[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

یاوران تأثیرگذار، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

در اینکه یاوران شورا باید منتقدان شوراها باشند، حرفی نیست. اگر قرار باشد نماینده نقش وکیل‌الدوله را بازی کند نمایندگی به یک دستگاه دولتی شبیه می‌شود و خاصیت خودش را از دست می‌دهد. اینکه نماینده مجلس بعد از اتمام دوره چهارساله یا هشت‌ساله وزیر یا معاون وزیر یا رئیس یک سازمان می‌شود، حکایتی است عجیب و البته ماندگار! در این بین مطالبات مردم روی زمین می‌ماند و کسی دنبال این مطالبات نیست. هرچند در جریان برگزاری هر انتخابات، افراد روی همین مطالبات تمرکز می‌کنند و قصد دارند ناجی شهر و شهروندان شوند...

اینکه نماینده شهر در شورا شهردار شود و به یکباره نماینده مجلس شود و بخواهد از آن طریق وارد وزارتخانه‌ها شود، هنر فردی است و برای مردم خاصیتی ندارد. امروز شاهدیم که بعضی افراد از همین کانال به بالا رسیدند و مطالبات مردم روی زمین مانده است.
حالا تمرکز روی یاوران شورا قرار گرفته است. یاورانی که می‌توانند روی آرای مردم در محلات تمرکز کنند. در مساجد و سایر تکایا با مردم سخن بگویند و البته از کاستی‌ها و برای رفع آن با همسایگان خود گفت‌وگو و تعامل کنند. در واقع یاوران شورا مرکز اجتماع در محلات است و جناح‌های سیاسی به این موضوع در روزگار کاهش مشارکت‌های مردم در انتخابات پی برده‌اند. ناکارآمدی شوراها و ورود افراد غیرمتخصص به امور شهری باعث فاصله گرفتن مردم از این نهاد شده است. در این روزگار حتی روی آرای قومی هم نمی‌توان حساب کرد. 
اعضای شوراها در این روزگار به این نتیجه قطعی رسیده‌اند که امور به سمع و نظر مردم نمی‌رسد و باید از طریق یاوران انتخابی شورا، یک مجمع روابط عمومی قوی ایجاد کرد تا کارها به سمع و نظر مردم برسد. سؤال اینجاست که اگر کاری برای مردم انجام شده است، مگر می‌شود مردم آن کار خوب را ندیده و ثمرات آن را احساس نکرده باشند؟ خود مجموعه شورا با یک هزینه گزاف بر دوش شهرها و روستا‌ها از نعمت روابط عمومی و یک ساختار اطلاع رسانی منظم برخوردار است. در شهرداری‌ها نیز یک ساختار اطلاع‌رسانی منظم و هدف‌دار مشغول اطلاع رسانی است و از طرفی تمام رسانه‌های جمعی در خدمت پروژه‌های شهری و بدون اتقاد قرار دارند. شهر یازده منطقه شهری دارد و هر منطقه یک روابط عمومی که ان‌شاءالله به‌صورت تخصصی در حال فعالیت هستند. 
امروز باز هم در اخبار رسیده از شورا به این بیان می‌رسیم که کارهای انجام شده به سمع و نظر مردم نمی‌رسد و این جای تعجب دارد. پروژه یاوران شورا در حال شکل گیری گزینشی و صف آرایی برای انتخابات آتی است. از طریق عضویت در بدنه یاوران شوراها دو کار مهم می‌توان انجام داد؛ اول به منتقد شورا و شهرداری تبدیل شد و فشار بر بدنه دو دستگاه را افزایش داد و دوم مهره سازی کرد تا در انتخابات پیش رو در چهار سال آینده نفرات مورد نظر را در قالب مطالبه گر به پارلمان شهری فرستاد.
حالا یک نظام سیاسی انقلابی با تفکر «ما می‌توانیم» در مجلس، شوراها و قوه مجریه شکل گرفته است. درواقع این تمام توان یک حرکت بزرگ برای جلب نظر و آشتی ملی است. با توفیق در این حرکت می‌توان مشارکت مردم برای مشروعیت را جلب نمود و از طرفی با شکست این پروژه باید دوباره به جست‌وجوی عدالت و عدالت‌خواهی پرداخت. هرچند دعا می‌کنیم و امیدواریم و آماده همراهی با جریان انقلابی گری هستیم. 
مجلس یازدهم که با گذشت بیش از یک سال با اشراف اطلاعاتی به موضوعات اقتصادی و معیشتی دستاوردی نداشته است و تورم همچنان پیشتاز است. دولت نیز در تلاش برای بهبود امور است و زمان با سرعت در حال گذر؛ شوراها نیز بیشتر گرفتار امور تکراری برای انتخاب شهرداران هستند. متأسفانه اداره امور در حوزه اجرایی با فشار‌های سیاسی در انتخاب افراد همراه است که همین فشار، نقطه عدم توفیق در امور اجرایی است. در حالی که انقلابی گری در تضاد با اعمال فشار از سوی گروه‌های شناخته شده اقتصادی است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی