[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

ایران دسترسی به سایت تسای کرج را برای بازرسان آژانس ایجاد کند!، روزنامه شیراز نوین

نماینده اتحادیه اروپا در سازمان‌های بین‌المللی در وین در بیانیه‌ای در جلسه شورای حکام، با ابراز نگرانی از موضوعات مطرح شده در گزارش ادعایی اخیر دید‌بان هسته‌ای سازمان ملل درباره فعالیت‌های نظارتی در ایران، خواستار ایجاد دسترسی به سایت تسای کرج برای بازرسان آژانس بین‌المللی هسته‌ای شد.
به گزارش ایسنا، پایگاه اینترنتی هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان‌های بین‌المللی در وین در واکنش به بیانیه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره نظارت‌ها بر تأسیسات هسته‌ای ایران، در جلسه شورای حکام بیان کرد: اتحادیه اروپا از تلاش‌های مداوم و فعالانه توسط مدیرکل آژانس و دبیرخانه و تعامل اخیر میان آژانس و ایران استقبال می‌کند. اتحادیه اروپا عمیقاً نگران است که ایران اجازه دسترسی به مجموعه کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ تسای کرج را به آژانس نداده است. این اتفاقی نگران‌کننده و مغایر با بیانیه مشترک به دست آمده در ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۱ میان مدیرکل آژانس و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران است. استفان کلمنت، نماینده اتحادیه اروپا در وین در این بیانیه آورده است: همان طور که در گزارش[آژانس] آمده است، تمامی فعالیت‌های آژانس در زمینه تجهیزات تعریف شده آژانس و تأسیسات و محل‌های ایران که در بیانیه‌ به آنها اشاره شده است، در راستای تداوم مطلع بودن [از فعالیت هسته‌ای ایران] لازم‌الاجرا هستند. بنابراین، اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهد به بازرسان آژانس اجازه دهد بدون تأخیر به مجموعه کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ تسای کرج دسترسی داشته باشند. از مدیرکل دعوت می‌کنیم به ارائه گزارش‌ها در زمینه این موضوع مهم ادامه دهد.
بر اساس این گزارش، اظهارات نماینده اتحادیه اروپا در وین در پی این مطرح می‌شود که دید‌بان هسته‌ای سازمان ملل روز یکشنبه ادعا کرد که ایران شروط توافق جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران را که دو هفته پیش انجام شد، کاملاً اجرا نکرده است. طبق این توافق، قرار بود بازرسان آژانس اجازه‌ سرویس کردن تجهیزات فنی نظارتی این نهاد را در ایران پیدا بکنند.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد: رافائل گروسی مدیرکل آژانس تأکید می‌کند که تصمیم ایران مبنی بر عدم ایجاد دسترسی به کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ تسای کرج بر خلاف موارد توافق شده در بیانیه مشترکی است که روز ۱۲ سپتامبر منتشر شد. آژانس همچنین در بیانیه‌اش آورده است: ایران از ۲۰ تا ۲۲ سپتامبر به بازرسان آژانس اجازه داد تجهیزات تعریف شده آژانس برای فعالیت‌های نظارتی را سرویس کرده و کارت حافظه آنها را در تمامی مکان‌های لازم در ایران تعویض کند؛ به استثنای کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ تسای کرج.
کاظم غریب‌آبادی نماینده کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین در واکنش به ادعای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر عدم ایجاد دسترسی ایران برای بازرسان آژانس به مجموعه کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ تسای کرج و مغایر بودن این موضوع با توافق اخیر آژانس و ایران، در صفحه توییترش نوشت: عمیقاً باعث تأسف است که آژانس پس از ۳ حمله تروریستی طی یک سال گذشته در تأسیسات هسته‌ای ایران، هنوز آنها را محکوم نکرده است؛ چنان‌که طبق قطعنامه‌های کنفرانس عمومی آژانس و مجمع عمومی سازمان ملل و حتی به خاطر تجهیزات خودش و امنیت بازرسانش و حفاظت از آنها ملزم به این کار است.
غریب آبادی افزود: بیانیه مشترک رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و مدیرکل آژانس در ۱۲ سپتامبر بر مبنای حسن نیت ایران و به منظور تعویض کارت حافظه «تجهیزات تعریف‌شده» به دست آمده بود. این فعالیت‌ها از ۲۰ تا ۲۲ سپتامبر توسط آژانس 
اجرا شدند.
نمانده کشورمان در وین ادامه داد: در طی مذاکرات تهران و وین، ایران اشاره کرده بود که چون مجتمع کرج هنوز تحت تحقیقات امنیتی و قضایی قرار دارد، تجهیزات مرتبط با این مجتمع مشمول سرویس شدن نمی‌شوند. به همین دلیل است که عبارت «تجهیزات تعریف‌شده» در بیانیه مشترک به کار رفته است.
او افزود: بنابراین، گزارش مدیرکل در ۲۶ سپتامبر درست نیست و فراتر از موارد توافق شده در بیانیه مشترک است. هر تصمیمی که از سوی ایران درباره تجهیزات نظارتی گرفته شود، تنها مبتنی بر ملاحظات سیاسی است تا ملاحظات حقوقی و آژانس نمی‌تواند و نباید این موضوع را حق خود بداند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی