[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۲
  • دوره جدید

شیوع کرونا در برهوت خرافات، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره: 
خرافات محصول نادانی و ساده لوحی بشر است. همیشه افراد جاهلی وجود دارند که تحت تأثیر باورهای موهوم قرار گرفته و در شرایط درماندگی و استیصال به اعمالی تن می‌دهند که موجبات گرفتاری بیشتر خود و سایر مردم را پدید می‌آورند. آنها با به فراموشی سپردن مبانی علمی و ارزشی، چالش‌هایی که با آنها دست به گریبان هستیم را دوچندان می‌کنند. بیماری کرونا یکی از مواردی است که به رشد خرافات در جوامع دامن زد تا نشان دهد نسل بشر با وجود همه پیشرفت‌هایی که در حوزه‌های مختلف داشته، هنوز از مرداب خرافه رهایی نیافته است.
تجویز نسخه‌های انزجاربرانگیز
با مستولی شدن بیماری کرونا بر شهرها و روستاهای ایران، بازار خرافات هم گرم شد و هر روز یک نسخه غریب و چندش آور برای درمان کووید 19 مطرح گردید. از نوشیدن و استحمام با ادرار شتر گرفته تا یک نفس عمیق از عنبرنسا؛ از داستان کریه و مضحک روغن بنفشه تا درمان با نمک دریا و نیش‌های دردناک زنبور. اما نسخه‌های درمانی سودجویان به ادرار شتر و عنبرنسا ختم نشد و در عصر علم و تکنولوژی کار به حمام با فوضولات حیوانات هم رسید!
به موازات این تجویزهای ابلهانه، متأسفانه در برهه‌ای شاهد پیشی گرفتن قربانیان مشروبات الکلی از درگذشتگان کرونا هم بودیم. آنها با روی‌گردانی از توصیه‌های پزشکان، بر این باور بودند که مشروبات الکلی در بدن انسان نقش ضدعفونی داشته و همانند یک پادتن مؤثر در برابر میکروب‌ها قدرت نمایی می‌کند و این ویروس مرگ‌بار را سرنگون خواهد کرد. این باور ساده لوحانه و ارزش ستیزانه سبب شد تا قبل از آنکه قربانی بیماری کووید 19 شوند، به دلیل استفاده از مشروبات الکلی رهسپار دیار باقی گردند.
متأسفانه پیشینه افکار خرافی در بسیاری از کشورها به درازای تاریخ است و همیشه سودجویانی وجود داشته‌اند که با اشاعه افکار نادرست، درآمدهای هنگفت و آلوده به جیب زدند. به موازات این شیادان، همیشه مردمانی خردمند، متخصص و ایثارگر وجود داشته اند که با روشنگری حیله‌های آنها را نقش بر آب کرده و در برابر خرافه قد علم کرده اند. کادر درمان در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی کرد تا از شیوع باورهای خرافی در جامعه جلوگیری کند و با جان‌فشانی‌های شبانه روزی، مبتلایان را از مرگ رهانیده و آنها را به آغوش گرم خانواده بازگرداند.
جهاد برای واکسیناسیون عمومی
حال با پشت سر گذاشتن پنج پیک جان‌فرسا از کرونا و با تجربه کردن همه سویه‌های جهانی آن در ایران، می‌توانیم به روزهای پیش رو با امیدواری بنگریم. پس از درگذشت هزاران نفر از ایرانیان، اکنون روند واکسیناسیون شتاب گرفته و مراکز شبانه روزی تزریق واکسن به دنبال ایمن سازی جامعه هستند. به طور حتم این تلاش‌ها در آینده نزدیک به بار خواهد نشست و در صورت تداوم روند تولید و واردات واکسن با موج خفیفی از بیماری در مرحله ششم روبه‌رو خواهیم شد.
در کلان‌شهر شیراز مراکز بزرگ واکسیناسیون شبانه‌روزی راه اندازی شده است و هر روز بیش از ده مرکز در اقصی نقاط شهر به مردم خدمت رسانی می‌کنند. سن تزریق واکسن هم به دانش آموزان رسیده و با این روند دیگر هیچ بهانه ای برای روی‌گردانی از واکسیناسیون علیه بیماری کرونا پذیرفته نیست.
 ورود شهرداری به کارزار واکسیناسیون
در همین زمینه شهردار شیراز از اختصاص سه دستگاه اتوبوس شهرداری شیراز، به طرح واکسیناسیون سیار کرونا در مناطق محروم و کم‌برخوردار خبر داد.سیداحسان اصنافی با اشاره به لزوم تسریع در روند واکسیناسیون کرونا در شیراز اظهار داشت: با توجه به تأثیر مثبت واکسن در روند شیوع بیماری، باید در تزریق واکسن به گروه‌های هدف تسریع شود. وی واکسیناسیون را مهم‌ترین ابزار برای مقابله با کرونا دانست و گفت: در حالی‌ که مردم از محدودیت‌های درازمدت کرونایی به ستوه آمده‌اند و اقتصاد خانوار در خطر شدیدی قرار گرفته است، موضوع واکسیناسیون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شهردار شیراز از لزوم کمک و همراهی مدیریت شهری برای تسریع در روند واکسیناسیون کرونا در شیراز گفت و افزود: سه دستگاه اتوبوس مگاترانس سه محور شهرداری شیراز به منظور اجرای طرح مشترک واکسیناسیون سیار کووید 19، در اختیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز قرار گرفته است.به گفته اصنافی، این اتوبوس‌ها مناسب‌سازی و به امکانات لازم برای واکسیناسیون تجهیز شده است تا به منظور واکسیناسیون کرونای ساکنان مناطق محروم و کم برخوردار شهر شیراز مورد استفاده قرار گیرند. هزینه تجهیز و مناسب‌سازی هر اتوبوس دومیلیارد ریال بوده است.
 گلایه از سهل‌انگاری در واکسیناسیون
اما نکته نگران کننده در این است که هنوز اقشاری از جامعه اهمیت پادتن‌های کرونا را درک نکرده و به اهمیت آن پی نبرده اند. در همین زمینه رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز سهل انگاری و عدم تمایل برخی از شهروندان در مراجعه به مراکز واکسیناسیون را به منزله هشداری برای تهدید سلامت عمومی جامعه می‌داند.
دکتر «مهرزاد لطفی» افزود: این روزها شباهت بسیاری به روزهای دفاع مقدس دارد و مدافعان سلامت با لباس دیگری در پوشش سفید مقابل دشمن نامرئی مشغول به مقابله با بیماری منحوس کرونا هستند. او با بیان اینکه مدافعان سلامت با دفاع شبانه روزی و بی وقفه در مراکز بهداشتی و درمانی در حال خدمت رسانی و نجات جان مردم هستند، از تلاش شبانه روزی و ایثارگرانه تمامی کارکنان مجموعه سلامت به ویژه کارکنان خط مقدم مبارزه با کرونا در حوزه بهداشت و درمان تقدیر کرد. او در بخش دیگری از مراجعه نکردن برخی افراد به مراکز واکسیناسیون گلایه کرده و از مردم می‌خواهد تا ضمن رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و پرهیز از حضور در تجمعات، در صورتی که تاکنون واکسن علیه ویروس کرونا را دریافت نکرده اند، در نخستین فرصت با مراجعه به مراکز واکسیناسیون، ضمن حفظ سلامت خود در برابر این بیماری، در تأمین سلامت عمومی جامعه سهیم شوند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بررسی آخرین وضعیت کرونا در استان فارس گفت: با توجه به آمار بالای ورودی جدید به بیمارستان‌های برخی از شهرستان‌های استان در طی روزهای اخیر، مهم‌ترین راهکار برای مقابله با وضعیت موجود، کاهش زمینه‌های ابتلا به بیماری است.
 علوم سنتی تابع علم هستند
در حالی که بازار موهومات و خرافات بر گسترش بیماری و عوارض ناشی از آن در جامعه دامن می‌زنند، باید مبانی ارزشمند طب اسلامی و طب سنتی را جدا از باورهای خرافاتی دانست. انجمن علمی طب سنتی ایران در این زمینه طی بیانیه ای می‌گوید: اولویت اصلی برای مقابله با بیماری کرونا رعایت توصیه‌‌های علمی است. فاصله گذاری اجتماعی، حفظ بهداشت فردی و اجرای تمامی پروتکل‌ها نقش مؤثری در مهار بیماری کرونا خواهد داشت.
البته در بخش درمان به وسیله آموزه‌های طب سنتی هم مطالعات گسترده ‌ای در همه کشورهای جهان از جمله ایران در حال انجام است که اخبار آن در محافل علمی شنیده می‌‌شود. بر اساس اعلام انجمن علمی طب سنتی ایران، در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی و مکمل، ٦٧ طرح مطالعاتی کارآزمایی بالینی اکنون در مراحل مختلف ازمایش هستند که برخی از آنها به اتمام رسیده و شاهد پیشرفت‌‌های چشمگیری در این حوزه هستیم.
 رمال‌ها به میدان کرونا می‌آیند
اگر از بافت فرسوده و محورهای تاریخی شیراز عبور کنیم، با تعداد زیادی رمال روبه‌رو خواهیم شد که برای هر درد جسمی و روحی نسخه ای می‌پیچند. گروهی از آنها خیابانی هستند و در کنار کوچه‌ها و خیابان‌ها طلسم‌ها را باطل می‌کنند(!) و شماری دیگر در خانه‌ها و بیغوله‌ها به سرکیسه کردن افراد ساده لوح مشغول‌اند. با دختران دم بخت به قبرستان می‌روند و با چال کردن چند استخوان حیوان در یک قبر قدیمی، وردی برای باز کردن بخت او زمزمه می‌کنند. چند کلمه به زبان عجیب و غریب را روی کاغذ کاهی نوشته و در محلول سرکه و آبلیمو می‌خوابانند تا طلسم بخت او را باز کنند. برای افزایش عاطفه و محبت هم نسخه‌های زیادی دارند و هر روز خزعبلاتی را به افرادی که به خرافات باور دارند، عرضه می‌کنند.
آنها برای مبتلایان به بیماری کووید 19 هم نسخه ای دارند. یکی از این رمالان به مشتری اش می‌گوید: همه مبتلایان ماسک زده بودند. اگر فایده ای داشت که این همه نمی‌مردند. کرونا آنقدر کوچک و مکار است که به راحتی از ماسک عبور کرده و ماسک به جز تنگی نفس و سرگیجه هیچ ثمری ندارد. من سال‌هاست که در این جا می‌نشینم و تا به حال هم به کرونا و سرماخوردگی و هیچ بیماری دیگری مبتلا نشدم. این فالگیر کذاب با آب و تاب ادامه می‌دهد: مخلوط آب‌لیمو و پودر لیمو عمانی و آب نمک و جوش شیرین را سه بار در دهان و دماغت بریز و از 
کرونا نترس!
این شیاد خیابانی در ادامه می‌گوید: اگر واکسن بزنی زود می‌میری. نرخ آنها از 10هزار تومان تا 50میلیون تومان متغیر است و متأسفانه هیچ‌وقت بدون 
مشتری نمی‌مانند.
 از نیش زنبور تا عنبرنسا
یکی دیگر از مواردی که برای درمان کووید 19 مطرح شد، نیش زنبور عسل بود. در همین زمینه انستیتو پاستور ایران -با سابقه طولانی در تحقیقات علمی- درباره این موضوع اعلام کرد: اخیراً فیلم کوتاهی در خصوص تأثیر نیش زنبور عسل برای درمان کرونا منتشر شده که هیچ ریشه علمی ندارد. تأثیر هر دارو باید پس از بررسی در شورای پژوهشی مراکز تحقیقاتی و دریافت مجوز از کمیته‌های اخلاق پزشکی صورت گیرد. تا زمانی که نتایج احتمالی مطالعات به تأیید مراجع ذی صلاح نرسد، روش‌‌های درمانی با نیش زنبور مورد تأیید نیست و توصیه نمی‌‌شود. سپس بازار خرافه‌‌ها به نمک دریا رسید. فردی که در یک برنامه زنده تلویزیونی ادعا می‌کند مردم به جای استفاده از ماسک، نمک بخورند؛ آن هم در شرایطی که بیماری فشار خون یکی از بیماری‌‌های تهدیدکننده جان ایرانیان محسوب می‌شود و هرساله هزاران قربانی می‌گیرد. 
رئیس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره این حاشیه‌‌ها گفت: متأسفانه تا وقتی که داستان کرونا ادامه دارد، بازار این خرافه‌ها و موهومات هم ادامه خواهد داشت. هر روز فردی در فضای مجازی پیدا می‌شود که موضوع تازه‌‌ای را مطرح می‌کند و می‌گوید که اگر افراد از این ماده غذایی استفاده کنند، در برابر ابتلا به ویروس کرونا مصون خواهند بود؛ در حالی که نتایج همه ادعاهای مطرح شده باید به صورت علمی ثابت شود. حسین رضایی زاده می‌افزاید: در ماه‌های اخیر بسیاری از پزشکان و پرستاران و ایثارگران کادر درمان در صف اول مبارزه با ویروس کرونا به شهادت می‌‌رسند و طرح این موارد به دور از انسانیت است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی