[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

واردات تقویت تولید است ، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، مصوبه مجلس برای واردات خودرو را مشوقی برای افزایش کیفیت و کمیت خودروهای داخلی ارزیابی کرد و گفت: واردات مدیریت شده موجب تنظیم بازار 
خودرو می‌شود.
به گزارش شیرازنوین به نقل از خانه ملت، حجت اله فیروزی درباره تصویب طرح سامان‌دهی صنعت خودرو در صحن مجلس، گفت: با این اصلاح، ایرادات شورای نگهبان به مصوبه قبلی مجلس دهم برطرف شد؛ یکی از ایرادات شورای نگهبان مغایرت مصوبه قبلی با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بود؛ در حالی که کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم برای جلوگیری از لطمه به تولید داخل پس از واردات خودرو، مقرر کرده هر ۶ ماه یک بار شورای رقابت و وزارت صمت، فاصله میان عرضه و تقاضای خودرو را احصا و به همان میزان اجازه واردات خودرو دهد.
نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی مطلب فوق را اینگونه تشریح کرد که اگر به طور مثال خودروسازان توانایی تولید یک‌میلیون دستگاه خودرو در سال را داشته باشند اما تقاضای بازار یک‌میلیون و ۲۰۰هزار دستگاه باشد، شورای رقابت اجازه واردات ۲۰۰هزار دستگاه خودرو را خواهد داد؛ بنابراین به تولیدکننده داخلی صدمه‌ای وارد نمی‌شود. وی با بیان اینکه در مصوبه مجلس بر صادرات خودرو تأکید شده، به این معنا که هر شخص حقیقی و حقوقی که بتواند خودروهای داخلی را صادر کند می‌تواند خودرو وارد کنند، ادامه داد: خودروسازان در جلسات مشترک با کمیسیون صنایع و معادن ادعا کردند که می‌توانند به کشورهایی مانند عراق، سوریه و افغانستان خودرو را صادر کنند؛ بنابراین امکان واردات از محل صادرات خودرو وجود دارد.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم مصوبه مجلس برای واردات خودرو را مشوق برای خودروسازان در جهت افزایش کیفیت و کمیت خودروهای تولید توصیف کرد و ادامه داد: به هر میزانی که خودروسازان بر تولید خودرو بیفزایند، شورای رقابت از تعداد خودروهای وارداتی می‌کاهد.
فیروزی تصریح کرد: با واردات خودرو بر اساس این مصوبه، تعهد ارزی برای کشور ایجاد نمی‌شود و ارز مورد نیاز از محل صادرات خودرو و کالاهای مربوط به آن تأمین خواهد شد. حتی اگر خودروسازان نتوانند با صادرات خودرو، ارز موردنیاز را تأمین کنند، می‌توان با منشأ ارز خارجی این امر را محقق کرد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه واردات مدیریت شده خودرو موجب تنظیم بازار می‌شود، افزود: با تأیید این مصوبه سرمایه‌هایی که پیش از این به سوی بازار خودرو روانه شده بود، به سوی سایر حوزه‌ها مانند تولید و ساخت مسکن و... هدایت خواهد شد. این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه مجلس در این مصوبه نگاهی به تقویت تولید و کیفی‌سازی داشت، تصریح کرد: اگر خودروسازان به دنبال صادرات باشند، باید کیفیت خودروهای تولیدی خود را افزایش دهند که این امر موجب تولید خودروهای به روز و موردپسند مردم می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی