[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۵
  • دوره جدید

ضیافت هنرمندان بر صحنه عاشورا، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی - گروه خبر
ششمین کنگره بین‌المللی شعر ایثار و زنان عاشورایی به میزبانی شیراز، سومین حرم اهل بیت(ع) آغاز به کار کرد.این مراسم صبح دوشنبه 29 شهریورماه با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی استان فارس در حرم مطهر شاهچراغ(ع) برگزار شد.
 جشنواره‌ای با محتوای معنوی
دبیر علمی ‌ششمین کنگره بین‌المللی ایثار و زنان عاشورایی در این مراسم گفت: این جشنواره با محتوایی فرهنگی و معنوی برگزار می‌شود و ۱۰ آذرماه پایان زمان ارسال آثار به ششمین کنگره بین‌المللی ایثار و زنان عاشورایی است. محمد مرادی با بیان این که این همایش با محورهای ایثار، شهیدان و امید به آینده و در قالب‌های کهن و سنتی، نو و نیمایی، شعر کودک و نوجوان، سرود، ترانه و تصنیف برگزار می‌شود، اظهار داشت:بخش ویژه محتوایی شامل خانواده‌های شاهد و ایثارگر و بخش ویژه زبانی شامل اشعار در محورهای موضوعی فراخوان به زبان‌های عربی و انگلیسی خواهد بود. این مسئول فرهنگی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه اختتامیه و نشست‌های احتمالی را تا قبل از نیمه دی ماه اعلام خواهیم کرد،گفت:علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را از ۲۹ شهریورماه به این کنگره ارسال کنند. وی در خصوص محورهای کنگره اظهار کرد: این کنگره با محورها و موضوعاتی از قبیل «ایثار، شهیدان و ایثارگران»، «ایثار و امید به آینده»، «ایثار، کودک و نوجوان»، «ایثار و ترویج ارزش‌های اخلاقی»، «ایثار، حجاب و نماز»، «ایثار، شهدای مدافع حرم و محور مقاومت» برگزار خواهد شد. مرادی افزود: محورهای «ایثار و مفاهیم عاشورایی و آئینی»، «ایثار، افزایش ضریب امنیت ملی»، «ایثار، ارتقای اخلاق عمومی ‌و شهروندی»، «ایثار، ارتقای سطح بینش عمومی»، «ایثار، مدافعان حوزه سلامت»، «ایثار، افزایش تاب آوری اجتماعی» و «ایثار، سبک زندگی ایثارگرانه» از دیگر موضوعات کنگره خواهد بود. وی اضافه کرد: شرکت در این کنگره برای همگان آزاد و رایگان است و محدودیت سنی و جغرافیایی ندارد و در ارزیابی آثار، اولویت با آثاری است که در جشنواره مشابه برگزیده نشده باشند. شاعران می‌توانند در هر بخش ۵ اثر به دبیرخانه کنگره ارسال کنند و دبیرخانه کنگره امکان برگزیده شدن هم‌زمان در دو بخش اصلی و ویژه را متناسب با شرکت‌کنندگان به رسمیت می‌شناسد.
 فارس کانون فرهنگی ایران
در ادامه این مراسم، دبیر ششمین کنگره بین‌المللی ایثار و زنان عاشورایی گفت:شعر در رأس ابزارهایی قرار دارد که می‌تواند انتقال فرهنگ را به عهده بگیرند. علی محمدی با اشاره به اینکه همه هنرمندانی که می‌توانند در این عرصه حضور داشته باشند، می‌توانند ورود پیدا کنند، گفت: شعر در رأس ابزارهایی قرار دارد که می‌تواند انتقال فرهنگ را به عهده بگیرند. وی با بیان این که چندین سال این کنگره در سطح ملی در تهران برگزار می‌شد، اظهار داشت: اعتقاد دارم اگر بناست کاری در حوزه شعر روی دهد، باید در شیراز و فارس روی دهد چرا که شیراز شهر علم و ادب است و مهد زندگی حافظ و سعدی بوده که همتا ندارند. معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان فارس با اشاره به اینکه یکی از راه‌هایی که در کشور برای انتقال فرهنگ از آن استفاده می‌شود، ابزارهای متعدد هنری است، تأکید کرد: این انتقال فرهنگ باعث تسری هم می‌شود. دبیر ششمین کنگره بین‌المللی ایثار و زنان عاشورایی با اشاره به اینکه همه هنرمندانی که می‌توانند در این عرصه حضور داشته باشند، می‌توانند ورود پیدا کنند، تأکید کرد: شعر در رأس ابزارهایی قرار دارد که می‌تواند انتقال فرهنگ را به عهده بگیرند. محمدی با یادآوری این مطلب که فراخوان کنگره شعر زنان عاشورایی را اعلام می‌کنیم، افزود: امسال با تصمیم شورای سیاست‌گذاری قرار شد کنگره ششم بین‌المللی برگزار شود. وی با اشاره به اینکه امسال این کنگره به صورت مشترک با سایر نهادهای فرهنگی برگزار می‌شود، اظهار کرد: هفته آخر دی ماه اختتامیه کنگره را خواهیم داشت، اگر تا آن زمان وضعیت به گونه‌ای بود که امکان حضور باشد، افراد در کنگره در شیراز حضور می‌یابند و اگر هم موضوع کرونا اجازه نداد می‌توان برنامه را به صورت حضوری و مجازی و یا کامل مجازی برگزار کرد. محمدی تأکید کرد: علاقه‌مندان برای ارسال آثار می‌توانند از طریق سایت «نوید شاهد» اقدام کنند.
 اهمیت نقش حضرت زینب(س)
در ادامه این مراسم، نایب رئیس شورای سیاست‌گذاری در بخش بین‌المللی شعر ایثار و زنان عاشورایی گفت:۲ کتاب پیرامون حضرت زینب (س) تولید شده که یکی از آن در زمان ششمین کنگره ایثار و زنان عاشورایی رونمایی می‌شود. فرحروز فاتحی با اشاره به اهمیت شعر در عرصه فرهنگ خاطرنشان کرد:شیراز جایگاه فعالیت‌های فرهنگی است و کنگره زنان عاشورایی چهار سال به صورت بین‌المللی برگزار شد. وی با اشاره به اینکه این کنگره در حوزه‌های مقاومت و تأثیر انقلاب اسلامی ‌در سایر کشورهای منطقه برگزار شده است، اضافه کرد: در کنگره قبلی بحث حضرت زینب (س) در نظر بود و امسال بخش و جایزه ویژه پیرامون حضرت زینب (س) در نظر گرفته شده است. فاتحی افزود: 2 کتاب پیرامون حضرت زینب (س) تولید شده و یکی رونمایی و دیگری در زمان کنگره رونمایی می‌شود.
 شرایط عمومی‌ شرکت در فراخوان
تکمیل فرم و ارسال اثر به معنای پذیرش تمامی‌شرایط و مقررات این کنگره خواهد بود. در ارزیابی آثار، اولویت با آثاری است که در جشنواره‏‌های مشابه برگزیده نشده باشند. شرکت در این کنگره برای همگان آزاد و رایگان است و محدودیت سنی و جغرافیایی ندارد. دریافت آثار تنها از طریق سایت کنگره امکان‌پذیر است و برای این منظور باید در سایت کنگره «پایگاه خبری نوید شاهد» یا به نشانی fars.navideshahed.com ثبت نام و آثار خود را در بخش مشخص ‏شده بارگذاری نمایید. از نظر برگزار کننده، ارسال کننده‌ اثر مالک اثر شناخته می‌شود. هرگونه مسئولیت پاسخگویی به پیامدهای حقوقی ناشی از آن با ارسال کننده‌ اثر خواهد بود. ارسال کننده اثر با شرکت در این کنگره، حق هرگونه استفاده از اثر ارسالی را با حفظ حقوق معنوی ارسال کننده به دبیرخانه‏ کنگره بین‌المللی شعر ایثار و زنان عاشورایی واگذار می‌کند.در تمامی ‌بخش‌‏های کنگره، همه آثار راه یافته به مرحله‏‏ نهایی، گواهی شرکت دریافت خواهند کرد؛ همچنین آثار برگزیده و شایسته‏ تقدیر، در مجموعه منتخب کنگره منتشر خواهند شد. تصمیم‌گیری درباره‏ موارد پیش‌‏بینی ‌نشده، بر عهده دبیرخانه‏ کنگره خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی