[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۴
  • دوره جدید

رئیس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی استان فارس: مؤسسات حفاظتی باید از پلیس مجوز بگیرند ، روزنامه شیراز نوین

اشاره: 
جلوه تمام نمای اجرای اصل 44 قانون اساسی در نیروی انتظامی تأسیس مؤسسات خدمات حفاظتی و مراقبتی (نگهبان محله) است. راه‌اندازی این مؤسسات با هدف ارتقای ظرفیت و توان ناجا در پیشگیری از وقوع جرائم و ارائه خدمات انتظامی، حفاظتی و مراقبتی به مردم و همچنین به منظور جذب مشارکت عمومی مردم در برقراری امنیت عمومی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های بخش غیردولتی در بخشی از امور اجتماعی خدمات انتظامی و علاوه بر همه این موارد، تسریع در ارائه خدمات اداری، انتظامی، حفاظتی و مراقبتی به مردم، در دستور کار ناجا قرار گرفته است. مراقبت و نگهداری از اماکن و تأسیسات فاقد رده حفاظتی و کنترل تردد در اینگونه اماکن و همچنین جابه‌جایی اموال و اسناد بهادار و سایر فعالیت‌هایی که صرفاً جنبه حفاظت فیزیکی داشته باشند، از جمله مأموریت‌های تعریف شده مؤسسات خدمات حفاظتی و مراقبتی است. در همین رابطه گفت‌وگویی را با سرهنگ افشین سبزواری، رئیس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی استان فارس انجام داده ایم که در ادامه از نگاهتان می‌گذرد:
ضمن تشکر از وقتی که برای این گفت‌وگو در اختیار ما قرار دادید. به‌عنوان مقدمه گفت‌وگو بفرمایید، تأسیس مؤسسات خدمات حفاظتی و مراقبتی از چه تاریخی در کشور رسمیت قانونی یافت؟
اصلی‌ترین وظیفه‌ پلیس، سازمان‌دهی امور انتظامی جامعه به منظور برقراری نظم و امنیت عمومی است. همچنین آموزش همگانی و مشارکت شهروندان اقدامی مهم در پیشگیری از جرائم است. یکی از بهترین راهکارهای پیشگیری از جرائم، راه اندازی مؤسسات خدمات حفاظتی و مراقبتی هستند که نقش این مؤسسات در پیشگیری از جرائم غیر قابل انکار است. تأسیس مؤسسات خدمات حفاظتی و مراقبتی به دنبال پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح به مقام معظم رهبری و حسب الامر فرمان ایشان از تاریخ 17/8/88 حالت رسمی و قانونی یافت. تشکیل این مؤسسات در تاریخ 14/9/88 رسماً ابلاغ و در تاریخ 22 آذر ماه 88 در روزنامه رسمی منتشر شد. اگر چه این مؤسسات پیش از این نیز به ارائه خدمات مشغول بودند، اما فعالیت آنها رسمیت قانونی و حقوقی پیدا نکرده بودند. از تاریخ 18/8/88 فعالیت آن‌ها به فرمان شد و رسمیت قانونی یافت.
ماده 18 آیین‌نامه ماده 122 قانون برنامه چهارم توسعه مربوط به نحوه تأسیس مؤسسات خدمات حفاظتی و هدف از تأسیس مؤسسات خدمات حفاظتی و نظارتی چیست؟ 
اهداف مختلفی دنبال می‌گردد: تقویت امنیت عمومی و پیشگیری از وقوع جرائم، جلب مشارکت مردمی در برقراری امنیت عمومی، بهره گیری از ظرفیت بخش غیردولتی، تسهیل و تسریع در ارائه خدمات انتظامی، حفاظتی و مراقبتی به مردم از جمله این اهداف هستند.
ارتباط این مؤسسات با ناجا چگونه است؟
صدور مجوز فعالیت مؤسسات غیردولتی خدمات حفاظتی و مراقبتی توسط نیروی انتظامی مشروط به داشتن شرایط پیش بینی شده در ماده 8 آیین نامه است. همچنین کنترل و نظارت دقیق نیروی انتظامی بر مؤسسات طبق آیین نامه ابلاغی توسط اداره انتظام پلیس پیشگیری استان انجام می‌گردد.
حوزه فعالیت و خدمات این مؤسسات چگونه است؟
نوع خدماتی که مؤسسات می‌توانند ارائه نمایند، بستگی به سطح رتبه ای است که توسط پلیس پیشگیری احراز و به شرح زیر به آنان اعطا می‌گردد. برای مثال مؤسسات خدمات حفاظتی مراقبتی رتبه 3، حفاظت و مراقبت از امکان و تأسیسات خصوصی و دولتی فاقد طبقه بندی حفاظتی از قبیل محلات- مراکز- مجتمع‌های مسکونی- تجاری- صنعتی- شعبات غیرمادر در بانک‌های خصوصی، مؤسسات مالی و اعتباری، صندوق‌های قرض الحسنه، اماکن تفریحی، فرهنگی، آموزشی، ورزشی، بهداشتی و درمانی، مزارع و املاک و تأسیسات کشاورزی و دامداری، سیلوها، انبارهای کالا، پروژه‌های عمرانی و پایانه‌های مسافربری را بر عهده دارند.
یا مؤسسات خدمات حفاظتی مراقبتی رتبه 2، علاوه بر موارد مندرج در رتبه سوم، حفاظت و مراقبت از شعب غیرمادر بانک‌های دولتی، نمایشگاه‌های بین المللی، اجلاس‌ها، جشنواره‌ها، بازارهای مرزی، تأسیسات ریلی، هوایی، دریایی، انتقال نیرو و انرژی (آب- برق- گاز) ایستگاه‌های رادیویی و مخابرات، توزیع تجهیزات دفاع شخصی، توزیع و نصب و پشتیبانی سامانه‌های حفاظتی و مراقبتی الکترونیکی، حمل و نقل پول و اوراق بهادر مربوط به شعب غیرمادر بانک‌های دولتی و خصوصی و مؤسسات مالی و اعتباری و صندوق‌های قرض الحسنه و اسناد و اشیاء بهادار، همچنین مؤسسات خدمات حفاظتی مراقبتی رتبه یک علاوه بر موارد مندرج در رتبه سوم و دوم مراقبت از گردشگران، طراحی و مشاوره در زمینه‌های حفاظتی و مراقبتی، تولید، واردات و صادرات اقلام تجهیزات، پوشش و سامانه‌های حفاظتی و مراقبتی الکتریکی و آموزش نیروی انسانی مرتبط با موضوع آیین نامه حوزه فعالیتشان است.
تکالیف و وظایف مؤسسات چیست؟ نحوه پوشش و لباس و تجهیزات پلیس‌یاران (نگهبانان) چگونه است؟
شناسایی، جذب و به‌کارگیری پلیس یاران (نگهبانان)، معاضدت قضایی از پلیس یاران، پاسخ‌گویی و پرداخت خسارات وارده ناشی از قصور و تخلفات پلیس یاران به کارفرما از جمله وظایف آنهاست.
در مورد نحوه پوشش و لباس و تجهیزات پلیس یاران نیز پس از گذراندن دوره آموزشی تمامی پلیس یاران ملبس به لباس یک دست، یک رنگ و یک شکل که توسط نیروی انتظامی پیش بینی شده، می‌شوند. افشانه، شوکر و باتوم و رشته دستبند و بی سیم و در بعضی موارد سلاح جنگی متناسب با نوع مأموریت به همراه حکم مأموریت به آنان واگذار می‌شود.
البته استفاده از لباس‌های غیرمصوب (مشکی و...) یا تغییر در لباس‌های موجود توسط مؤسسات یا پلیس یاران تخلف و ممنوع است.
مهم‌ترین تفاوت نگهبان رسمی (پلیس‌یار) و عادی چیست؟
احراز سلامت جسمی و روحی پلیس یاران توسط پزشکان متخصص، بررسی سوابق و سوء پیشینه کیفری احتمالی پلیس یاران و عدم به کار گیری افراد دارای سوابق کیفری، گذراندن دوره‌های آموزشی تخصصی ویژه پلیس یاران، تجهیز قانونی پلیس یاران به وسایل و تجهیزات دفاع شخصی مانند شوکر، افشانه، دستبند، باتوم، سلاح، پذیرش مسئولیت و قصور احتمالی و تخلف پلیس یاران توسط مؤسسات و پرداخت خسارت به کارفرما از جمله تمایز آنها به نسبت سایر نگهبان‌هاست.
گفتنی است هیچ کدام از شرایط در پیش گفته شده در نگهبانان عادی و غیر رسمی که توسط مؤسسات حقیقی و حقوقی و شهروندان شناسایی و به‌کارگیری می‌شوند، وجود ندارد.
در انتها اگر نکته‌ای باقی مانده، بفرمایید؟
برابر ماده 38 آیین اجرایی فعالیت شرکت‌ها، مؤسسات، وبگاه‌های اینترنتی و اشخاص حقیقی و حقوقی بدون اخذ مجوز اقدام به فعالیت و ارائه خدمات حفاظتی و مراقبتی و سایر فعالیت‌های ذکر شده در آیین نامه می‌کنند، ممنوع بوده و نیروی انتظامی با تشکیل پرونده از طریق مراجع قضایی با آنان برخورد می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی