[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۲
  • دوره جدید

آغاز مهاجرت زنبورها به گرمسیر ، روزنامه شیراز نوین

جهرم، فسا، فیروزآباد، کازرون، نورآباد، داراب، میمند، بوشهر و گچساران 
آماده مهاجرت زنبورستان‌ها می شوند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سپیدان گفت: برداشت عسل و سایر تولیدات زنبورستان‌ها در سال جاری از نیمه ماه گذشته آغاز شده است و تا اواخر شهریورماه ادامه دارد.به گزارش شیراز نوین به نقل از روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان سپیدان، مهدی نصیری از تولید 400 تن عسل در این شهرستان خبر داد و گفت: برداشت از این زنبورستان‌ها منجر به تولید سایر محصولات از جمله 500 کیلوگرم گرده، 500 گرم زهر، 40 کیلوگرم ژل رویال، ده کیلوگرم بره موم و ده تن موم نیز شده است.
وی، با اشاره به موقعیت خاص جغرافیایی این شهرستان و برخورداری آن از طبیعت گل‌آور کوهستانی و رویش شکوفه‌های بهاری در باغات، اظهار کرد: این شهرستان از مهمترین مناطق ییلاقی برای پرورش زنبور عسل در استان می‌باشد و هر ساله تعداد زیادی از زنبورداران در این شهرستان مستقر می‌شوند.
این مقام مسئول تصریح کرد: در بهار امسال470 زنبوردار در شهرستان سپیدان مستقر شده‌اند که با اخذ مجوز استقرار، 46 هزارکلنی زنبور عسل توسط این بهره‌برداران آماده برداشت شده است.
به گفته وی، عمده این زنبورستان‌ها در بخش مرکزی و مابقی در بخش همایجان شهرستان و اغلب درحاشیه باغات، مزارع و مراتع، مستقر می‌شوند.
نصیری با بیان اینکه در سال جاری 80 درصد زنبورداران، بومی و 20 درصد، غیربومی و مهاجر بوده‌اند، تأکید کرد: تمامی کندوها مدرن و عسل تولیدی از آن‌ها از گل‌های گون و آویشن به عمل آمده است. 
او افزود: این زنبورستان‌ها با پایان برداشت به مناطق گرمسیر استان و سایر استان‌های هم جوار از جمله جهرم، فسا، فیروزآباد، کازرون، نورآباد، داراب، میمند، بوشهر و گچساران مهاجرت می‌کنند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی