[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

کیسه صفرا چه کاری انجام می‌دهد؟، روزنامه شیراز نوین

فوق تخصص گوارش گفت: مواد صفراوی در انباری که به‌نام کیسه صفرا وجود دارد وارد روده می‌شود و هضم و جذب غذا را آسان می‌کند.
به گزارش مشرق، ایرج خسرونیا، فوق تخصص گوارش و کبد، درباره «فعالیت کیسه صفرا و چگونگی دفع سنگ کیسه صفرا»،گفت: برای هضم چربی و برخی غذاها مواد صفراوی لازم است. وی ادامه داد: بنابراین مواد صفراوی در انباری که به‌نام کیسه صفرا وجود دارد وارد روده می‌شود و هضم و جذب غذا را آسان می‌کند. اما در افرادی که کیسه صفرا را بر می‌دارند انباری وجود ندارد و صفرا وارد روده می‌شود.
این فوق تخصص گوارش و کبد یادآور شد: بنابراین ممکن است در هضم و جذب غذا مشکلاتی به وجود آید. در بسیاری افراد سنگ کوچکی در صفرا وجود دارد اما مشکلی نبوده و نیاز به عمل جراحی نیست اما اگر تعداد سنگ زیاد باشد تورم و التهاب ایجاد می‌کند.
خسرونیا افزود: ممکن است یکی از سنگ‌ها حرکت کرده و در مجرای صفراوی برود و درد و یرقان ایجاد کند. البته اکنون با وسائلی می‌توان بدون نیاز به عمل جراحی این سنگها را در آورد. 
وی تصریح کرد:اما اگر کیسه صفرا ملتهب و عفونی شود باید کیسه صفرا را در آورد. فرد باید بعد از آن از خوردن چربی زیاد خودداری کند و رژیم غذایی مناسب داشته باشد و کم غذا بخورد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی