[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۷
  • دوره جدید

حقابه کشاورزان فارس سابقه تاریخی دارد، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مدیرکل محیط زیست فارس با بیان اینکه کشت برنج در بالادست حوزه آبی براساس مصوبات قانونی در خارج از شمال کشور ممنوع شده است، عنوان کرد: سال گذشته هیچ استانی اجازه کشت برنج نداشت و از سال گذشته مجلس براساس قانونی که تصویب کرد اختیار کشت یا عدم کشت را به کارگروه سازگاری با کم آبی سپرد و در استان فارس براساس تصمیم کارگروه کشت برنج در استان ممنوع اعلام شد.
حمید رضا ظهرابی در بازدید خبرنگاران از منطقه حفاظت شده تنگ بستانک در خصوص کشت برنج در این منطقه گفت: گرچه در کارگروه سازگار با کم آبی تصویب شد که کشت برنج در استان فارس اتفاق نیفتد اما در طول چند سال گذشته افزایش کشت برنج را در بالادست حوزه آبخیز طشک و بختگان شاهد بودیم که این موضوع تأمین منابع آب را برای پایین دست با مشکل مواجه کرد. وی با اشاره به اینکه تغییر کاربری در بین سد ملاصدرا و درودزن خیلی اثرگذار است و زمانی که سد ملاصدرا احداث شد هدف کنترل سیلاب بود، یادآور شد: اما در حال حاضر از آب سد برای کشاورزی استفاده می‌شود و توسعه کشاورزی در بالادست حوزه سد ملاصدرا یکی از آسیب‌هایی است که زندگی مردم را در پایین دست تحت تأثیر قرار داده است و کشاورزی آن‌ها در حال از بین رفتن است. ظهرابی تصریح کرد: این درحالی است  که از نظر تاریخی، کشاورزان از گذشته حقابه داشتند و با این وضعیت معیشت خود را از دست می‌دهند.
مدیرکل محیط زیست فارس با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین هدف این بود که تحولات بالادست و مصرف آبی که در بالادست است را ببینیم و شرایط دیده شود اما این اتفاق رخ نداد، تصریح کرد: این موضوع منجر به کشت زیاد و بی‌سابقه برنج در منطقه شده است. ظهرابی با بیان اینکه در طول سالهای ۹۸ ، ۹۹ و سال جاری مداوم افزایش کشت برنج در بالادست داشته‌ایم ابراز کرد: این درحالی است که براساس قوانین باید کشت برنجی نداشته باشیم و در کارگروه سازگار با کم آبی در استان موضوع عدم کشت برنج در فارس تصویب شد اما برخلاف آن عمل شد. وی افزود: کشت سنتی و غرقابی همیشه بوده است و تغییر کشت مطرح بوده است اما مورد پذیرش کشاورزان واقع نشد.
ظهرابی همچنین در رابطه با سلامت غذایی کشت برنج نیز گفت: سلامت غذایی برعهده دانشگاه علوم پزشکی است و باید نمونه‌برداری و آنالیزکنند و در مورد محصول برنج هم در کشت‌های متراکم و دارای تکرار سالیانه افزایش غلظت فلزات سنگین در اراضی کشاورزی، محصولات و باقیمانده سموم را داشته باشیم که طبیعی است و افزایش مصرف کود شیمیایی فلزات سنگین و مصرف سموم آلایندگی را به همراه دارد.
 افزایش ۴ برابری کشت برنج 
مدیرکل محیط زیست فارس با اشاره به اینکه حدود ۳۱ هزار هکتار از اراضی استان فارس به کشت برنج اختصاص داده شده است، تصریح کرد: این درحالی است که از ۸ هزار  هکتار کشت برنج به این میزان رسیده است. به گفته ظهرابی، این شرایط درحالی است که ۴۰ درصد  آب کم شده است  اما سطح زیر کشت برنج زیاد شده است و کشت ممنوع است.
وی با اشاره به اینکه مدیریت بخشی و بخشی‌نگری یکی از چالش‌های اصلی مدیریت در این حوزه است و همه آثار و پیامدها در حوزه محیط زیست و ... این است که هر بخشی به دنبال پیشبرد اهداف خود است، عنوان کرد: بخش کشاورزی همین الآن هم  دنبال این است که سطح زیرکشت را افزایش دهد و حتی آن‌قدر تلاش برای رشد کشاورزی دارند و در بالا دست به بهای اینکه درپایین دست کشاورزی از بین برود، توسعه می‌دهند. ظهرابی خاطرنشان کرد که این موضوع اثر مستقیم کاری است که مسئولان انجام داده‌اند و در  اطراف طشک، بختگان و... به جای اینکه شیب دشت‌ها به سمت تالاب باشد از تالاب به سمت دشت است و این یعنی که سفره آب‌های زیرزمینی در حال شور شدن است و شورشدن آب نی‌ریز، بختگان، طشک ،خرامه و... با این حالت کشاورزی آن‌ها تا ۱۰ سال آینده از بین می‌رود.
وی تأکید کرد که اگر اصلاح توسعه و توسعه پایدار نداشته باشیم آینده خوبی برای نسل آینده نداریم و  مشکلات اساسی در الگوی کشت، نبود قانون بازدارنده است که کشاورز را ملزم کند از قانون استفاده کند و با سیاست گذاری قیمت نهاده کشاورزی و سوبسید  دادن به محصولات، کشاورزان را به تغییر الگوی کشت تشویق کنند. ظهرابی معتقد است که  مصوبات صورت گرفته در حوزه عدم کشت برنج بیشتر درحد توصیه است و کمتر در واقعیت اتفاق می‌افتد و سود کشاورز عامل اصلی کشت برنج است.
 طرح تحقیقاتی نجات بختگان هنوز به نتیجه نرسیده است
مدیرکل محیط زیست فارس همچنین در مورد وضعیت تالاب بختگان  و طرح تحقیقاتی نجات بختگان گفت:  طرح مدیریت زیست بومی  با مشارکت مردم و دستگاه‌های دولتی و مراکز تحقیقاتی مصوب شد و جهت اجرایی شدن باید به سمت طراحی پروژه‌های عملیاتی  برود و دانشگاه شیراز به عنوان دبیرخانه این طرح انتخاب شد و باید منتظر نتیجه از سوی دانشگاه باشیم. 
ظهرابی همچنین در رابطه با سایت دفن زباله در نزدیکی بختگان توضیح داد: این سایت هزار و ۶۰۰ متر از محدوده تالاب فاصله داشت و کنار بخشی بود که به سمت تالاب می‌رفت که به دلیل بحث آب زیرزمینی و عمق آب اظهارنظری شد و درخواست توقف شد و درحال بررسی مکان جایگزین هستیم.
وی افزود: در خصوص جاده هم این جاده قدیمی است و از قبل بوده که تعریض شده است  و ارزیابی زیست محیطی دارد و کنار تالاب است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی