[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

فارس کویر می‌شود، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه گزارش
ابرپروژه انتقال آب از خلیج فارس به استان تشنه فارس با هدف تأمین آب موردنیاز صنایع بزرگ و زمین‌های کشاورزی و دیگر مصارف، در حالی آغاز شده که موافق و مخالف‌هایی دارد.
به عقیده کارشناسان، خسارت این طرح برای مردم و محیط زیست کم نیست و احتمال آن می‌رود که با اجرا شدن این طرح فارس به کویر شوره زار تبدیل شود و موقعیت آب و هوایی استان تا چند سال آینده تغییر خواهد کرد. هرچند که بر اساس نظر کارشناسان، میزان کمبود آب در مناطق مختلف کشور با یکدیگر تفاوت داشته و تنها تغییرات اقلیمی عامل خشک‌سالی کشور نبوده و فعالیت‌های انسانی و مصرف بی‌رویه آب به‌خصوص حفر چا‌های عمیق و نیمه‌عمیق در بخش کشاورزی این روند را تسریع کرده،‌ اما همین اقدامات انسانی، مردم مناطق مرکزی کشور را بیشتر با این مسئله درگیر کرده است.
به عقیده رئیس مرکز پژوهش‌های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز، انتقال آب خلیج فارس به استان بدون مطالعات دانشگاهی امری غیرعلمی است؛ زیرا ضرورت دارد برای انتقال آب از هر نقطه مطالعات علمی و اجتماعی انجام شود؛ زیرا انتقال آب خلیج فارس در آینده منطقه کویری را به دنبال خواهد داشت.
محمد جعفر ناظم السادات در گفت‌وگو با خبرنگار شیرازنوین، با اعلام اینکه اقدام به بهره برداری از آب دریا در آینده با مشکلات زیست‌محیطی روبه‌رو خواهد بود، می‌افزاید: چنانچه سرمایه‌گذاری‌های لازم انجام و توجه مسئولان به پیش بینی وضعیت آب و هوا جلب شود، بی شک میزان آگاهی و دانش محققان، جهش قابل توجهی خواهد داشت که این امر رونق اقتصادی در عرصه کشاورزی را به دنبال دارد. این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه در شرایط فعلی هر لیتر آب برای استان بسیار سرنوشت ساز است، اضافه می‌کند: باید توجه افراد جامعه را به اهمیت منابع آبی بیشتر کنیم تا بتوانیم در امر صحیح بهره وری از آب اقدامات ارزنده ای انجام دهیم.
ناظم السادات با اشاره به اینکه تأمین آب سالم برای جمعیت شهرها هم اکنون یکی از نگرانی‌های بزرگ پیش روی دولت‌هاست، افزود: در حال حاضر سطح آب در چاه‌هایی که برای تأمین آب شهرها استفاده می‌شود، با افت فراوانی روبه‌رو بوده و انتقال آب از دیگر حوزه‌ها نیز اقدامی حساس است. رئیس مرکز پژوهش‌های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز با تأکید بر اینکه استفاده از توان علمی دانشگاه برای این امر مهم ضروری و کارآمد است، می‌گوید: با نگرش بیشتر به محیط زیست باید از همه ظرفیت‌های موجود در منطقه استفاده کنیم تا با پایداری محیط زیست، تصمیمات عمرانی و آبادانی به بهترین شکل اجرایی شود. وی با بیان اینکه شیرین کردن آب‌های خلیج فارس و ارسال آن به درون لوله‌های آب، راه‌گشای کمبود آب در ایران نیست، افزود: انجام چنین اقدامی بدون مطالعات علمی، شوری و افزایش گرما در آب‌های خلیج فارس و تغییر اتمسفر در منطقه را به همراه خواهد داشت و این اقدام کاری بیهوده به نظر می‌رسد. وی در خطاب به نماینده شیراز که برای انتقال آب از خلیج فارس تلاش می‌کند، گفت: به نظرات علمی اساتید دانشگاهی که سال‌ها برای این رشته خون دل خورده اند، توجه کنید که این موضوع هیچ پایه علمی ندارد و نتیجه آن هدررفتن سرمایه ملی است.
وی با اشاره به اینکه در بحث شیرین کردن و انتقال آب دریا گفته مى‌شود که آب‌شیرین‌کن‌هاى کشورهاى جنوبى خلیج فارس از چند دهه پیش استخراج آب‌هاى خلیج فارس را آغاز کرده‌اند، گفت: این موضوع مطرح مى‌شود که نزدیک به 50 درصد آب‌شیرین‌کن‌هاى جهان از سوى این کشورها راه اندازى شده است و چنانچه کوتاه بیاییم، سهم خود را از این آب‌ها از دست مى‌دهیم.
ناظم السادات ادامه داد: بدون در نظر گرفتن نقش سازنده خلیج فارس در بارش زایى و پیکربندى سامانه‌هاى هواشناسى رسیده به ایران، مى‌خواهیم دنباله‌رو کشورهاى عربى باشیم که سامانه بارشى چندانى از خلیج فارس دریافت نمى‌کنند.
رئیس مرکز پژوهش‌های جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز به اهمیت چرخه زیست محیطی خلیج فارس اشاره کرد و افزود: ایران بیشترین بهره بردار از سامانه بارش زایى خلیج فارس است. ضروری است محیط زیست منطقه را حفظ کنیم؛ زیرا اگر بدون برنامه و با شعار براى شیرین کردن آب به سوى خلیج فارس یورش ببریم، چند دهه دیگر ایرانیان نه از آبزیان دریا بهره چندانى دارند و نه خلیج فارس در بارش زایى ایران کارکرد پررنگى خواهد داشت.
این استاد دانشگاه از مسئولان گلایه مند شد و گفت: طی چند سال فعالیت، تاکنون ندیده‌ام که یک مسئولی تلفن بزند و بگوید آب و هوا در آینده چگونه است و مانند این است که آنها نیازی به پیش‌بینی احساس نمی‌کنند؛ در صورتی که تمام کشاورزان نیازمند هستند تا از چند منبع رسمی اطلاعات کسب کنند و بتوانند تصمیم درستی برای کشت بگیرند. پیش‌تر معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین آغاز عملیات لوله‌گذاری طرح آب‌رسانی خط انتقال آب خلیج فارس به استان فارس و احداث آب‌شیرین‌کن این طرح گفت: یکی از عوامل مهم توسعه انتقال آب و تأمین آب شیرین توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال در منطقه است که با تلاش‌های وزارت صمت این مهم در حال انجام می‌باشد. به عقیده وجیه‌الله جعفری، بدون ایجاد زیرساخت نمی‌توان انتظار توسعه داشت و با انتقال آب خلیج فارس به استان فارس، سرعت توسعه افزایش یافته، سرمایه‌گذار راحت‌تر جذب شده و تولید رونق بیشتری خواهد گرفت. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی