی می‌کنند و احتمال قطع دارو تا آخر عمر بسیار کم است و معمولاً مصرف دارو تا پایان زندگی ادامه دارد . بیماران فشار خونی باید دوره‌های ورزشی مثل یوگا را بگذرانند و از استرس بالا دوری کنند.
افتخارزاده یادآور شد: درمان فشار خون در گذشته با یک دارو آغاز می‌شد اما چون متوجه شدند فشار خون ‌این بیماران اغلب با یک دارو کنترل نمی‌شود، امروزه از قرص‌ها و کپسول‌هایی استفاده می‌شود که ترکیبی از چند داروی مختلف هستند.
وی تأکید کرد: فشار ۹ روی ۶ برای زنان باردار لزوماً فشار پایینی نیست مگر‌ اینکه علائمی ‌مثل سرگیجه داشته باشند که می‌توان با مایعات آن را بالا برد اما اگر ‌این فشارخون کنترل نشود باید به پزشک مراجعه کرد.
افتخارزاده در پایان یادآور شد: فشار خون می‌تواند ریشه ارثی داشته باشد ولی اصولاً فشار خون بالا بیماری شایع است و می‌تواند بدون بستر ژنتیکی هم رخ دهد. مهمترین علامت فشار خون بی‌علامتی است، بنابراین نباید فکر کنیم چون علامتی نداریم فشار خون بالا هم نداریم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی