[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۱
  • دوره جدید

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس: آموزش‌وپژوهش دوشادوش یکدیگر حرکت کنند، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس گفت: آموزش و پژوهش دوشادوش یکدیگر حرکت کنند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در بازدید از مجتمع آموزشی فنی و حرفه‌ای امیرکبیر و گالری‌های «هان»، «سروناز» و آموزشگاه تازه‌تأسیس نقاشی «کاردک» شیراز گفت: اتفاق‌های مثبت و مؤثر در هنر و علم زمانی رخ می‌دهد که حوزه آموزش و پژوهش دوشادوش یکدیگر حرکت کنند. بهزاد مریدی در بازدید از مجتمع آموزشی فنی و حرفه‌ای امیرکبیر، بر ضرورت تعامل همه‌جانبه‌ آموزش و پژوهش تأکید کرد. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با بیان این نکته که اتفاق‌های مثبت و مؤثر در هنر و علم زمانی رخ می‌دهد که حوزه آموزش و پژوهش دوشادوش یکدیگر حرکت کنند، تصریح کرد: متأسفانه در کشورهای جهان سوم فاصله بسیاری بین حوزه عمل و نظر وجود دارد و این رویداد، اتفاق ناگواری است.
مریدی افزود: در بسیاری از کشورهای جهان فضای دانشگاه و صنعت به هم پیوند خورده است و حتی این اتصال را به پارک‌های فن‌آوری گره زده‌اند که منجر به شکوفایی صنعت و درنتیجه پیشرفت فنی شده است.مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در ادامه این بازدید بیان داشت: گفتار زیبا از ذهن زیبا بر می آید و ذهنیت زیبا نهایتاً منجر به خلاقیت و عمل می شود.
در این بازدید، ‌امیر پرورش، ‌مدیریت مجموعه فنی و حرفه‌ای امیرکبیر اذعان داشت: تجربه‌ دیگر کشورها در حوزه صنعت نشان داده است که هنر و صنعت از یکدیگر جدا نیستند و بسیاری از کمپانی‌های بزرگ جهان را هنرمندان اداره می‌کنند و مهندسان، ایده‌ آنان را عملی می‌کنند؛ بدین‌ترتیب هیچ کاری جاذبه ندارد، جز آنکه هنر در آن دمیده شده باشد.
 امیر پرورش که تاکنون موفق به ثبت چندین اختراع در سطح جهانی شده است، می‌گوید: زندگی من به گونه‌ای بوده است که توانسته‌ام با تلاش و پشتکار به خواسته‌هایم جامه‌ عمل بپوشانم. سودای من این است که نخل طلای کن را ببرم و هم‌اکنون برای کاندیداتوری نوبل سال ۲۰۱۹ مدارک خود را به همراه پژوهش‌های صورت گرفته به آن آکادمی ارسال کرده‌ام.
وی با بیان این نکته که مهارت‌آموزی لازمه‌ زندگی در دنیای مدرن است،‌ می‌گوید: دوست دارم روزی با مهارت‌آموزی بتوانم در جامعه پویایی و نشاط  ایجاد کنم و به جوانان اعتماد به نفس دهم تا آن‌ها را راغب کنم که فرهنگ کار و تلاش را یاد بگیرند. مجتمع آموزشی فنی و حرفه‌ای امیرکبیر در فضای آموزشی ۱۲۰۰مترمربع در سه طبقه با رعایت آخرین استانداردهای آموزشی در سال ۱۳۸۶ تأسیس شده است و به استناد شیوه رتبه‌بندی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، مجوز به اخذ رتبه درجه یک اعتبارسنجی در بین آموزشگاه‌های سراسر کشور شده است.
نمایشگاه «استعاره» در گالری «هان»
بهزاد مریدی در ادامه بازدید خود، به گالری «هان» رفت. گالری هان میزبان نمایشگاه «استعاره»، نقاشی‌های مریم جاویدی است. جاویدی در خصوص مجموعه یادشده می‌گوید: در همه‌ نقاشی‌ها از نقش گاو به‌گونه‌ای بهره برده شده است، زیرا گاو در ایران باستان مظهر باروری بوده‌؛ ولی در دنیای انسان معاصر وجهه‌ای دوسویه یافته و گاه از آن به بدی یاد می‌شود.
وی در آثار خود از فرمول و تصاویر انتزاعی بهره برده است و معتقد است: درگیری‌های زندگی روزمره باعث شده آدمی سنت را کاملاً‌ فراموش کند و به دنیای انتزاعی و جدید روی آورد. نمایشگاه استعاره که آثاری پست‌مدرن را دربر می‌گیرد و با استفاده از کولاژ، مصرف‌گرایی را نقد می‌کند تا ۲۷ اردیبهشت ماه در گالری هان برپاست.
نمایشگاه «سلام» به نفع بیماران اچ آی وی 
در ادامه، بازدیدی از نمایشگاه عکاسی «سلام» که به نفع بیماران اچ آی وی در گالری سروناز برپاست نیز انجام شد. این نمایشگاه که آثار عکاسی محمدامین پوراسکندریان را دربر می‌گیرد، پیش از این در گالری شیرین به نمایش درآمده بود. پوراسکندریان گفت عواید حاصل از این نمایشگاه نیز صرف آموزش و پیشگیری از ایدز می‌شود.
آموزشگاه نقاشی «کاردک» افتتاح شد
در ادامه این بازدید‌ها، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، آموزشگاه نقاشی «کاردک» را افتتاح کرد. مریدی با تأکید بر اهمیت نگاه خلاقانه در حوزه آموزش، بیان داشت: به نظر می‌رسد حوزه تجسمی یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که می‌تواند در زندگی امروز، حتی در حوزه‌ درمانی نیز نقش بسزایی داشته باشد و چه بهتر که ازطریق آموزش در سطوح پایین، آرام‌آرام شکل گیرد. وی ادامه داد: امروز در تمامی حوزه‌ها بهترین روش تدریس، شیوه به‌گزینی است که نشأت‌گرفته از نگاه خلاقانه است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ضمن ارزشمند خواندن حوزه تجسمی گفت: زمانی که ذهن عاری از خلاقیت شود، کلیشه حاکم می‌شود که به هیچ وجه برای آینده فرزندانمان خوشایند نخواهد بود.
وی با بیان این نکته که باید عمیق اندیشیدن را آغاز کنیم، اذعان داشت: موسیقی‌درمانی، تئاتردرمانی و امروز حوزه نقاشی‌درمانی، طبیعتاً می‌تواند اتفاقی بسیار مؤثر باشد و من خوشحالم که آموزشگاه‌های نقاشی و نگارخانه‌های ما روز به روز فزونی می‌گیرد؛ ولی نباید از یاد برد مهم‌تر از این اتفاق‌ها، باید با نگاهی مخاطب‌شناسانه به این حوزه تخصصی‌تر بنگریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی