[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

اصرار آمریکا بر حفظ برخی از تحریم‌ها ، روزنامه شیراز نوین

وبگاه شبکه خبری «سی‌ان‌ان» به نقل از ‌یک مقام وزارت خارجه آمریکا که خواسته اشاره‌ای به نامش نشود نوشته آمریکا و متحدانش برای بازگشت ‌ایران به گفت‌وگو‌های هسته‌ای صبر می‌کنند، اما صبوری واشنگتن تا ابد ادامه نخواهد داشت.
یک مقام وزارت خارجه آمریکا مدعی شده دولت ‌این کشور در حال تدوین برنامه‌هایی برای حالتی است که ‌ایران به مذاکرات برجام بازنگردد.
به گزارش فارس، یک مقام وزارت خارجه آمریکا مدعی شده، دولت «جو بایدن» در حال تدوین برنامه‌های اقتضایی برای حالتی است که ‌ایران به پیشرفت‌های هسته‌ای ادامه دهد و از «بازگشت به برجام» خودداری کند.
وبگاه شبکه خبری «سی‌ان‌ان» به نقل از ‌این مقام وزارت خارجه آمریکا که خواسته اشاره‌ای به نامش نشود نوشته آمریکا و متحدانش برای بازگشت ‌ایران به گفت‌وگو‌های هسته‌ای صبر می‌کنند، اما صبوری واشنگتن تا ابد ادامه نخواهد داشت.
او در پاسخ به ‌این سؤال که آیا آمریکا برای حالت شکست توافق هسته‌ای برنامه‌های اقتضایی تدوین کرده است یا خیر گفت: «هر دولتی ‌این کار را انجام خواهد داد.»
این مقام آمریکایی مدعی شد که واشنگتن و دیگر طرف‌های برجام ترجیح می‌دهند به میز مذاکرات برگردند. او گفت: «چنانچه نگرانی درباره پلان B وجود داشته باشد درباره پلان B‌ ایران است و ‌اینکه آن‌ها بخواهند برنامه هسته‌ایشان را تقویت کنند و برای بازگشت به برجام تعامل جدی نکنند.»
کشور‌های غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ‌ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای ‌این کشور متهم کرده‌اند.‌ ایران قویاً ‌این ادعا‌ها را رد کرده است.
ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.
علاوه بر‌این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بار‌ها از تأسیسات هسته‌ای‌ ایران بازدید کرده‌اند، اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای ‌این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.
ایران علاوه بر‌این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشور‌های موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ‌ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یک جانبه از ‌این توافق خارج شد.
دولت «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین، پایتخت اتریش، زمینه‌های لازم برای بازگشت کشورش به توافق هسته‌ای برجام را فراهم کند.
تا کنون ۶ دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ‌ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در ‌این مذاکرات حاصل شده، اما پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.
یکی از زمینه‌های اختلاف در‌این مذاکرات اصرار آمریکا بر حفظ برخی از تحریم‌هایی است که دولت «دونالد ترامپ» بعد از خروج از برجام علیه ‌ایران اعمال کرده است. مضاف بر‌این، دولت بایدن اعلام کرده هیچ گونه ضمانتی نمی‌تواند درباره عدم خروج دوباره دولت‌های بعدی آمریکا از برجام بدهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی